Zwycięska końcówka

Daniel Wall (z lewej) w piątkowym starciu z Polpharmą zdobył dla Jeziora 11 punktów. Fot. Bogdan Myśliwiec

TAURON BASKET LIGA. Jezioro po emocjonującym meczu pokonała Polpharmę, dla której porażka w Tarnobrzegu oznacza koniec marzeń o awansie do pierwszej szóstki.

Tarnobrzeżanie niemal “rzutem na taśmę” zapewnili sobie zwycięstwo w pojedynku z Polpharmą. Losy meczu rozstrzygnęły się w samej końcówce, gdzie kluczowe role w ekipie gospodarzy odegrali Jakub Dłoniak i Christopher Long.

Leworęczny snajper gospodarzy (najskuteczniejszy Polak w TBL) 15 ze swoich 22 punktów zdobył w IV kwarcie, a amerykański rozgrywający był autorem pięciu ostatnich oczek tarnobrzeżan, w tym kluczowej trójki na 35 sekund przed końcem meczu.

Po myśli gości
Początek spotkania układał się po myśli goście, którzy prowadzili 7:2. Z czasem jednak “Jeziorowcy” zniwelowali straty, a w II kwarcie zarysowała się już ich przewaga. Zespół trenera Szczubiała rozpoczął ją siedmioma punktami z rzędu i po trafieniu Alexandra prowadził 30:23. Chwilę później gospodarzom udało się uzyskać przewagę nawet 10 punktów. Pewnym osiągnięciem Polpharmy w pierwszej połowie było zatrzymanie Jakuba Dłoniaka, który po dwóch częściach meczu miał na koncie tylko dwa punkty. Świetnie za to grał ciągle Alexander i to zespół z Tarnobrzega utrzymywał się na prowadzeniu. Starogardzianie dogonili rywali zaraz na początku trzeciej kwarty . Po rzucie z dystansu Białka Polpharma wygrywała 51:50.

Mecz się wyrównał
Od tego momenty mecz był znacznie bardziej wyrównany, chociaż Jezioro potrafiło prowadzić sześcioma punktami, natomiast w końcówce Polpharam prowadziła 87:85. Kluczowe dla losów meczu było ostatnie 40 sekund spotkania. Po trójce Longa zespół Jeziora prowadził 93:90. Starogardzianie co prawda doprowadzili do remisu, ale ostatnia akcja należała do gospodarzy. Wydawało się, że goście nie będą faulowali, licząc na dogrywkę, ale ostatecznie po przewinieniu Majewskiego na linii rzutów wolnych stanął Long. Amerykanin trafił obydwa rzuty i tym samym zapewnił swojemu zespołowi zwycięstwo. – Zagraliśmy bardzo dobrze zespołowo. Nasi rywale to naprawdę bardzo dobry zespół i nie było łatwo. Mecz był wyrównany, ale zwłaszcza pod koniec nasza walka zadecydowała, że wygraliśmy w końcówce tą rywalizację – mówił Xavier Alexander.

JEZIORO Tarnobrzeg    95
POLPHARMA St. Gd.    93
(23:23, 23:18, 23:27, 26:25)

JEZIORO: Dłoniak 22 (2×3), Alexander 19 (2×3), Tiller 12, Doaks 12, Krajniewski 2 oraz Long 13 (3×3), Wall 11 91×3), Przybyszewski 4, Patoka.
POLPHARMA: McCauley 30 (2×3), Carter 19 (4×3), Białek 15 (3×3), Majewski 13, Radwański 2 oraz Mirkovic 7 (1×3), Nowakowski 3 (1×3), Szymkiewicz 2, Hicks 2.

Sędziowali: Andrzej Zalewski, Mariusz Adameczek i Marcin Koralewski. Widzów 1200.