Zwycięski szlak art deco

STALOWA WOLA. Muzeum wkrótce będzie musiało dobudować nowy pawilon, żeby pomieścić w nim statuetki za wygrane konkursy.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało trzy cenne statuetki laureata dorocznego konkursu „Polski Internet”. Podwójne zwycięstwo stalowowolscy muzealnicy odnieśli w kategorii „Kultura i sztuka”. Zupełnym zaskoczeniem było za to zaliczenie strony internetowej MR do trójki najlepszych polskich stron.

Muzealnicy z Zamku Lubomirskich zdecydowali się po raz pierwszy wystartować w konkursie organizowanym przez The World Internet Fundation. To prestiżowy konkurs, w którym wskazane strony oceniane są przez jury i internautów. W konkursie są aż 22. kategorie. Muzeum zgłosiło do najbardziej obleganej z nich, swój „Szlak Architektury Art Deco. Stalowa Wola – Lwów”.

Rzadka zgodność jurorów i internautów

– Nasza strona powstała w ramach programu dofinansowanego przez Unię Europejską – mówi Lucyna Mizera, dyrektor MR w Stalowej Woli. – Jest wizytówką miast, które do tej pory promowały zupełnie inne walory. Tymczasem art deco budzi wielkie zainteresowanie, czego efektem jest chociażby liczba odwiedzin.

Internetowy przewodnik po zabytkach art deco dwu galicyjskich miast, z dużej urody zdjęciami Adama Krzykwy, docenili zarówno internauci, jak i jurorzy. To rzadki przypadek w historii konkursu i zwycięstwo stalowowolskiego muzeum w kategorii kulturalnej, nie budziło najmniejszych wątpliwości. Delegacja Muzeum nie mogła opanować radości, gdy we wrocławskiej Hali Ludowej, ogłaszano zwycięzców najbardziej prestiżowej kategorii, na najlepszą polską stronę roku 2010. Strona www.muzeum.stalowawola.pl znalazła się w trójce laureatów. Laur zwycięzcy przypadł witrynie miejskiej Kołobrzegu, a jedno z dwu wyróznień przypadło stalowowolskiemu MR.

Deszcz nagród spływa na młodą placówkę

Stalowowolskie muzeum jest jednym z najmłodszych w Polsce. W ub. roku obchodziło swoje dziesięciolecie. Jak na tak krótki zywot, liczba nagród, jakie spłynęły do placówki, jest imponująca. MR posiada już kilka statuetek „Sybilli”, najwyższego wyróżnienia muzealnego. Pod koniec ub. roku zostało laureatem konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego doceniło w tym konkursie otwartość muzeum na osoby niepełnosprawne. Jest jedyną w naszym regionie, a może i w Polsce, placówką muzealną w której można, a nawet jest to wskazane, dotykać eksponatów. Po ostatnich inwestycjach w Zamku Lubomirskich sztukę nie tylko widać, ale ją słychać i czuć.

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments