Zwykła morfologia może wykryć białaczkę

Dr Jacek Krzanowski i dr Dariusz Kumor podczas diagnozowania choroby na podstawie badań limfocytów we krwi obwodowej pod mikroskopem. Fot. Arch. szpitala

Białaczka limfatyczna to najczęstsza odmiana tej choroby na jaką zapadają ludzie.

- Objawy choroby to pocenie nocne, duży spadek wagi ciała (w krótkim czasie), stany gorączkowe nie związane z określoną infekcją, przewlekle zmęczenie. Często białaczka zostaje wykryta przypadkowo, w wyniku badania morfologii krwi (w badaniach profilaktycznych stwierdza się podwyższone liczby krwinek białych wraz ze zwiększeniem odsetka limfocytów, zwykle do 80-90 proc. podczas gdy normalnie nigdy nie przekraczają 40 proc.) – mów dr hab. med. Andrzej Pluta, specjalista hematolog i chorób wewnętrznych, kierownik Oddziału Hematologii Onkologicznej Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie i konsultant wojewódzki d/s hematologii.

W późniejszych fazach choroby stwierdza się obniżenie wartości hemoglobiny i (lub) płytek krwi. Czasem pacjenci sami stwierdzają powiększone węzły chłonne, zaś w badaniu lekarskim często stwierdza się powiększenie śledziony czy wątroby. Choroba rozwija się podstępnie i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów.

Różne rodzaje białaczek

Są białaczki ostre i przewlekle, szpikowe oraz limfatyczne. Każda wyróżnia się innym przebiegiem i rokowaniem. Nazwa białaczka wywodzi się od (widocznego gołym okiem), białawego koloru próbki krwi chorego w zaawansowanym stadium choroby. Po opadnięciu erytrocytów, lub odwirowaniu próbki krwi nadmiar białych ciałek układa się na powierzchni warstwy czerwonych ciałek. – Istotą choroby jest utrata kontroli nad ilością i jakością wytwarzanych białych ciałek krwi – mówi lekarz.

Choroba dwukrotnie częściej atakuje mężczyzn niż kobiety. Występuje z częstością 2,4 przypadki na 100 000 mieszkańców. Jest schorzeniem ludzi starszych ze średnim wiekiem rozpoznawania około 70 lat. Choć u chorych na przewlekłą białaczkę limfatyczną stwierdza się wiele zaburzeń genetycznych, to nie uchwycono uwarunkowań występowania tej choroby. Nasz ośrodek ma pod opieka około 150 chorych na białaczkę limfatyczną – mówi doktor Pluta.

Przyczyny choroby są nieznane. Do jej rozwoju dochodzi na skutek nadmiernego gromadzenia się lub namnażania w organizmie ułomnych limfocytów, których rozwój zatrzymuje się na bardzo wczesnym etapie podziału komórkowego. Choć w organizmie jest nadmiar limfocytów nie zwiększają one możliwości obronnych organizmu przed drobnoustrojami.

Warto wiedzieć:

*Choroba jest nieuleczalna, ale można z nią przeżyć i kilkadziesiąt lat od rozpoznania.
*Białaczka nie jest zakaźna, ani przekazywana genetycznie.
*Chorzy mogą normalnie chodzić na zakupy, do kina czy do teatru. Powinni unikać tylko kontaktu z chorymi, którzy właśnie mają infekcje.
*Powinni używać miękkiej szczoteczki do mycia zębów, jeśli przy goleniu dochodzi łatwo do skaleczeń i krwawienia należy golić się elektryczną maszynką do golenia.
*O ile rozpoznanie choroby jest proste, to leczenie jest sztuką, więc w myśl starego angielskiego przysłowia ,,warto mieć młodą żonę, ale leczyć się u starego lekarza”.

Anna Moraniec

do “Zwykła morfologia może wykryć białaczkę”

 1. Michał

  Lecze się na bolerioze metodą ilajds ma bóle kręgosłupa i pachwin żyję w dużym stresie od ponad roku robię regularnie badania i na początku leczenie leukocyty były w normie a teraz jest wynik 12 lekarz od boleriozy twierdzi że nie ma to związku z chorobą czy ten wynik jest niepokojący inne wyniki są w normie

 2. Justyna

  Witam. To moje wwyniki WBC. 5,3 NEUT 1.92 NEUT%36.4 LYM 2.82 LYM% 58.4
  MONO 0.38 MONO%7.2 EOS 0.14 EOS% 2.7 BASO 0.02 BASO% 0.3 RBC 4.22
  HGB 13.3 HCT 39.6 % MCV 94.0 MCH 31.5 MCHC 33.6 RDW 11.5% PLT 200.00
  Do tego objawy taki jak nocne poty bóle i zawroty głowy spadek masy ciała 12 kg. W 4 miesiące białe plamy przed oczami powiększone węzły chłonne przemęczenie bladość często pojawiające się zmiany w jamie ustnej czasami blade a czasem mocno zaczerwieniOne i opuchnięcie dziąsła pojawiają się także Male czerwone plamy na skórze. Miałam także zalecane badanie hormonu tarczycy i jest wszystko w normę. Objawy jakby białaczkowe ale lekarz rodzinny kazał tylko odpoczywać bo to nic takiego. Czy powinnam opierać się aby dostać skierowane do poradni hematologii?

 3. Jadzia

  Witam. Oto moje wyniki. Wbc12.7. Rbc4.36. Hgb12.5. Hct38.8. Mcv89. Mch28.7. Mchc32.2. Rdw12.9. Plt316. Mpv6.7. Pdw13.9. Lym5.50. Mon1.20. Gra6.0. Lym% 43.2. Mon% 9.7. Gra% 47.1. OB13. GLUKOZA 93. ASO 98. RF 20.75. KWAS MOCZOWY 4.1. CRP 4.6. MOCZ. BARWA-JASNO ŻÓŁTA.
  KLAROWNOSC- MĘTNY. ODCZYN-6.5. CIĘŻAR WŁAŚCIWY-1.015. BIAŁKO-NEG.CUKIER-NEG. UROBILINOGEN-NORM. BILIRUBINA-NEG. NITRITE-NEG. KETONY-NEG. NABŁONKI PŁASKIE-LICZNE W PREPARACIE . LEUKOCYTY-15-20-25WPR. ERYTROCYTY WYŁUGOWANE-0-2WPR. BAKTERIE-LICZNE W PREPARACIE. ŚLUZ -LICZNE PASMA. KRYSZTAŁY- FOSFORANY BEZPOSTACIOWE -DOŚĆ LICZNE. PROSZĘ O OPIS CO MOŻE MI BYĆ . WSPOMNĘ ŻE WŁAŚNIE Mam POPuCHNIĘTE KOLANA. Dziękuję bardzo

 4. Jadzia

  Witam. Mam wyniki następujące. Wbc12.7

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.