Żyjemy dłużej, niż planował ZUS

ZUS może mieć problemy z wypłatą emerytur i innych świadczeń, bo okazuje się, że Polacy żyją dłużej niż przewidywały dotychczasowe prognozy. Fot. Archiwum
ZUS może mieć problemy z wypłatą emerytur i innych świadczeń, bo okazuje się, że Polacy żyją dłużej niż przewidywały dotychczasowe prognozy. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Może zabraknąć pieniędzy na emerytury.

ZUS może mieć problemy z wypłatą emerytur i innych świadczeń, bo okazuje się, że Polacy żyją dłużej niż przewidywały dotychczasowe prognozy. Prognozy te przygotowuje Główny Urząd Statystyczny (GUS) i to na nich opiera się ZUS podczas planowanie swoich wydatków na przyszłe lata. To na GUS-owskich prognozach demograficznych opiera się też rząd, szykując kolejne emerytalne przepisy.

Okazuje się, że te wszystkie przewidywania są błędne. Błąd polega na tym, że Polacy, na przekór systemowi, żyją coraz dłużej. Według GUS-u, przeciętna długość życia Polaka urodzonego w 2012 roku wyniesie 72,7 roku, natomiast Polka urodzona w 2012 roku powinna dożyć przeciętnie 81 lat. Tymczasem polski system emerytalny dotychczas opierał się na założeniach, że taką długość życia osiągną dopiero mężczyźni urodzeni po 2015 roku, natomiast kobiety urodzone po 2020 roku.

Według oceny demografów, przeciętne życie Polaków wydłuża się szybciej niż zakładano, bo jesteśmy coraz bardziej świadomi swojego zdrowia. Polacy bardziej uważają na to, co jedzą, mniej korzystają z używek. Nie bez znaczenia jest też postęp medycyny, która leczy coraz więcej chorób, które przed kilkoma laty były jeszcze śmiertelne.

Ten stan rzeczy zburzył prognozę demograficzną GUS, na której oparto zmiany emerytalne. Oznacza to, że ani sięgnięcie po pieniądze z OFE, ani wydłużenie wieku emerytalnego nie spowoduje zbilansowania sytemu emerytalnego.

Dalej będzie do niego znacznie mniej wpływać ze składek niż trzeba będzie wydać na emerytury. Mało tego, to, że żyjemy coraz dłużej oznacza, że więcej trzeba będzie wydać na leczenie coraz dłużej żyjących obywateli.

Nieoszacowane tablice demograficzne to problem nie tylko przyszłości. Na ich podstawie ustala się też wysokość emerytur osobom, które teraz na nią przechodzą. Jeśli i tu założono zbyt krótki czas życia, to dla ZUS oznacza to, że będzie musiał pokrywać emerytury i koszty leczenia dłużej. To wpędzi w kolejne tarapaty i tak już chwiejący się system emerytalny w Polsce.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
7 lat temu

@mamnick

Bo jego matka nie potrafiła powiedzieć ani jednego słowa po polsku.

mamnick
mamnick
7 lat temu

Dlaczego Tusk jest idiotom?

art
art
7 lat temu

a rocznik mężczyzn 1968 ile średnio dożyje. Bo GUS podaje że dopiero urodzony po 2012 osiągnie ponad 72lata. A rocznik 1968 łapie się na reformę emerytury 67lat. A średnia życia jest dla tego rocznika jaka? Bo coś czuję że niższa nie 67 lat.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

Panie Piotrze to Pan nie wiesz ; pierwsza dostawa przyjechała na czołgach w 1945 roku / reszta wyszła z ukrycia bo się dobrze maskowała i Piłsudski ich nie wytrzebił / kolejna dotarła z drugiej strony po 1989 – no i są,

Piotr
Piotr
7 lat temu

Co za kur**ski i chamski kraj. A wszystko to przez pierdolonych politykierów. Co to i skąd się te kurv*y wzięły??

Sławek
Sławek
7 lat temu

Juz ponad 2000 lat temu wiedzieli że w Polsce będzie tak instytucja jak ZUS, która nas wykończy cytując słowa znanej modlitwy: owoc żywota twojego je ZUS.

sd
sd
7 lat temu
Reply to  Sławek

Nie obrażaj innych bo to słaby żarcik kolesiu

ded
ded
7 lat temu

Młodzi zagłosowali na PO i uciekli na zachód a teraz takie cyrki ale Polskę rozwalono już nieco wcześniej przez takich mazowieckich, wałęsów, pawlaków, kwaśniewskich, geremków czy cimoszewiczów. Przez nich bo to niby elity i mówiło się o nich dobrze i do dziś dnia wielu uważa za dobrych ludzi i dlatego jak barany poszedł naród za nimi a oni go oszukali a teraz mało dzieci, mało kasy, wiecej czeczenów i murzynów… Niedługo będą się modlić na chodnikach i mówić, że niedobrzy ci Polacy i odetną może tym razem policjantowi głowę… A jeśli chodzi o cały zus to wielu jest tam niekompetentnych… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

to nie tylko ZUS – się myli to wszystkie instytucje mylą się w swoich planach cały czas od 1945 roku – a te pomyłki biją nie tych co się pomylili – bo oni mają się świetnie – tylko walą po łbie całą resztę –
a efekty widzimy wstając codziennie rano.

Kasia
Kasia
7 lat temu

To, dlaczego Rząd, co roku kradnie ZUS-owi 8 miliardów złotych, które zostają z planowanych pieniędzy na emerytury i renty po tych, co zmarli.

wiesiek
wiesiek
7 lat temu

ZUS to jedyna w świecie instytucja co ma w założeniach płacić ludziom renty emerytury a specjalizuje się w uzdrawianiu ludzi zabierania obniżaniu rent emerytur dodatków ielęgnacyjnych