10 firm chce przebudowywać al. Rejtana

Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Prace mają się rozpocząć się na początku 2013 roku.

Coraz bardziej realna staje się obiecywana od lat przebudowa al. Rejtana. O wykonawstwo walczy obecnie dziesięć firm, m.in. portugalska, hiszpańska i austriacka. Inwestycja ma pochłonąć 43 mln. zł (w tym roku ma pójść z budżetu na ten cel ponad 20 mln. zł), tak przynajmniej szacuje miasto. Pierwotnie do przebudowy miał się dołożyć poprzedni inwestor Millenium Hall,  jednak ostatecznie z umowy się nie wywiązał. Obecni właściciele galerii nie poczuwają się do tego, by dopłacać do przebudowy.

Poszerzenie al. Rejtana (na odcinku między ul. Kopisty i al. Powstańców Warszawy) o trzeci pas ruchu, stworzenie nawrotki na pasie zieleni w rejonie Millenium Hall (dla jadących od strony Tyczyna), utworzenie dodatkowych prawo- i lewoskrętów na nie poszerzanym drugim odcinku alei od ul. Kopisty do ul. Lwowskiej oraz przebudowanie skrzyżowania, chodników i zatok autobusowych, budowa ścieżek rowerowych, a  także wymiana kanalizacji przeciwdeszczowej i zamontowanie oświetlenia. Takie prace zakłada planowana przebudowa al. Rejtana, która jest częścią realizowanego już w mieście programu transportowego.

Przetarg na realizację inwestycji ruszył kilka miesięcy temu. Zgłosiło się do niego 14 firm, z których do drugiego etapu przeszło 10. Spośród nich końcem sierpnia zostanie wyłoniony wykonawca, który sam opracuje sobie projekt i przystąpi do jego realizacji.

Miał dać pieniądze, nie dał. Bulić będzie miasto
Część dokumentacji inwestycji jest już gotowa, bo jej opracowanie sfinansował pierwszy inwestor Millenium Hall. Obiecał on jednak również dofinansowanie samej inwestycji przebudowy (przekazania miastu 5,5 mln. zł), ale się z niej nie wywiązał. Niedokończoną galerię zlicytował komornik, więc jego zobowiązania wobec miasta nie przeszły na nowych właścicieli, którzy do dołożenia części pieniędzy już się nie poczuwają.

Przebudowa całej al. Rejtana powinna zakończyć się najpóźniej do 2014 r.

***
Oby wreszcie przebudowa al. Rejtana doszła do skutku, bo jak długo bezkarnie można zwodzić mieszkańców. Sprawa ciągnie się już od kilku ładnych lat, liczymy na finał.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
8 lat temu

na tym przykładzie dobitnie widać jak ratuszowi dbają o interesy mieszkańców – nic nie dbają bo nie zabezpieczyli kasy od właściciela Millenium Hall – na samym początku inwestycji nie zapewnili odpowiedniej kwoty na oddzielnym koncie bankowym – do ruszenia w tedy jak ruszy inwestycja – bez względu na kolejne perturbacje- obecnie mamy co mamy czyli my mieszkańcy zapłacimy za tą inwestycję z powodu GŁUPOTY ZARZĄDZAJACYCH – teraz ważne jest jedno aby wykonawca był płacony sukcesywnie do wykonanego zakresu robót- kto tego będzie pilnował na CODZIEŃ – i rozliczał go z tygodniowej realizacji – to jest istotne pytanie – bo za… Czytaj więcej »

NIKOLA
NIKOLA
8 lat temu

ha,ha polacy , to przekretasy! inie myslcie, ze politycy mysla o was!

Franek
Franek
8 lat temu

A kto pozwolił na budowę Millenium Hall bez zabezpieczenia pieniężnego na remont drogi? Coś mi tu pachnie wielkim przekrętem. Każdy inwestor przed dostaniem pozwolenia powinien wpłacać zabezpieczenie finansowe, a nie takie później chodzenie i szukanie kto się poczuwa a kto nie.