30-procentowy przyrost zgonów na Podkarpaciu

Graf. Łukasz Pietrzak

Od początku pandemii COVID-19 na Podkarpaciu zmarły już 4823 osoby. To mniej więcej tyle, ile mieszkańców ma Pilzno.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 38 zgonach w naszym regionie i 1229 nowych przypadkach koronawirusa. Dzień wcześniej było ich odpowiednio 14 i 1058. Jeszcze gorzej jest w dwóch innych województwach ściany wschodniej. – W przypadku podlaskiego i lubelskiego brak reakcji doprowadził do rekordowej liczby zgonów, większej niż w III fali. Podkarpackie, mimo niskiej liczby zakażeń, z trzecim wzrostem zgonów w kraju – napisał w mediach społecznościowych Łukasz Pietrzak, farmaceuta i niezależny badacz danych statystycznych pandemii.

– Z wpisu wynika, że najbardziej dramatyczna sytuacja jest na tzw. ścianie wschodniej. Najwyższy przyrost zgonów jest w woj. podlaskim (ponad 66 proc.), lubelskim (prawie 61 proc.) oraz podkarpackim (30 proc.). Post jest żywo komentowany: „Pomimo tych danych, w dalszym ciągu są ludzie, którzy nie wierzą w koronawirusa i w dalszym ciągu są ludzie, którzy podważają te dane”, „postawić mur przed podlaskim, lubelskim i podkarpackim”.

Szczepmy się!

Jak wynika z oficjalnych danych, w Polsce od początku pandemii zanotowano łącznie 3,35 mln przypadków zachorowań na COVID-19. W efekcie pandemii zmarło 82 186 osób, mniej więcej tyle, ile mieszka w Nowym Sączu. Co ciekawe, liczba zgonów ściśle wiąże się z poziomem wyszczepienia poszczególnych województw czy państw. Widać to wyraźnie w wykresie przygotowanym przez ekspertów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Na pierwszym miejscu, z najlepszym wynikiem, jest Irlandia, w której poziom wyszczepienia wynosi 93 proc. Kraj ten odnotował 15 zgonów na mln mieszkańców w ciągu 14 dni. Druga jest Portugalia z wyszczepieniem na poziomie 92 proc. i 10 zgonami. Kolejna jest Malta, gdzie zaszczepiło się 92 proc. populacji, co zgodnie z wykresem, całkowicie zapobiegło śmierci mieszkańców kraju w ciągu 14 dni. Wykres wyraźnie przedstawia też skutki nieszczepienia się. Krajem zamykającym wykres jest Bułgaria. Tam zaszczepiło się zaledwie 29 proc. dorosłej populacji. W ww. okresie odnotowano 325 zgonów z powodu COVID-19. Druga od tyłu jest Rumunia z 43 proc. i 267 zgonami. Dalej jest Słowacja, gdzie zaszczepiło się 54 proc. i zmarło 29 osób. Na piątym miejscu od końca znajduje się Polska. W naszym kraju zaszczepiło się 62 proc. dorosłej populacji. Mamy 49 zgonów na milionową populację w ciągu 14 dni. Taki wynik niepokoi i zdecydowanie odbiega od krajów reprezentujących najwyższy poziom zaszczepienia.

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bloger
bloger
8 miesięcy temu

te zgony ,tak się nazywa selekcja naturalna

lucky dog
lucky dog
8 miesięcy temu

Jeszcze tak z 4 lata pandemi i Rzeszów będzie większy jak Lublin

comment image

Patryk
Patryk
8 miesięcy temu

Super ze ciemnota antyszczepionkowa umiera 😆 jeszcze z rok pandemia i dzięki temu podniesie się srednie IQ wojewodztwa.
Jakie to wspaniałe gdy kretyni sami się wybijają 😆

Grzegorz
Grzegorz
8 miesięcy temu
Reply to  Patryk

Brawo dla tego Pana, lepiej bym tego nie ujął. Masz rację – ciemnota antyszczepionkowa nie idzie w piach, będzie mniej kretynów na świecie !!!

radek
radek
8 miesięcy temu

Dzięki światłej polityce rządzącej partii i Wielkiego Przywódcy, na Podkarpaciu rośnie liczba zmarłych,którzy dołączają do orszaku świętych.

Jacek
8 miesięcy temu
Reply to  radek

Brylant, złodzieju – gdzie kasa za respiratory i trefne przepłacone maseczki?

bloger
bloger
8 miesięcy temu
Reply to  radek

ale co może zrobić Wielki Przywódca,skoro zagadnięta na ulicy o szczepienia bezzębna babina stwierdziła przed kamerą,że nie zaszczepi się …bo nie.
Medycyna akademicka dowiodła ,że jedyną skuteczną ochroną są szczepienia,dlatego należy ustawą uregulować obowiązkowe szczepienia ,a opornych piętnować uciążliwymi karami w postaci prac spolecznych na rzecz miasta w niedzielne przedpołudnie i dodatkowo wysokimi pieniężnymi karami

radek
radek
8 miesięcy temu
Reply to  bloger

Można, wzorem innych krajów wprowadzić pewne przywileje dla zaszczepionych.

Marek Cz.
Marek Cz.
8 miesięcy temu

Bardzo dobrze. Ciemnogród się nie szczepi bo im ksiądz mówił że po szczepieniu rogi urosną.

Pan Filon
Pan Filon
8 miesięcy temu

Ściana wschodnia = zabobon i wiara w pseudo naukę. Kretynizm i idiotyzm w czystej postacji. Głupota ma się tu jednak bardzo dobrze a z programem naukowym pis będzie jeszcze gorzej.

bloger
bloger
8 miesięcy temu
Reply to  Pan Filon

Szanowny Panie , w/g danych GUS ściana wschodnia może się poszczycić największą liczbą kościołów na 1000 mieszkańców ,oraz organizowanych pielgrzymek do miejsc śmiesznych ,chciałem powiedzieć świętych