30 tysięcy altan działkowych do wyburzenia?

Naczelny Sąd Administracyjny powołał się na definicję, że altanka to niewielka budowla, zwykle drewniana, o ażurowych ścianach. Gdyby zastosować się do orzeczenia sądu, to tylko w naszym regionie większość z 34 tys. 754 altanek według przygotowywanego nowego projektu ustawy, powinna być wyburzona. Fot. Wit Hadło
Naczelny Sąd Administracyjny powołał się na definicję, że altanka to niewielka budowla, zwykle drewniana, o ażurowych ścianach. Gdyby zastosować się do orzeczenia sądu, to tylko w naszym regionie większość z 34 tys. 754 altanek według przygotowywanego nowego projektu ustawy, powinna być wyburzona. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Działkowcy w naszym regionie obawiają się, że inspektorzy nadzoru budowlanego rozbiorą im domki w ogródkach. Nie chce do tego dopuścić Polski Związek Działkowców.

Wypoczynek w ogródku działkowym może się okazać tylko miłym wspomnieniem. 900 tysięcy altanek zlokalizowanych w całej Polsce, w tym ponad 34 tys. na Podkarpaciu, może być potraktowanych jako samowola budowlana i mają być rozebrane. Polski Związek Działkowców chce temu zapobiec.

Naczelny Sąd Administracyjny powołał się na definicję, że altanka to niewielka budowla, zwykle drewniana, o ażurowych ścianach. Gdyby zastosować się do orzeczenia sądu, to tylko w naszym regionie większość z 34 tys. 754 altanek według przygotowywanego nowego projektu ustawy, powinna być wyburzona.

– Prawie żadna altana w ogrodach działkowych tak nie wygląda – przekonuje Władysław Bieniasz, wiceprezes tarnobrzeskiej delegatury Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowego. – Od wielu lat działkowcy budują domki o pełnych ścianach.

Jeden z działkowców postawił na swojej działce budynek murowany. Altana nie przekraczała wymiarów określonych w przepisach, ale okazało się, że materiały, z których była zbudowana, są nieodpowiednie dla altanki. Nadzór budowlany uznał, że domek powinien mieć specjalne pozwolenie, bo jest obiektem rekreacyjno-wypoczynkowym, a nie zwykłą altanką, na budowę której pozwolenie nie jest wymagane. Urzędnicy z nadzoru budowlanego uznali, że budynek musi być rozebrany.

Urzędnicy: – Altanki to budynki o lekkiej konstrukcji
Na jakiej podstawie tak stwierdzili urzędnicy? Takie stanowisko przyjęli po orzeczeniu NSA. Sędziowie pogrzebali w słownikach i zdecydowali, że, według definicji, altanka to: „budowla o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku i ochrony przed słońcem i deszczem”. Jednak, zdaniem działkowców, altanki stojące w ogródkach to raczej małe domki niż lekkie konstrukcje, co do tej pory nie stwarzało problemu. Jednak w sądach administracyjnych zapadło ostatnio kilka wyroków dotyczących altan i wynikało z nich, że te budowle powinny być rozebrane. Taki zapis znalazł się też w projekcie ustawy o prawie budowlanym.

Altanka według PZD
– Polskie Związek Działkowców chce zdefiniować pojęcie altany działkowej – informuje Władysław Bieniasz. – Zgodnie z definicją ma być to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni do 35 mkw. oraz wysokości do 5 m przy dachu stromym i do 4 m przy dachu płaskim. Na terenie ogrodów nie będzie wolno budować altan przekraczających te parametry.

Polski Związek Działkowców opracował obywatelski projekt ustawy. Jego celem jest hasło – Stop rozbiórkom altan! Zawiązał się już komitet inicjatywy ustawodawczej, który 3 lipca złożył do marszałka Sejmu zawiadomienie o inicjatywie. Potrzebnych jest 100 tys. podpisów, na których zgromadzenie działkowcy będą mieli trzy miesiące.

Mariusz Andres

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mario
mario
6 lat temu

to media naglasniaja wyroki jakiegos sadu a sad to tylko ludzie potem zbiegaja sie hieny czuja zer i tak to sie odbywa nakrecanie……jesli wladza nie wazne w jakim ustroju dala cos a teraz odbiera ???? to co to jak to nazwac !

Aga
Aga
6 lat temu

Co za bzedty!!! Zal wam dupy sciska niedorajdy ze kogos stac na działke z altanką? Prawo nie działa wstecz więc możecie nas w dupe cmoknąć :-) Do 35 metrów i wys.do 5 jest ok. Nikt mi nie nakaże rozbioru mojej altanki :-)

orest
orest
7 lat temu

przecież w niektórych domach!!! na działkach żyją całe rodziny z dziećmi. Proponuję od tego zacząć. wielkie budynki to nie domki działkowe. Wzdłuż torów na ul. Warszawskiej na działkach ogromne CHAŁUPY wybudowane!

res
res
7 lat temu

Działkowcy myślą że stoją ponad prawem? Pracuje w firmie internetowej. Niedawno w Rzeszowie montowaliśmy anteny radiówki do internetu i to na działkach ktore są przeznaczone chyba na drobne uprawy? Kiedyś będzie płacz. Ale działkowcy sami sobie winni. Głupote trzeba ukarać

benek
benek
7 lat temu

to jakaś falandyzacja prawa . Było wcześniej do 35 m2 m Jak coś się zmieniło to przecież prawo nie działa wstecz,

gošć
gošć
7 lat temu

I bardzo dobrze, skończy sié królowanie na nie swojej ziemii. Niektórzy ostro prześcigali się w budowlach, co niektóre domki to jak małe wille wyglądają.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

jest bardzo proste wyjście – potrzeba tylko te altanki posadowić na podwoziu kołowym ala „Wóz Drzymały” – jako konstrukcja na kołach nie związana z podłożem nie będzie domem i nie będzie podlegała prawu budowlanemu – Drzymała dał se radę przez 4 lata z prawem Pruskim – to co działkowcy se nie poradzą w demokracji ? jak Drzymałę odznaczono w 1937 roku [ oczywiście pośmiertnie ] Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – to i działkowców trzeba będzie odznaczać – nie ?

rocky
rocky
7 lat temu
Reply to  ROMAN

Sprawdz w encyklopedii co znaczy slowo altana i jak daleko to od murowanego domu z pietrem lub poddaszem z kominkiem i i ogrzewaniem calorocznym, a do tego posowaja sie dzialkowcy!

hijena
hijena
7 lat temu

chcesz chałupe na działce- płać NOWY podatek.Skąd brać kasę na obiadki ktore kosztują więcej niż niejedna renta,emerytura

dorżnąć watahę
dorżnąć watahę
7 lat temu

w pierwszej kolejności rozbierać altanki i karać powiatowych inspektorów budowlanych i pasożytów z Izb Inżynierów, następnię sędziów, prokuratorów i innej swołoczy
poźniej posłom, senatorom i ich rodzinom do siódmego pokolenia
i wszystkim tym którzy popieraja banderowców !!!

Borsuczysko
Borsuczysko
7 lat temu

Czego tu nie rozumieja dzialkowcy. Na dzierzawionej czyli nie swojej dzialce! Mieli mozliwosc pobudowac cos nietrwalego i co szybko mozna rozebrac. A u nas po staremu kto tam prawem bedzie sobie glowe zajmowal. A buduja juz i murowane, z poddaszem. Potem placz ze tyle kosztowalo zeby niszczyc. A jacy my dzialkowce biedni… A pomyslal ktos co ma wlasciciel ziemi zrobic z kilkudziecioma budyneczkami na swojej ziemi?

mario
mario
6 lat temu
Reply to  Borsuczysko

a mieszkanie spoldzielcze dostawali !!!!!! remonty trzeba zrobic !!!! a po co ? nie wlasne tylko panstwa ! tak ! banda tlukow