300 tysięcy złotych do wzięcia!

Wystarczy, gdy mieszkaniec wsi lub miasteczka wypełni formularze wniosku o dotację unijną na założenie lub rozwój własnej firmy, przygotuje biznes plan i wypłacimy mu do 300 tys. zł unijnej dotacji – mówi Izabela Kulaga, główny specjalista w ARiMR Podkarpacki Oddział Regionalny.

PODKARPACIE. Do rozdzielenia dla podkarpackich przedsiębiorców z małych miejscowości jest 208 mln zł. 

Nawet po 300 tysięcy złotych mogą dostać mieszkańcy podkarpackich wsi i miasteczek na założenie lub rozwój własnej firmy. O takie pieniądze chętni będą mogli postarać się już za cztery dni. Wystarczy, że złożą wniosek do Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Takiej szansy na dotacje jak mieszkańcy małych miejscowości nie będą mieli wielkomiejscy przedsiębiorcy. W najbliższy poniedziałek (26 bm.) rozpocznie się nabór o przyznanie unijnych środków i zakończy się 7 października. Pieniądze na założenie firmy lub rozwinięcie już istniejącej, będą wypłacane po raz trzeci. Poprzednio w latach 2009 i 2010 rozpatrzono łącznie 1232 wnioski. Obecnie ARiMR będzie mogła w sumie rozdać mieszkańcom Podkarpacia aż 208 mln zł.

Jakie warunki trzeba spełnić?
Wysokość dotacji przyznawanych w ramach programu “Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” zależy od liczby osób, które planuje zatrudnić nowo powstająca firma lub już działająca. 100 tys. zł dotacji można otrzymać jeżeli biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy na pełnym etacie; 200 tys. zł, gdy zatrudnione zostaną co najmniej 2 osoby i 300 tys. zł, gdy utworzone będą co najmniej 3 miejsca pracy. Takie miejsca pracy trzeba utrzymać przez co najmniej dwa lata.
Dotacja jest przyznawana na zasadzie refundacji. Aby więc otrzymać unijne wsparcie finansowe, trzeba najpierw wydać własne pieniądze. Jeżeli ktoś nie ma własnego wkładu pieniężnego, to może wystąpić o przyznanie zaliczki, nie może ona jednak przekroczyć 50 procent wnioskowanej kwoty.

Na co można przeznaczyć dotację?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie wymaga od przedsiębiorców innowacyjnych pomysłów biznesowych. Wystarczą tradycyjne rodzaje działalności. Za unijne środki można założyć m.in. sklep, produkować obuwie, realizować usługi fryzjerskie, czy gastronomiczne.
Pieniądze te można przeznaczyć na budowę, przebudowę i remont budynków, zagospodarowanie terenu, na zakup maszyn, komputerów oraz oprogramowania. Również na środki transportu, ale tylko wtedy, gdy auto osobowe przeznaczone jest do przewozu mniej niż 8 osób.
Mariusz Andres

Komentarz
Marek Owsiany, wicedyrektor ARIMR w Rzeszowie:
W tym roku  z programu “Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” dla podkarpackich przedsiębiorców ze wsi i małych miast  będzie przeznaczonych znacznie więcej pieniędzy niż w minionych dwóch latach. Łącznie w latach 2009-2010 rozdzielono 204 mln zł, a tylko w 2011 będzie to aż 208 mln zł.

Ważne!
Tegoroczny nabór wniosków rusza 26 września i potrwa 7 października. Mikrofirma musi działać lub rozpoczynać działalność na terenach wiejskich lub miejsko-wiejskich (z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców). Przedsiębiorca nie może być rolnikiem i ubezpieczonym w KRUS.

Gdzie składać wnioski
Zainteresowani pozyskaniem dotacji wnioski mogą składać do siedziby Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rzeszów, al. Rejtana 36, tel. (17) 875-60-00. Formularze wniosków o dotacje na założenie lub rozwój własnej firmy można znaleźć na stronie internetowej: www.arimr.gov.pl, zakładka – Działania,. Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorczości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments