40 mln zł dla podkarpackich samorządów uratowane!

- Wielkim nieporozumieniem było argumentowanie konieczności zmiany Janosika sprawą krzywdzenia Warszawy czy innych wielkich miast – mówi Stanisław Ożóg (z prawej). Fot. Autor

KRAJ. PODKARPACIE. Komisja sejmowa odrzuciła nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

– Był to projekt bardzo szkodliwy dla województwa podkarpackiego – mówił wczoraj o odrzuconym projekcie zmian tzw. podatku janosikowego poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Ożóg. To właśnie Podkarpacie straciłoby na nowelizacji najwięcej – 40 614 509 zł. Jej odrzucenie oznacza, że nasze samorządy dalej będą mogły liczyć na wsparcie tych bogatszych.

Za odrzuceniem nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zadecydowali pod koniec ubiegłego tygodnia posłowie połączonych Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych.

– Obowiązująca ustawa nie jest może najlepsza i jej system wyrównawczy też trzeba zmodyfikować, ale nie wolno w złej ustawie wyciągać jednego z istotnych elementów wyrównawczych, żeby próbować naprawiać system finansów publicznych – tłumaczy Ożóg, który jest członkiem komisji.

Obecna ustawa o “janosikowym” obowiązuje od 2004 roku, a od tego czasu liczba zadań samorządu terytorialnego wzrosła niewspółmiernie do budżetu. – Niedoszacowanie zadań samorządowych rocznie to jest około 8-9 mld zł – ocenia poseł PiS. Konsekwencją takiej polityki jest ogromne zadłużenie samorządów – w ciągu ostatnich 17 lat wzrosło ono z 24,5 mld zł do 67,5 mld zł, a więc prawie o 300 proc.!

Autorzy nowego projektu zapewniali, że gdyby obowiązywał on od 1 stycznia 2013, nie byłoby żadnej jednostki samorządu terytorialnego, która by traciła w stosunku do starej ustawy. – W idiotyczny sposób próbowali uzasadniać słuszność nowelizacji – tłumaczy Ożóg. – Dla mnie wielkim nieporozumieniem było argumentowanie konieczności zmiany Janosika sprawą krzywdzenia Warszawy czy innych wielkich miast – dodaje.

Warto podkreślić, że zmian w “janosikowym” udało się uniknąć dzięki ponadpartyjnemu głosowaniu. Z 74 członków połączonej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych 42 głosowało za odrzuceniem nowelizacji, 18 za jej przyjęciem, a 4 wstrzymało się od głosu. Jednomyślnie “przeciw” zagłosowali wszyscy członkowie komisji z Podkarpacia: Andrzej Szlachta, Stanisław Ożóg, Krzysztof Popiołek oraz Krystyna Skowrońska.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
okmpl
okmpl
8 lat temu

żeby odrzucić wszystkie projekty ustaw „janosikowych ” i stworzyć inne -to i tak nie będzie obwodnicy Sokołowa Młp dopóki wierny ludek będzie wybierał niezatapialnego posła z PIS.

korki
korki
8 lat temu

niech żyje Janusz Palikot !

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu
Reply to  korki

korki- p…ty zawsze uśmiechnięty?.