5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie auta

Zakup nowego samochodu to całkiem spora inwestycja. W zależności od tego, czy jest to samochód z rynku pierwotnego, czyli prosto z salonu, czy z rynku wtórnego, czyli samochód używany, koszty mogą sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc do zakupu dokładnie się przygotować. Poznaj 5 kwestii, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie auta, zarówno przed zakupem, jak i tuż po nim.

 

Pochodzenie samochodu

Zanim w ogóle zdecydujesz się na zakup samochodu, zawsze upewnij się co do jego pochodzenia. Za najpewniejsze i najbezpieczniejsze uważa się auta, które pochodzą z naszych rodzimych salonów lub od pierwszego właściciela. Tylko wówczas możesz mieć pewność, jak samochód był użytkowany, czy właściciel o niego dbał i jakie naprawy były wykonywane. Jeśli samochód bardzo często przechodził z rąk do rąk, może to świadczyć o tym, że kolejni właściciele chcieli się go pozbyć. To z kolei może być sygnał, że z samochodem coś jest nie tak. Poza tym, pochodzenie samochodu jest istotne również pod kątem dokumentacji. Dokładnie sprawdź to, co mówi Ci właściciel z tym, o czym przekonuje nr VIN. Informacje powinny się pokrywać.

 

Historia serwisowa samochodu

Bardzo istotne jest sprawdzenie historii serwisowej samochodu. Z niej dowiesz się, czy przeglądy techniczne były wykonywane na czas. Poza tym, z historii tej dowiesz się, jaki jest autentyczny przebieg samochodu. Historia serwisowa jest dostępna, jeśli samochód był serwisowany w renomowanym serwisie lub w ASO.

 

Ogólny stan techniczny

Stan techniczny samochodu to temat rzeka. Sprawdzić trzeba wszystko. Najlepszą praktyką jest sprawdzenie samochodu na stacji diagnostycznej, podpięcie go do komputera w celu odczytu ewentualnych błędów. Poza tym, konieczne jest sprawdzenie grubości powłoki lakieru. Jeżeli na jakimś fragmencie samochodu lakieru jest więcej, może to świadczyć o wypadku, w którym ten samochód miał udział. Czy to oznacza, że warte uwagi są tylko i wyłącznie samochody bezwypadkowe? I tak, i nie. Oczywiście, każdy, nawet najbardziej zniszczony samochód można naprawić i przywrócić do wcześniej świetności. Pytanie tylko, czy właścicielowi to się opłaca? często samochody po wypadkach naprawiane są na własną rękę, z użyciem najprostszych materiałów, a następnie sprzedawane. Nawet, jeśli wizualnie stan jest bardzo dobry, może się okazać, że samochód źle się prowadzi, zwłaszcza, jeśli naruszeniu uległa konstrukcja samochodu. Dokładne sprawdzenie samochodu jest więc absolutnie konieczne i ważne dla naszego bezpieczeństwa.

 

Stan wizualny samochodu

To bardzo ważne, by sprawdzić, czy samochód nie jest zarysowany, czy nie ma na nim ognisk rdzy, która z czasem będzie postępować. Sprawdź miejsca najbardziej na nią narażone- podwozie, nadkola czy progi. Stan lakieru samochodu nie wpływa co prawda na bezpieczeństwo jazdy, jest jednak istotną kwestią, bo będzie generować dodatkowe koszty, gdy zechcemy te wady zniwelować.

 

Rejestracja pojazdu

Udało się! Kupiłeś nowe auto. Pozostaje więc pytanie- jak zarejestrować samochód? Do rejestracji samochodu potrzebujesz wypełnionego wniosku o rejestrację, dowód rejestracyjny, a także umowę sprzedaży, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, dowód osobisty właściciela oraz polisę OC. Z kompletem dokumentów należy udać się do Wydziału Komunikacji. Od dnia zakupu samochodu masz na to 30 dni. Koszt rejestracji samochodu jest stały i wynosi standardowo 180,50zł. Jeżeli samochód sprowadzony jest zza granicy, koszty będą odpowiednio wyższe. Informacje na ten temat znajdziesz tutaj: specjalistka.net.