Albo wiatraki, albo ludzie

- Wiatraki powinny być budowane daleko od domów. Albo wiatraki, albo ludzie. 70 procent swojego czasu poświęcam na walkę z wiatrakami - mówi prof. Józefa Hrynkiewicz, wiceprzewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. energii wiatrowej bezpiecznej dla ludzi i środowiska. Fot. Wit Hadło
– Wiatraki powinny być budowane daleko od domów. Albo wiatraki, albo ludzie. 70 procent swojego czasu poświęcam na walkę z wiatrakami – mówi prof. Józefa Hrynkiewicz, wiceprzewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. energii wiatrowej bezpiecznej dla ludzi i środowiska. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Jeżeli już mają być montowane wiatraki, to tylko 3 – 4 km od domów – mówi prof. Józefa Hrynkiewicz, poseł PiS.

– W Niemczech już nie montują wiatraków, bo oddziałują szkodliwie na zdrowie ludzi, a w Polsce budują jeden za drugim. Również na Podkarpaciu – powiedziała prof. Józefa Hrynkiewicz. – Za naszą zachodnią granicą wiatraki wymontowują i dowiedziałam się, że mają trafić do Borowej k. Mielca.

10 stycznia w Sejmie odbyła się debata na temat zagrożeń związanych z energią wiatrową. Posłowie PiS chcieli wprowadzić tylko jedną poprawkę do ustawy o planowaniu przestrzennym. Dotyczy ona zapisu, który zezwalałby na montowanie wiatraków tylko w odległości od 3 do 4 km od domów.

Według ekspertów, jeżeli są bliżej, to źle wpływają na zdrowie mieszkańców. Elektrownie wiatrowe emitują hałas o natężeniu 85 decybeli, występuje tzw. choroba wibroakustyczna, która powoduje zwłóknienie w układzie sercowo- naczyniowym i płucnym. Najbliżsi sąsiedzi wiatraków stają się nerwowi, mają wahania nastrojów, bóle w klatce piersiowe, bóle głowy, krwotoki, zmęczenie, zmniejszenie ostrości widzenia, zaburzenia neurologiczne.

– W związku z wniesieniem przez posłów poprawki do ustawy o planowaniu przestrzennym, zaprotestowali posłowie z klubów: SLD i Twojego Ruchu – powiedziała J. Hrynkiewicz. – Jestem od trzech lat posłem i byłam zdziwiona, że po raz pierwszy premier Donald Tusk poparł pomysł PiS. Stwierdził, że w innych krajach Unii Europejskiej wycofują się z budowy wiatraków.

Jak twierdzą posłowie PiS, dopóki nie ma ustawy, to firmy tworzą lobbing związany z montowaniem wiatraków i trudno z nimi wygrać. Tam, gdzie powstają wiatraki, obniża się wartość działek i z uwagi na ryzyko utraty zdrowia, trudniej jest znaleźć nabywcę na nieruchomość.

Mariusz Andres

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pat
pat
7 lat temu

to ja wolę wiatraki

Maryśka
Maryśka
7 lat temu

to Mariusz Hrynkiewicz jest na wolności ?!!!!
ale jaja ….

her renate
her renate
7 lat temu

Kto nie ma zdania na temat wiatrakow warto zeby zobaczyl to, najsmieszniejsze ze tak jest codziennie i nie ma mozliwosci tego wylaczyc – http://www.youtube.com/watch?v=xa4LMRCIL_0

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

przypomnę ; moc elektrowni wiatrowych na świecie [ dostępne dane – 26-X-2010] sięgała 200 – 175 gigawatów – wg. Word Wind Energy Associaton fakt można je stawiać ale nie przy ludziach – przykłady; -Tehachapi Pass Wind Farms- farma wiatrowa południowa Kalifornia/ USA – teren; kamienisto- piaskowe pustkowie dokładnie[ przełęcz pomiędzy pustynią Mohave a doliną San Joaquin[ farma działa od przełomu 1970-1980] -Roscoe Wind Farm -Texas /USA -[moc 781,5 MW] powstała w 2009 i ma ; 627 turbin – koszt 1 mld.dolarów -zabezpiecza energię dla 250000 gospodarstw domowych -EAST Renfrewshire Wind Farm – Szkocja – [ moc 332 MW] największa w… Czytaj więcej »

her renate
her renate
7 lat temu
Reply to  ROMAN

Tyle ze u nas nie ma norm nie tylko prawnych ale i moralnych i urzednik od tak wydaje pozwolenie na wprost okien i masz dyskoteke, dwa to to ze nikt ale to nikt w Polsce nie buduje nowych wiatrakow. Stawiaja demontowane przegnite zlomy z niemiec. I byly juz przypadki ze systemy odpowiedzialne za zablokowanie smigiel nie dzialaja poprawnie i przy duzym wietrze sie rozpadaja, lub przegnite smiglo sie lamie. Trzy to wyrzut lodu gdy zaczyna wiac a wszystko oblodzone. pomoglaby strefa ochronna ale patrz punkt jeden :)