Auto na gaz LPG zatankujesz samodzielnie?

Obecnie gaz do auta mogą tankować tylko osoby posiadające stosowne uprawnienia wydane przez Ministerstwo Transportu. Niebawem ma się to zmienić… Fot. Wit Hadło

Rząd i przedstawiciele branży paliwowej pracują nad przepisami dopuszczającymi samoobsługę tankowania autogazu.

Już wkrótce kierowcy w Polsce będą mogli samodzielnie tankować gaz LPG na stacjach. Administracja rządowa jest na końcowym etapie ponad 5-letnich prac nad przepisami dopuszczającymi samoobsługę tankowania LPG. Takie rozwiązanie przełożyłoby się na obniżkę kosztów funkcjonowania stacji i, co za tym idzie, na niższe ceny autogazu.

Obecnie zbiorniki LPG mogą napełniać tylko pracownicy stacji posiadający stosowne uprawnienia wydane przez Departament Transportu Drogowego w Ministerstwie Transportu. Robią to w specjalnych rękawicach ochronnych. W większości zachodnich krajów, np. Niemczech czy Holandii, kierowcy tankują autogaz samodzielnie. Tam pistolety do tankowania posiadają zakręcaną osłoną na zaworze, która minimalizuje ryzyko poparzenia się. Wraz ze zmianą przepisów w Polsce zmieniłyby się również pistolety do tankowania LPG.

Wprowadzenie samoobsługi przy tankowaniu autogazu mogłoby oznaczać nieco niższe ceny. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego szacuje że byłoby to 5-10 groszy na litrze LPG. Co na to kierowcy? – Teraz na pewno sam bym nie tankował gazu, bo z tego co widzę jest to trochę niebezpieczne, ale gdyby się to zmieniło na plus, to pewnie tak – mówi Zbyszek z Rzeszowa, kierowca Daewoo Lanos na gaz.

ar

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
m
m
8 lat temu

5 lat intensywnego myślenia, debat, ustalania aby umożliwić samodzielne tankowanie LPG. Gratuluję pracowitości i skuteczności.

frog
frog
8 lat temu

Ceny będą wyższe bo stacja bedzie musiała zainwestować w nowe pistolety ;-)