Autobusem za darmo

Mieszkańcy Stalowej Woli i okolic coraz chętniej wsiadają do miejskich autobusów. Nowy ich właściciel zapowiada modyfikację rozkładu jazdy. Radni będą się musieli zmierzyć z nowatorskim pomysłem likwidacji biletów. Jeszcze w tej kadencji. Fot. Jerzy Mielniczuk
Mieszkańcy Stalowej Woli i okolic coraz chętniej wsiadają do miejskich autobusów. Nowy ich właściciel zapowiada modyfikację rozkładu jazdy. Radni będą się musieli zmierzyć z nowatorskim pomysłem likwidacji biletów. Jeszcze w tej kadencji. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Miejska spółka daje pojeździć mieszkańcom autobusami, bez konieczności kasowania biletów. Taki eksperyment może doprowadzić do likwidacji opłat za przejazdy.

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Stalowej Woli i okolicach znów nie będą kasować biletów. Taka gratka czeka ich 23 bm. To będzie już trzeci dzień jeżdżenia za darmo w tym roku. Czy to przymiarka do całkowitego zniesienia biletów?

Z góry odpowiadamy, że na razie takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę. Można założyć, że nawet jeszcze nie w tej kadencji samorządu, ale prezydent Stalowej Woli nie wyklucza tego. – Rozmawiamy o takiej możliwości, a dokładniej mówiąc, analizujemy ją od strony ekonomicznej – mówi Lucjusz Nadbereżny.

Przez takie gesty komunikacja nie zbiednieje
Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej został wchłonięty przez Miejski Zakład Komunalny. Obie firmy sąsiadowały przez płot, którego teraz nie ma. Fuzja ma przynieść oszczędności, za które nie tylko tabor autobusowy zostanie odnowiony. Ma przede wszystkim znieść, albo przynajmniej zminimalizować coroczne wspieranie przez miasto milionami złotych lokalnej komunikacji. Gdyby ta sztuka się udała, można byłoby myśleć o darmowych przejazdach. Tak już jest w kilkudziesięciu polskich miastach. I miast tych przybywa. Stalowa Wola może być pierwszym takim miastem na Podkarpaciu.

Udany pierwszy test z darmowych podróży czerwonymi autobusami został przeprowadzony 1 listopada. Faktycznie, zniknęły korki pod cmentarzami. Po raz drugi stalowowolanie i sąsiedzi bez biletów jeździli 7 bm. To był prezent na Mikołaja. Znów było mniej samochodów na ulicach. Teraz kasowniki zostaną wyłączone w przeddzień Wigilii. To czas największych zakupów i związanych z nimi wojaży. MZK przez takie gesty na pewno nie zbiednieje, a może zyskać znacznie cenniejszą przychylność mieszkańców. W przyszłym roku znów będzie kilka „darmowych” dni w stalowowolskich autobusach. Temat całkowitego wyprowadzenia z obiegu biletów wróci, gdy skończą się programy unijne, za które zostały zakupione nowe autobusy.

jam

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments