Awans rodził się w bólach

Mierzący 216 cm Aleksander Belcerowski (w czerwonym stroju) był mocnym filarem biało-czerwonych w konfrontacji z Holandią. Fot. FIBA

Biało-czerwoni długo przegrywali z outsiderami grupy Holendrami, ale na finiszu udowodnili w końcu swoją wyższość zwyciężając różnicą 6 pkt. Wygrana ta daje ekipie trenera Igora Milicica awans do 1/8 finału.

Polski zespół rozpoczął od prowadzenia 13:7, ale rywale jeszcze w I kwarcie złapali swój rytm i dzięki rzutom z dystansu przejęli inicjatywę. Do przerwy trafili 7 z 15 rzutów za trzy. Holendrzy na przerwę zeszli z dziewięciopunktowym prowadzeniem (40:31). Na początku III kwarty biało-czerwoni zniwelowali straty do czterech „oczek”, ale rywale szybko odpowiedzieli siedmioma „oczkami” z rzędu. Po 30 minutach gry Holendrzy wygrywali 55:48. Na szczęście nasz zespół z minuty na minutę zaczął grać na swoim poziomie. Ekipa Milicica ograniczyła rzuty rywali za trzy i zaczęli dominować pod koszem mimo, że rywali mieli w swych szeregach mierzącego 221 cm Matta Haarmsa. Sygnał do odrabiania strat dali Jarosław Zyskowski i Aleksander Balcerowski. Po serii 12:0 i„trójce” Jakuba Garbacza nasz zespół wyszedł na prowadzenie 60:56. Świetnie radził sobie Michał Sokołowski, a rywale tracili animusz, choć do samego końca nie zamierzali się poddawać. Mecz w praskiej O2 Arenie obejrzało tylko 1867 widzów. Na zakończenie fazy grupowej w czwartek biało-czerwoni zagrają z wicemistrzem Europy, Serbią.

Polska – Holandia 75:69
(19:20, 12:20, 17:15, 27:14)
Polska: Sokołowski 24 (1×3), Balcerowski 16 (7 zb), Slaughter 6, Ponitka 5 (5 zb, 5 a.), Cel 2 (6 zb) oraz Garbacz 10 (3×3), Michalak 5, Dziewa 3 (1×3), Olejniczak 2, Zyskowski 2, Schenk 0,.
Holandia: Kloof 26 (4×3), De Jong 8 (2×3), Khrerrazi 4, Kok 4, Van der Vuurst De Vries 2 oraz Franke 13, Williams 9 (3×3), Haarms 2, Edwards 1.
W innych meczach grupa D (Praga): Czechy – Holandia 88:80, Serbia – Finlandia 100:70. Wczorajsze mecze Czechy – Finlandia i Serbia – Izrael zakończyły się po zamknięciu gazety.

1. Polska 4 7 318:318
2. Serbia 3 6 281:214
3. Izrael 3 5 239:239
4. Finlandia 3 4 246:248
5. Czechy 3 4 240:260
6. Holandia 4 4 282:337

W ostatniej kolejce (8.09.) zagrają: Finlandia – Holandia (14), Czechy – Izrael (17.30), Polska – Serbia (21)

Wyniki innych meczów – grupa A (Tbilisi): Hiszpania – Belgia 73:83, Turcja – Gruzja 83:88 po dwóch dogrywkach, Bułgaria – Czarnogóra 81:91, Belgia – Turcja 63:87. Mecze Czarnogóra – Hiszpania i Gruzja – Bułgaria zakończyły się po zamknięciu gazety.

1. Turcja 4 7 334:306
2. Belgia 4 6 295:303
3. Hiszpania 3 5 277:234
4. Czarnogóra 3 5 235:223
5. Gruzja 3 4 228:252
6. Bułgaria 3 3 255:306

Grupa B (Kolonia): Niemcy – Litwa 109:107 po dwóch dogrywkach, Słowenia – Bośnia i Hercegowina 93:97, Francja – Węgry 78:74, Bośnia Hercegowina – Francja 68:81. Mecze Węgry – Litwa i Niemcy – Słowenia zakończyły się po zamknięciu gazety.

1. Francja 4 7 299:291
2. Niemcy 3 6 277:252
3. Bośnia i Her. 4 6 342:351
4. Słowenia 3 5 288:270
5. Litwa 3 3 265:278
6. Węgry 3 3 247:276

Grupa C (Mediolan): Chorwacja – Estonia 73:70, Wielka Brytania – Grecja 77:93, Ukraina – Włochy 84:73, Estonia – Wielka Brytania 94:82. Mecze Grecja – Ukraina i Włochy – Chorwacja zakończyły się po zamknięciu gazety.

1. Ukraina 3 6 248:207
2. Grecja 3 6 267:243
3. Chorwacja 3 5 244:224
4. Estonia 4 5 299:320
5. Włochy 3 4 237:231
6. W. Brytania 4 4 285:363

Do drugiej fazy – play off, rozpoczynającej się od 1/8 finału, którą gościć będzie stolica Niemiec – Berlin (od 10 września) awansują po cztery najlepsze ekipy z każdej z grup.
1/8 finału (Berlin, godz. 12, 14.45, 18, 20.45)
sobota, 10.09.: A1-B4, B1-A4 B2-A3 A2-B3
niedziela, 11.09.: C1-D4 D1-C4 D2-C3 C2-D3
Ćwierćfinały (Berlin, godz. 17.15, 20.30)
wtorek, 13.09.: B2/A3-C1/D4, A1/B4-D2/C3
środa, 14.09.: B1/A4-C2/D3, A2/B3-D1/C4
Półfinały, 16.09.: Belin (godz. 17.15 i 20.30)
Finał i mecz o 3 miejsce 18.09.: Berlin (17.15 i 20.30)