Badania ratujące życie

Biopsję gruboigłową poprzedza się znieczuleniem; pacjentka dostaje lidokainę. Fot. Archiwum szpitala

Biopsja piersi jest jedynym badaniem umożliwiającym precyzyjną diagnostykę zmian w piersi. W Podkarpackim Centrum Onkologii KSW nr 1 w Rzeszowie wykonywane są wszystkie rodzaje biopsji piersi: cienkoigłowa, gruboigłowa oraz stereotaktyczna. Każda z nich może uratować życie kobiety.

– Biopsja stereotaktyczna przydatna jest szczególnie w sytuacjach, w których konieczna jest duża precyzja prowadzenia narzędzi biopsyjnych oraz kiedy zachodzi trudność w dokładnym zlokalizowaniu zmiany innymi metodami – mówi lek. Justyna Filipowska, kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. – Wykonywana jest w przypadku zmian, które widoczne są tylko w badaniu mammograficznym (których nie jesteśmy w stanie uwidocznić w badaniu USG). Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie to jedyne miejsce w regionie, gdzie wykonuje się ten rodzaj biopsji.
Najmniej inwazyjnym rodzajem biopsji jest biopsja cienkoigłowa (BAC). Jest to metoda diagnostyczna polegająca na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły do guzka pod kontrolą USG. Po nakłuciu w igle pozostaje drobna ilość materiału komórkowego. Służy przede wszystkim do diagnostyki guzków torbielowatych. Jest zwykle bezbolesna, a powikłania np. w postaci siniaka zdarzają się rzadko. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Dokładność biopsji cienkoigłowej jest mniejsza niż biopsji gruboigłowej.
Biopsja gruboigłowa (BAG) to typ badania, w którym pobiera się fragment tkanki do dalszego badania histopatologicznego. Wykonuje się ją, aby wykluczyć podejrzenie choroby nowotworowej lub określić zaawansowanie ewentualnie występującej choroby. Biopsję gruboigłową poprzedza się znieczuleniem; pacjentka dostaje lidokainę. Zabieg jest małoinwazyjny, nie wymaga zakładania szwów, igła wprowadzana jest przez małe, 2- lub 3-milimetrowe nacięcie skóry. Po zabiegu, pacjentka otrzymuje opatrunek i zalecenie, aby od 2 do 3 dni prowadzić oszczędny tryb życia. Powikłań w zasadzie nie ma, co najwyżej może pojawić się siniak w miejscu ukłucia lub loża, w której był guzek i która może napełnić się krwią.
Rodzajem biopsji gruboigłowej jest biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią, czyli biopsja mammotomiczna (MMT). Może być wykonywana pod kontrolą USG i mammografii (jak w tym przypadku) – taki rodzaj biopsji nazywamy biopsją stereotaktyczną. Przeprowadza się ją zwykle na leżąco; pacjentka kładzie się na brzuchu, na stole biopsyjnym, w obrębie którego położony jest otwór prowadzący do ramy stereotaktycznej – w nim umieszczana jest pierś. Następnie wykonywane są zdjęcia mammograficzne w dwóch projekcjach, które pozwalają na dokładną lokalizację zmiany.
am

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bloger
bloger
2 dni temu

nareszcie spożytkowano pieniądze na nowoczesną technikę ,a nie na remont szpitanej kaplczki

chłop ze wsi
chłop ze wsi
4 dni temu

To już nie mammografia tylko biopsja jest najlepsza? Dziwnym trafem Szwajcarzy twierdzą, że najlepsza jest całkowicie bezinwazyjna i tania termografia !

jan
jan
4 dni temu
Reply to  chłop ze wsi

Mammografia, usg i termografia to metody wykrywania ewentualnych zmian piersi.
A biopsja to pobranie materiału z takich zmian do badania histopatologicznego, czyli rozróżnienia pomiędzy nowotworem a zmianą łagodna. mammografia i usg poprzedzają ewentualną biopsję.

Alik
Alik
3 dni temu
Reply to  jan

Sugeruje nie zamydlać tematu promocją inwazyjnych i szkodliwych metod a nie wspominaniu o tanich i bezinwazyjnych. Szwajcarzy zabronili mammografii na rzecz termografii i rak zaczął znikać.

dr Ojboli
dr Ojboli
2 dni temu
Reply to  Alik

Alik ,ty możesz stosować nawet okadzanie miotłą brzozową.