Banderowcy na Dniach Nowej Dęby?

Burmistrz Nowej Dęby Władysław Ordon (z lewej) i burmistrz Komarna Taras Ivanytskyy na Dniach Nowej Dęby. Fot. Archiwum

NOWA DĘBA. Skandal wokół wizyty ukraińskiej delegacji miasta Komarno na nowodębskiej “ Militariadzie”.

Delegacja z ukraińskiego miasta Komarno przybyła na Dni Miasta Nowa Dęba na zaproszenie burmistrza w pierwszy weekend czerwca. Wizyta uznana przez obie strony za udaną wywołała jednak kilka dni temu spore oburzenie wśród mieszkańców miasta.

– To skandal! Dlaczego władze naszego miasta bratają się z osobami oddającymi hołd mordercom Polaków na Wołyniu? – czytamy w serwisie infonowadeba.pl. A mowa jest o zaproszeniu na Militariadę Vasyla Połmaskanycza – przewodniczącego Rady Powiatu Gródzkiego.

Jak możemy przeczytać na ukraińskich serwisach informacyjnych Vasyl Połmaskanycz, który świętował z władzami Nowej Dęby kilka dni temu, brał także w 2007 roku udział w otwarciu muzeum kata i oprawcy Polaków generała UPA Romana Szuchewycza.

Roman Szuchewycz, jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej, której ofiarą padło co najmniej 100 tys. osób.

– Sadyści z UPA cechowali się niezwykłą fantazją: ludzi palono żywcem w zamkniętych stodołach, przecinano ich piłą do drewna, krzyżowano duchownych, nabijano kobiety na pal. Ofiary UPA ginęły tylko za to, że są Polakami i katolikami. Ludność polska konała od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni – przypomina oburzony mieszkaniec Nowej Dęby.

Według informacji zamieszczonych na ukraińskiej stronie dotyczącej uroczystości z 2007 roku w otwarciu muzeum poświęconemu mordercy Polaków oprócz Vasyla Połmaskanycza brały także udział delegacje żołnierzy UPA z Gródka, Radechowa i Żydaczowa..

Czy władze Nowej Dęby zdawały sobie sprawę, kogo zapraszają do partnerstwa i do czego potrzebny jest mieszkańcom miasta taki partner?

Umowa, którą podpisano między władzami Nowej Dęby i Komarna 3 listopada ub. roku przewiduje między innymi, wymianę doświadczeń w zakresie rozwoju lokalnego, demokracji i samorządności, wymianę wartości kulturalnych i kulturowych, współpracę środowisk sportowych, oświatowych i organizacji pozarządowych. Umowa przewiduje także wymianę doświadczeń z dziedziny życia społecznego i gospodarczego, rozwijanie zainteresowań turystycznych mieszkańców obu partnerów, wzajemną promocję zasobów i atutów partnerów oraz działań partnerstwa.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Urząd Miasta i Gminy Nowa Dęba w poniedziałek przed południem. Do wczoraj, do chwili złożenia gazety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

Małgorzata Rokoszewska

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
10 lat temu

Może już dość tzw. poprawności politycznej. Czas powiedzieć, ze Juszczenko to była straszna pomyłka Kaczorów.

Karol
Karol
10 lat temu

Kompletne wypaczenie proporcji w stosunkach z sąsiadami. Rosjan obrzucamy błotem, chociaż sami byli traktowani przez totalitaryzm komunistyczny na równi z Polakami, a neobanderowcy ukraińscy, to tylko jedna obcja skrajnie nacjonalistyczna i co najgorsze wychowująca młodzież ukraińską na wzorcach najstraszniejszych zbrodni OUN i UPA, wmawiając im że na tym polega patriotyzm ukraińca, mordować z sadyzmem wszystkich „inostrańców”. Wspierając spadkobierców UPA, godzimy się z tym, że nowe pokolenia Ukrańców kiedyś znów mogą zechcieć dorównać wyczynom swoich poprzedników i wyżynać kogo popadnie! Większość Ukraińców na szczęście coraz bardziej przeciwstawia się tym tendencjom, ale my Polacy wcale im w tym nie pomagamy.

Jan
Jan
10 lat temu

Zanim podejmie się jakiekolwiek wspołdziałanie z ukraińcami najpierw musi nastąpić rozliczenie z historii.
Przeproszenie narodu Polskiego, potomków ofiar i unormowanie sasiedzkich stosunków. A takie działanie władz N Deby świadczy tylko o jej historyczno-politycznej ignorancji i zaściankowej głupocie

Antek Emigrant
Antek Emigrant
10 lat temu
Reply to  Jan

W takim razie nasz prezydent Lech Kaczyński popierał banderowców! Idąc tym tropem banderowiec Janukowycz zrobił banderowca Szuchewycza bohaterem narodowym! Skandal!

antyupa
antyupa
10 lat temu

skandal, precz z banderowcami

polityk
polityk
10 lat temu
Reply to  antyupa

Jakie władze N. Dęby tacy goście z miasta partnerskiego. Są siebie warci