Bezpieczeństwo wewnętrzne czy kryminologia? Który kierunek wybrać?

Osoby zainteresowane pracą w służbach mundurowych mają do wyboru kilka kierunków studiów, które będą przydatne w kształtowaniu takiej ścieżki kariery. To między innymi bezpieczeństwo wewnętrzne i kryminologia. Który z tych kierunków wybrać?

Czego nauczysz się na kryminologii?

Studia na kierunku kryminologia przydadzą się każdemu, kto wiąże swoją przyszłość ze zwalczaniem przestępczości. Przyswojenie szczegółowej wiedzy z zakresu kryminologii i nauk pokrewnych jest niezbędne, aby później działać w odpowiednich organach bezpieczeństwa.

 

Kryminologia uczy w jaki sposób wykorzystywać techniki badawcze i narzędzia w zwalczaniu przestępczości. Jest to wiedza niezwykle ciekawa i przydatna, zwłaszcza dla osób chcących przeciwdziałać rozmaitym patologiom w życiu społecznym i gospodarczym.

 

Studia na tym kierunku przygotowują do pracy zarówno w publicznych, jak i prywatnych instytucjach, które zapewniają szeroko pojęte bezpieczeństwo. Jakie przedmioty wykładane są na kryminologii? To między innymi:

  • prawo karne – wykonawcze, materialne, procesowe,
  • prawo policyjne,
  • metody identyfikacji,
  • laboratorium kryminalistyczne,
  • zagrożenia w cyberprzestrzeni.

 

WSBINOZ oferuje studia stacjonarne i niestacjonarne na kierunku kryminologia, tak więc można tutaj wybrać formę dogodną dla siebie. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Podczas studiów stacjonarnych sporo czasu poświęcić można na dodatkową działalność w obrębie uczelni. Z kolei studia niestacjonarne dają możliwość jednoczesnej pracy zarobkowej. Kryminologia studia II stopnia to rozwiązanie dobre dla osób, które już stawiają swoje pierwsze kroki w pracy, w tym zakresie.

Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne

Kierunek przygotowuje do pracy w szeroko pojętych służbach mundurowych i innych obszarach administracji publicznej, które wiążą się właśnie z bezpieczeństwem wewnętrznym. Wykładane przedmioty obfitują w wiedzę z zakresu prawa, sądownictwa, zarządzania kryzysowego oraz funkcjonowania państwa. Bezpieczeństwo wewnętrzne to studia dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość przede wszystkim z organami i placówkami publicznymi.

 

Jest to kierunek, który w ostatnich latach zyskał dużą popularność, stąd często na jedno miejsce ubiega się wielu kandydatów. Na szczęście sporo uczelni oferuje kształcenie w tym zakresie. Znaleźć można studia pierwszego, jak i drugiego stopnia. Chcąc studiować bezpieczeństwo wewnętrzne w Łodzi warto skorzystać z oferty Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu. To ciekawa ścieżka kształcenia i wiele możliwości rozwoju podczas studiów.

Który kierunek wybrać?

Aby podjąć decyzję, który z tych kierunków będzie lepszy, warto przemyśleć dokładnie gdzie widzimy się w przyszłości. Kryminologia jest zdecydowanie węższą dziedziną, aniżeli bezpieczeństwo wewnętrzne. Studia w Łodzi i w każdym innym mieście, w obu tych obszarach mogą być równie ciekawe. Warto wcześniej zapoznać się z programem kształcenia, ponieważ to daje obraz jak wyglądać będzie nauka. Wtedy wybór będzie łatwiejszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments