Bezpłatne szkolenia z badania piersi w szkołach?

Na fantomie możemy krok po kroku nauczyć się samobadania piersi. To ważne, bo wcześnie wykryty nowotwór piersi jest całkowicie uleczalny. Fot. Wit Hadło
Na fantomie możemy krok po kroku nauczyć się samobadania piersi. To ważne, bo wcześnie wykryty nowotwór piersi jest całkowicie uleczalny. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Takie zadanie pojawiło się w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim.

Jest szansa, że w rzeszowskich gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych oraz uczelniach wyższych zostaną zorganizowane darmowe szkolenia badania piersi. Rzeszowscy radni – Grażyna Szarama i Grzegorz Koryl – podczas konferencji medycznej w G2Arena wpadli na pomysł, żeby przeprowadzić takie bezpłatne szkolenia z wykorzystaniem specjalistycznych fantomów medycznych do diagnostyki nowotworowej.

– Zadanie zostało zgłoszone przez nas w Budżecie Obywatelskim Rzeszowa na 2018 rok. Przy opracowaniu i przygotowaniu merytorycznym tego zadania pomagał nam dr Stanisław Mazur, szef CM Medyk – mówi Szarama.

Za prawie 50 tys. zł zakupione zostałyby dwa specjalistyczne fantomy. Do młodych kobiet trafiłyby też ulotki z informacjami na temat zagrożenia nowotworowego, znaczenia profilaktyki i badań, krótkiej instrukcji samodzielnego badania oraz poradami, co należy zrobić w sytuacji stwierdzenia niepokojących objawów. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku w Polsce, przykrą diagnozę słyszy aż 16 tys. kobiet. Aż 25 proc. z nich umiera.

– Dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Tylko kobiety, które badają swoje piersi, znają ich budowę i mają szansę wykryć nieprawidłowości. Badania piersi powinny wykonywać już nastolatki – zwraca uwagę radna.

Dr Stanisław Mazur tłumaczy, że samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego – palpacji. Bardzo pomocny przy ćwiczeniu samobadania jest fantom piersi. Wewnątrz modelu piersi znajdują się guzki, które można wyczuć pod naciskiem palców oraz zmiany skórne. Przy pomocy fantomu i filmu instruktażowego położne mogą edukować i szkolić młode kobiety w szkołach na temat samobadania piersi.

– Centrum Medyczne Medyk realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Profilaktyka zdrowotna kluczem do utrzymania aktywności zawodowej”. Chcemy wciąż zwracać uwagę na to, jak bardzo ważne jest zapobieganie chorobom i systematyczne monitorowanie stanu swojego zdrowia. Chcemy dotrzeć z wiedzą do wszystkich mieszkańców Rzeszowa oraz przebadać osoby najbardziej zagrożone w kierunku raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego – mówi Mazur.

Od mieszkańców Rzeszowa zależy czy program bezpłatnych badań zostanie zrealizowany. Na zadania z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego można glosować zaledwie do piątku, 6 października. Można to zrobić na karcie do głosowania dostępnej w urzędzie miasta lub przez Internet http://rbo.rzeszow.pl/glosowanie-online/.

Blanka Szlachcińska

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hijena
hijena
5 lat temu

Obraz czlowiek z jego ułomnościami i chorobami potwierdza wielką bujdę ,że Bozia zrobiła czlowieka na swoje podobieństwo.

piotrek17
piotrek17
5 lat temu
Reply to  hijena

Pazura modlił się na swoim drewnianym różańcu i wpadł samobój na 4:2 a białoczerwoni jadą na Mistrzostwa. Czy można chcieć czegoś więcej?

Ponad milion Polaków modlących się z różańcem dzień wcześniej zrobiło swoje. Nie musisz wierzyć w Boga ważne że Bóg w Ciebie wierzy.

Kuba
Kuba
5 lat temu

„wcześnie wykryty nowotwór piersi, jest całkowicie wyleczalny” – totalna bzdura. Moja żona w wieku 37 lat, w październiku, dokonała badania USG piersi. Badanie nie wykazało zmian chorobowych. Po 5 miesiącach, w wyniku samobadania, wyczuła u siebie guzka. Badanie mammograficzne i tragedia. Dwa guzy nowotworowe. Dalsze badana, przerzuty. Mastektomia, chemioterapia, radioterapia, remisja choroby, wznowa, kolejne przerzuty, śmierć. Kobieca pierś ma budowę gruzełkowatą. Bardzo trudno, w początkowym stadium, odróżnić jest guzka nowotworowego od struktury piersi. Kobiety w okresie pełnej sprawności hormonalnej,(młode) bardzo trudno udaje się leczyć onkologicznie. Teraz to wiem. Nie piszcie bzdur. Przytoczony slogan, dotyczy kobiet po menopauzie, nie młodych. Te… Czytaj więcej »

esteta
esteta
5 lat temu

Gdzie się mozna szybko wyszkolić na badacza takich pieknych piersi

stary kawaler
stary kawaler
5 lat temu

Gdzie można kupić takie fantomy? Pomiętosiłbym

GRZEGORZ
GRZEGORZ
5 lat temu
Reply to  stary kawaler

Żart naprawdę niestosowny . Gdyby Pan miął wśród swoich najbliższych kobietę chorą na nowotwór piersi to podejście było by zapewne inne . Oczywiście wiem , że czasem człowiek coś napisze a potem pomyśli .
To naprawdę ważne by we wczesnym stadium choroby zacząć leczenie . Kobiety jakie same umieją badać piersi maja duże większe szanse w przypadku pojawienia się niepokojących objawów je zauważyć i zgłosić się do lekarza .

stary kawaler
stary kawaler
5 lat temu
Reply to  GRZEGORZ

Wy słyszycie „nowotwór” a ja mam tylko na myśli „nowy otwór”
Ale czy to moja wina?

olo
olo
5 lat temu

Dlaczego ta pani nie pokazała jak ją Pan Bóg stworzył ???.

Robson
Robson
5 lat temu
Reply to  olo

Bo ma troche oleju w glowie w przeciwienstwie do…