Bilety MPK znowu będą droższe!

Na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni zajmą się projektem zmian w cenach biletów dla mieszkańców podrzeszowskich gmin. Według projektu bilet jednoprzejazdowy (lub 60-minutowy) będzie kosztował aż 6,20 zł czyli o 1,2 zł więcej, niż obecnie.

W listopadzie ub. roku weszły w życie nowe stawki za bilety w komunikacji miejskiej. Wtedy to zdecydowano, że bilet jednoprzejazdowy (jednocześnie wtedy 45-minutowy) podrożał z 4 zł na 5 zł. Wtedy też wzrosły ceny biletów sieciowych, okresowych czy semestralnych. Minęło niewiele niż pół roku, a na najbliższą sesję Rady Miasta Rzeszowa (odbędzie się 23 maja) wpłynął projekt kolejnych podwyżek cen biletów w MPK. Tym razem więcej za przejazdy zapłacą mieszkańcy gmin spod Rzeszowa, do których dojeżdżają autobusy miejskiego przewoźnika.

Zgodnie z projektem uchwały komunikacja MPK podzielona będzie na dwie strefy: A- obejmująca miasto do przystanków granicznych i B – tereny podmiejskie, czyli miejscowości niebędące w granicach Rzeszowa. W tej chwili miejskie autobusy, na mocy zawartego porozumienia, kursują do gmin: Boguchwała, Lubenia, Łańcut (gmina wiejska) , Tyczyn i Świlcza. Dodatkowo autobusy jeżdżą też do stref ekonomicznych położonych na terenie gm. Głogów Młp. i Trzebownisko.

Zgodnie z projektem podstawowy bilet 60-minutowy lub jednoprzejazdowy (ważny przez 60 minut od momentu jego skasowania lub obejmujący przejazd jedną linią bez limitu czasowego) w strefie A+B, czyli podróżach z Rzeszowa poza granice miasta i z powrotem ma kosztować 6,20 zł. Natomiast taki bilet w strefie B, czyli na terenie danej gminy ma kosztować 4,40 zł – mniej niż na terenie Rzeszowa. W samym mieście cena biletu się nie zmienia i wynosi 5 zł. Oczywiście pasażerowie korzystają z ulg zapłacą mniej. W przypadku ustawowych będzie to odpowiednio: 3,10 zł (strefa A+B) i 2,20 zł (strefa B). W przypadku samorządowych będzie: 3,70 zł (strefa A+B) i 2,60 zł (strefa B). Droższe też będą bilety okresowe. 30-dniowe i miesięczne mają kosztować 155 zł dla strefy A+B i 110 zł dla strefy B. W strefie A ma to być nadal 125 zł. Zarząd Transportu Miejskiego w uzasadnieniu uchwały tłumaczy, że „zmiana wynika z konieczności uwzględnienia poziomu kosztów utrzymania linii wykraczających poza obszar administracyjny Gminy Miasta Rzeszów i została dokonana po konsultacjach z przedstawicielami gmin, z którymi Miasto Rzeszów zawarło porozumienia dotyczące świadczenia usług w publicznym transporcie zbiorowym”. Warto zaznaczyć, że podobne rozwiązanie już kiedyś funkcjonowało. Zostało zawieszone w 2012 r.

To jednak nie koniec zmian. Ten sam dokument przewiduje też zmiany w strefach dla wspólnej komunikacji MPK i MKS (organizowanej przez Związek Gmin PKS w Rzeszowie). Chodzi o bilety, które od 1 lipca 2021 r. pozwalają pasażerom możliwość podróżowania na jednym bilecie autobusami tych dwóch przewoźników. W ten sposób pasażerowie płacą tylko za jeden bilet i mogą się przesiadać. Teraz będą jednak zmiany, bowiem bilet zintegrowany obowiązywać będzie w podziale na 4 strefy i kosztować będzie odpowiednio 220 zł w strefie I, 250 zł w strefie II, 270 zł w strefie III oraz 300 zł w strefie IV. Do tej pory takie strefy były tylko dwie. Ceny biletów  wynoszą obecnie 200 zł w strefie I i 240 zł w strefie II. – W stosunku do poprzednio obowiązującej uchwały zwiększono obszar obowiązywania wspólnego biletu o wybrane odcinki gmin: Głogów Małopolski, Trzebownisko, Czarna, Świlcza, Czudec i Tyczyn – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Dominik Bąk