Ból łokcia może wyłączyć z codziennego życia

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Łokieć tenisisty, to dolegliwość nie tylko dotycząca sportowców, ale np. informatyków, kowali i majsterkowiczów.

Łokieć tenisisty, to zespół bólowy bocznej części stawu łokciowego i okolicznych ścięgien, mający swe źródło w uszkodzeniu struktury włókien kolagenowych tworzących ścięgna, oraz nieprawidłowym ukrwieniu okolicy przyczepu, które spowodowane jest przewlekłymi przeciążeniami i mikrourazami (entezpoatia) – mówi Anna Krukierek, fizjoterapeutka z Gabinetów „Krukierek” w Rzeszowie.

Dolegliwość najczęściej dotyka sportowców (tenisiści – zarówno zawodowcy, jak i amatorzy – stanowią zaledwie 10 proc. wszystkich pacjentów z problemem „łokcia tenisisty”). Bardzo często na tę przypadłość zapadają natomiast ludzie pracujący na co dzień z komputerem (sekretarki, pracownicy biurowi, informatycy, etc.) – chodzi o specyficzny układ rąk podczas pisania na klawiaturze komputera, a także ludzie wykonujący ruchy nadgarstka typu wkręcanie śrubokrętem z silnym zaciskiem ręki (ortopedzi, elektrycy), oraz osoby stale lub czasowo przeciążające mięśnie prostowniki nadgarstka, tj. kowale, majsterkowicze. Przyczyną rozwinięcia się zmian degeneracyjnych są najczęściej długotrwające przeciążenia mięśni z nakładającymi się mikrourazami.

Grupą najbardziej narażoną na problemy ze ścięgnami są ludzie w przedziale wiekowym 30 – 65 lat, zaś w szczególności między 45. a 54. rokiem życia. Zwiększone ryzyko rozwinięcia patologii „łokcia tenisisty” zaobserwowano także u palaczy tytoniu.

Dolegliwość objawia się bólem
Ból najczęściej pojawia się w okolicy zewnętrznej (bocznej) łokcia i promieniuje. Zwiększa się, gdy zaciskamy dłoń lub zginamy ją grzbietowo. Dolegliwości te utrudniają wszystkie ruchy w codziennym życiu oraz uniemożliwiają wykonywanie pracy zawodowej.

– Łokieć tenisisty jest bardzo bolesną i dokuczliwą dolegliwością, ograniczającą naszą codzienną sprawność – nie ma jednak większego wpływu na ogólny stan naszego zdrowia – uspokaja nasz ekspert.

Doraźnie w warunkach domowych możemy zastosować leki i maści przeciwzapalne, okłady z lodu – działają one jednak tylko przeciwbólowo i nie leczą przyczyny dolegliwości. Jeżeli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanej ulgi, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments