Brawura przyczyną wielu śmierci na torach

Na torach kolejowych w woj. podkarpackim od stycznia br. do 8 września zginęły cztery osoby. Fot. Archiwum

Od początku roku na torach kolejowych w woj. podkarpackim doszło do 17 kolizji. – Odnotowano cztery wypadki,
w których zginęły cztery osoby, a dwie zostały ranne. Chodzi o zdarzenia z udziałem pojazdów. Główne przyczyny tych zdarzeń, to m.in.: niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprzestrzeganie znaków i innych sygnałów – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Urząd Transportu Kolejowego opublikował „Sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa ruchu kolejowego za 2021 r.”. W minionym roku miernik wypadków na sieci kolejowej wyniósł 1,97. Parametr ten jest niższy niż przed pandemią, jednak wyższy niż w pandemicznym 2020 r. W zeszłym roku na liniach kolejowych doszło w sumie do 511 wypadków. Ogólna liczba, włączając w to bocznice kolejowe, wyniosła 662 zdarzenia, co stanowi wzrost o 28,3 proc. w stosunku do 2020 r.
Najliczniejszymi rodzajami wypadków na sieci kolejowej w ubiegłym roku były te na przejazdach kolejowo-drogowych. Było ich 216, czyli o 47 więcej niż rok wcześniej. Drugim, najczęściej występującym rodzajem wypadków, były zdarzenia z udziałem osób – w 2021 r. było ich 144, o osiem więcej niż rok wcześniej. Na trzecim miejscu uplasowały się wykolejenia, których było 106. Liczba tych wypadków wzrosła w ubiegłym roku najbardziej dynamicznie spośród wszystkich – o 42 wypadki.

Sierpień – zginęło ponad 20 osób

Jak podaje kampania Bezpieczny Przejazd, bilans zdarzeń, do jakich doszło w sierpniu br. z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach oraz przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E, to 14 wypadków i kolizji, w tym trzy osoby zabite i dwie ciężko ranne. Ponadto miało miejsce 29 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych. W ich wyniku zginęły 22 osoby, a cztery zostały ciężko ranne.

Ile wypadków na Podkarpaciu?

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, od 1 stycznia do 8 września tego roku na przejazdach kolejowych w woj. podkarpackim odnotowano cztery wypadki, w których zginęły cztery osoby, a dwie zostały ranne. Doszło do 17 kolizji. W analogicznym okresie 2021 roku na terenie Podkarpacia doszło do dwóch wypadków, w których trzy osoby poniosły śmierć, a kolizji odnotowano 25. – Główne przyczyny tych zdarzeń to m.in.: niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprzestrzeganie znaków i innych sygnałów – podał zespół prasowy KWP. Chodzi jedynie o wypadki z udziałem pojazdów. W bilansie nie uwzględniono osób, które np. targnęły się na własne życie. Przypomnijmy, że 22 sierpnia w Trzcianie, na torach pod kołami pociągu, zginęła 37-letnia mieszkanka powiatu ropczycko-sędziszowskiego, a 1 września pociąg przejeżdżający szlakiem kolejowym nr 91, na odcinku Tarnów-Rzeszów potrącił 67-letniego mężczyznę bez stałego adresu zamieszkania, który zginął na miejscu w wyniku odniesionych obrażeń. Miało to miejsce w okolicy wiaduktu kolejowego przy ulicy Lwowskiej. Ze wstępnych ustaleń policji wynikało, że do śmierci mężczyzny nie przyczyniły się inne osoby. Był to nieszczęśliwy wypadek lub próba samobójcza.

Kinga Siewierska