„Brexit oznaczałby spore straty ekonomiczne dla wszystkich stron”

Rozmowa z Dominikiem Łazarzem, ekonomistą, wicedyrektorem Centrum Dokumentacji Europejskiej WSIiZ i ekspertem Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów.

Brexit dojdzie do skutku? Polacy na Wyspach Brytyjskich powinni zacząć się bać?
– Przypomnę, że Brytyjczycy nie byli krajem założycielskimi dzisiejszej Unii Europejskiej, a dołączyli do Wspólnoty dopiero po kilkunastu latach. Jako naród zawsze byli zachowawczy i ta zachowawczość ukazuje się także dzisiaj. Uspokajałbym Polaków, bo mimo wszystko sądzę, że Wielka Brytania ostatecznie w Unii pozostanie. Dlaczego? Ponieważ Brexit oznaczałby spore straty dla wszystkich stron, zwłaszcza ekonomiczne.

Mówi się, że przez Brexit Polacy pracujący na Wyspach utracą prawo do emerytury…
– Jeżeli doszłoby do „twardego” Brexitu to wszystkie zasady Wspólnoty dotyczące polityki społecznej faktycznie mogłyby przestać w pełni obowiązywać. Jeśli chodzi jednak o wypłatę świadczeń emerytalnych czy też dostęp do zasiłków chorobowych to nie sądzę, aby legalnie pracujący Polacy stracili do nich dostęp. Pamiętajmy, że wielu Brytyjczyków pracuje w krajach unijnych. Oni też mieliby stracić legalnie nabyte świadczenia? To raczej mało prawdopodobne.

Czym różni się Brexit „miękki” od „twardego”?
– „Twardy” Brexit to powiedzenie przez Brytyjczyków wyraźnego „nie”, bez porozumienia ze Wspólnotą. Oznaczałby to m.in., że Wielka Brytania musiałaby negocjować od nowa warunki współpracy ze wszystkimi państwami członkowskimi UE. Wróciłyby cła, a także paszporty czy nawet wizy w przypadku niektórych krajów UE. Brytyjczycy nie mogliby swobodnie podróżować po Europie np. samolotami. Powstałby spory chaos. Taka sama sytuacja dotyczyłaby drugiej strony.

Co więc powinni zrobić mieszkańcy Podkarpacia pracujący na Wsypach Brytyjskich?
– Przede wszystkim należy zachować spokój. Tak jak wspomniałem „twardy” Brexit nam nie grozi bo byłby on skrajnie niekorzystny dla wszystkich, a zwłaszcza dla samych Brytyjczyków. Oni sami powoli zaczęli to dostrzegać. Polacy, którzy legalnie znajdują się na terenie Wielkiej Brytanii, według zapewnień obecnej premier tego kraju, nawet w przypadku Brexitu będą dalej mogli tam przebywać i w pełni korzystać z dotychczasowych praw.

Rozmawiał Kamil Lech

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Greg
Greg
2 lat temu

Natrafiłem na ten wywiad z panem Dominikiem, miałem z nim zajęcia i to były jedne z ciekawszych na Wsiiz. Co do brexit to fajnie to opisał, więcej takich wywiadów wprost mówiących o rzeczywistości.

ol...
ol...
2 lat temu
Reply to  Greg

haha dobre, to jest wieczny dyrektor, zaraz po studiach załapał się na stołek i tak ciągnie cały czas, znam i nie polecam !

Olek
Olek
2 lat temu

Brytole zawsze marudzili i marudzić będą, im się wydaje, że są pępkiem Europy i Świata.