Budują Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne UR

Centrum przy ul. Cichej ma zostać oddane do użytku już pod koniec przyszłego roku. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Obiekt sportowy powstający przy ul. Cichej ma być gotowy wcześniej niż zakładano – do końca 2020 r.

Hala lekkoatletyczna, laboratorium biomechaniki ruchu sportowca oraz gabinety masażu i odnowy biologicznej – to tylko kilka elementów, które znajdą się w budowanym od blisko roku Podkarpackim Centrum Lekkoatletycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W październiku ubiegłego roku w siedzibie Wychowania Fizycznego UR przy ul. Cichej doszło do uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod akademickie Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne. Mowa o obiekcie, który będzie pełnił rolę kompleksu sportowego, a jednocześnie laboratorium badawczego. W ramach inwestycji powstanie laboratorium fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego oraz gabinety masażu i odnowy biologicznej. – W bieżnie wbudowane zostaną czujniki naciskowe, dzięki czemu będzie można sprawdzić czy użytkownik odpowiednio kładzie stopę w trakcie biegu – informuje dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ponadto studenci będą mogli skorzystać z 200-metrowej bieżni 6-torowej, rzutni do pchnięcia kulą, rozbiegu do skoku o tyczce, rzutni do oszczepu, skoczni do skoku w dal i trójskoku oraz 80-metrowej bieżni do rozgrzewki. Co ciekawe wybudowana ma zostać także widownia dla ok. 300 osób. Obecnie na terenie całej Polsce nie ma infrastruktury, która przeznaczona byłaby jednocześnie na rozwój sportowy jak i działania badawcze.

– Centrum zostanie udostępnione do celów treningowych, ale także skorzystają z niego m.in. mieszkańcy – wskazuje dr Ulita. Hala ma spełniać wytyczne Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (pow. 7,3 tys. m2, wys. – 11,75 m, szer. – ok. 100 m), co z kolei umożliwi rozgrywanie na niej prestiżowych zawodów krajowych oraz międzynarodowych.

Obecnie inwestycja realizowana jest w niezwykle szybkim tempie. Niedawno zakończył się etap robót ziemnych w tym m.in. montowania konstrukcji stalowych, stelażu. – Prace idą na tyle sprawnie, że przewidujemy skrócenie terminu oddania obiektu do użytku z połowy 2021 r. na koniec 2020 r. – tłumaczy dr Ulita. Koszt inwestycji? Blisko 52 mln zł.

Kamil Lech

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
inżynier z 35 letnim stażem
inżynier z 35 letnim stażem
2 lat temu

Coś jest nie tak z tą budową.
Gdy wmurowywano kamień węgielny w kilku portalach pokazywano wizualizacje sporego budynku z pofalowanym dachem ze wszystkich stron a z ostatnich zdjęć z forum rzeszowskich inwestycji wszystko na to wskazuje że budynek został okrojony i będzie mniejszy. Wizualizacje pokazują 2 kwadraty jeden większy drugi mniejszy jako jedną bryłę, a ze zdjęć będzie jeden budynek o połowę mniejszy o rzucie kwadratu.

Ciekawe jak to ma się do prawa budowlanego? Pozwolenie zostało wydane na coś całkiem innego niż jest budowane? Pozwolenie powinno zostać cofnięte?

Czy się mylę? – http://inwestycje-rzeszow.pl/viewtopic.php?f=12&t=465&start=60