Budżet Rzeszowa na kolejny rok wyniesie 1,82 mld złotych

W 2021 r. miasto zamierza przeznaczyć 350 mln zł na inwestycje. Fot. Wit Hadło

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, basenu przy ul. Matuszczaka czy modernizacja układu dróg w centrum miasta – to tylko kilka planowanych zadań, które rzeszowski ratusz chce zacząć zrealizować w 2021 r. Według projektu, budżet miasta ma wynieść rekordowe 1,82 mld zł, a kwota przeznaczona na inwestycje 350 mln zł. Finanse uchwalone zostaną w grudniu na sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Pandemia pandemią, lecz projekt przyszłorocznego budżetu miasta Rzeszowa musiał zostać przygotowany, aby radni mogli go omówić w komisjach, a następnie zaakceptować na grudniowej sesji rady miasta. Jak słyszymy, pomimo strat jakie w wyniku obecnych problemów gospodarczych poniesie stolica Podkarpacia, procedowany budżet ma być rekordowy. – Plan budżetu na rok 2021 r. zakłada najwyższą w historii miasta kwotę ok. 1,82 mld zł – informuje Andrzej Dec, przewodniczący rady miasta. Dla porównania, tegoroczny budżet, po wprowadzonych niedawno zmianach, plasuje się na poziomie 1,78 mld zł.

Ważne przedsięwzięcia

Z perspektywy mieszkańca jak zwykle najważniejsze są kwoty, które zostaną przeznaczone na inwestycje w mieście. W 2021 r. ratusz wyda na ten cel 350 mln zł. Jak zawsze, największe zainteresowanie wzbudzają zadania drogowe. Środki zostaną przeznaczone m.in. na budowę łącznika al. Kopisto z ul. Wierzbową (3,7 mln zł), modernizację układu drogowego w centrum miasta – rejon ZUS-u (32 mln zł), ul. Grunwaldzkiej (4,7 mln zł) oraz ul. Matysowskiej (6,8 mln zł). – Budżet zakłada także realizację Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego (19 mln zł), która obejmuje przebudowę dróg w rejonie dworca oraz zintegrowanie systemu obszarowego sterowania ruchem drogowym (12 mln zł) – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta.

W obszarze zadań z zakresu oświaty i rekreacji miasto przeznaczy fundusze na budowę żłobków na osiedlach: Budziwój (6,5 mln zł) i Przybyszówka (4 mln zł) oraz realizacje długo wyczekiwanego całorocznego lodowiska w rejonie al. Witosa (1 mln zł). Rozpocząć ma się również budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Wyspiańskiego (14,8 mln zł), a także nowoczesnego basenu przy ul. Matuszczaka (12, 6 mln zł). Ponadto, zgodnie z projektem znajdą się pieniądze na utworzenie na Drabiniance zespołu szkolno-przedszkolnego (15 mln zł). Miasto stawia także na dalszy zakup ekologicznego taboru autobusowego (54 mln zł). Nad projektem budżetu na 2021 r. pochylą się radni podczas grudniowej sesji Rady Miasta Rzeszowa

Kamil Lech

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Galicjok
Galicjok
7 miesięcy temu

To Rzeszów ma swoją mennice ?
Nigdy nikt o takimś czymś nie pisał na necie.

Robert
Robert
7 miesięcy temu

A na potężnym osiedlu Wilkowyja dalej ani sklepu, ani szkoły ani przedszkola.

olek
olek
7 miesięcy temu
Reply to  Robert

Jest szkoła podstawowa koło nowego cmentarza na Osiedlu Wilkowyja po co więcej jak zamiast dzieci w domach sa same psy i koty.

ROMAN
ROMAN
7 miesięcy temu
Reply to  olek

Ok. Podaj dane z GUS –
Ile jest dzieci, psów i kotów na Wilkowyi a potem leją wodę ; O!
A uzupełnij dane o rogacizne, gołębie, i trzodę chlewną.
Wtedy będzie komplet danych.

zenon
zenon
7 miesięcy temu
Reply to  Robert

O niewdzięczny! Zamiast docenić nowy przystanek autobusowy przed dworcem kolejowym oraz rozwalenie zupełnie dobrej nawierzchni na ul. Grunwaldzkiej (bo kolesie z płytami granitowymi już czekają na obiecany kontrakt), Ty narzekasz.

ROMAN
ROMAN
7 miesięcy temu
Reply to  Robert

Kochany to za trudne dla ratusza Oni od ponad 40 lat nie umieją zrobić prawdziwej drogi na trakcie zwanym ulicą tj. Zygmunta starego
a Ty śnisz o szkole, przedszkolu, sklepach to nie Oni do tych planów to opowiadacze bajek i wizjonerzy z nie zrealizowanymi wizjami które im się telepią od lat w łepetynach ; O!

hijena
hijena
7 miesięcy temu
Reply to  Robert

ale już niedługo uroczyste otwarcie agencji towarzyskiej

lutek
lutek
7 miesięcy temu

No to znów zrobiło się cicho o budowie kolejki jednotorowej,obwodnicy północnej, Wisłokostrady,o południowej drodze za 500 mln zł zostały wizjonera. Nawet poszerzenie ul.Świdrówka nie będzie niby blokowanej przez Wody Polskie.O innych drogach czy planach zagospodarowania przestrzennego osiedla Dworzysko nie ma liczyć, chyba że po 2030 r.

ROMAN
ROMAN
7 miesięcy temu
Reply to  lutek

No cicho jest i o innych budowach strategicznych :
Motylarnia, ZOO, teatr muzyczny, operetka, aqua-park, skocznia + tor
saneczkowy i inne – no lodowisko ma być?

radek
radek
7 miesięcy temu

Wybudowane zostaną nowe ronda,łączniki ulic,nowe ulice i place.Jest więc okazja aby upamiętnić w Rzeszowie pisarza i wielkiego patriotę Juliusza Kadena Bandrowskiego.,urodzonego w Rzeszowie,mieszkającego w dzieciństwie w kamienicy na ul.Pańskiej/dzisiejsza 3-Maja/ naprzeciwko wieży farnej a po przeprowadzce na rogu ul.Kościuszki i Słowackiego. Wstydem powinno być dla wszystkich,dotychczasowych władz miasta,że ten wybitny człowiek nie został w naszym mieście jeszcze uhonorowany nazwą ulicy czy placu albo mostu.

ROMAN
ROMAN
7 miesięcy temu
Reply to  radek

No bo Oni nie znają historii miasta bo nikt im nic nie powiedział to skąd mogą cuś wiedzieć kto kim był i kto co zrobił dla Naszego Miasta.

radek
radek
7 miesięcy temu
Reply to  ROMAN

Pan Dec dość dawno obiecał,że Juliusz Kaden-Bandrowski,nasz wspaniały Rodak zostanie w Rzeszowie uhonorowany. Pora zrealizować obietnicę.

hijena
hijena
7 miesięcy temu
Reply to  radek

jak było do przewidzenia patronem ulicy został jakiś kolejny zapyziały klecha

ROMAN
ROMAN
7 miesięcy temu
Reply to  radek

Kochany o tych obiecankach to ja słyszę non stop od lat 50_tych np.
O tym że w zamku będzie muzeum i co mija 7o lat i dalej obiecanki..

ROMAN
ROMAN
7 miesięcy temu

A gdzie są pieniądze na przebudowę rond na skrzyżowania bez -kolizyjne, gdzie kasa na estakada nad torami przy dworcu Rz-w/Starania – ktoś zapomniał co?

hijena
hijena
7 miesięcy temu

czy zakup nowych autobusów dla MPK spowoduje, że nie będę czekał w słocie i spiekocie pół godziny na kolejny autobus ?

Job twoja mać
Job twoja mać
7 miesięcy temu
Reply to  hijena

Tobie nie przysluguje transport miejski, z baranowki muszisz jak twoj stary -na stercie obornika -pamiętasz?

hijena
hijena
7 miesięcy temu
Reply to  Job twoja mać

ty barani łbie, zakaz wjazdu furmanek do Rzeszowa wprowadzono w latach sześćdziesiątych. Nie możesz tego pamiętać ,bo twój stary nosił ciebie jeszcze we worze

ROMAN
ROMAN
7 miesięcy temu
Reply to  hijena

Kochany zakaz wprowadzono dla tego że konie umiały na rondzie skręcać prawidłowo a zapijaczone furmany co z pod „Ludowej” na Grunwaldzkiej zakończyli biesiady nic nie kumali bo byli w pijackim letargu – i konie same z nimi na stercie siana szły do domu ; O!