Burmistrz chce mniej lekcji religii w szkole

Jeśli gmina dostanie zgodę, uczniowie będą mieć o połowę mniej lekcji religii. Fot. Archiwum

USTRZYKI DOLNE. Gmina wydaje rocznie ponad pół miliona złotych na pensje katechetów.

Wzrost kosztów edukacji i niewystarczająca subwencja to problem, z którym zmaga się coraz więcej samorządów. Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Bartosz Romowicz, próbuje sobie z tym radzić i szukać oszczędności. Zwrócił się do metropolity przemyskiego z wnioskiem o zmniejszenie wymiaru zajęć z religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć w klasach, gdzie jest mniej niż 13 uczniów.

– W związku z drastycznymi wzrostami wydatków w 2020 r. na oświatę musimy poszukiwać rozwiązań, które obniżają koszty funkcjonowania oświaty gminnej. Podwyżki dla nauczycieli oraz wzrost płacy minimalnej spowodował, że gmina Ustrzyki Dolne w 2020 r. do oświaty musi dołożyć kolejne 4 miliony zł – tłumaczy Bartosz Romowicz, burmistrz gminy. Samorząd może zaoszczędzić, ograniczając lekcje religii. Jak informuje gmina, roczny koszt wynagrodzeń dla nauczycieli-katechetów to prawie 540 tys. zł – przy założeniu 152 godzin lekcji religii w tygodniu we wszystkich szkołach i przedszkolach.

Zgodnie z polskim prawem, tygodniowy wymiar zajęć z religii może być obniżony za zgodą biskupa diecezjalnego. – W związku z tym zwróciłem się do metropolity przemyskiego abp. Adama Szala o wyrażenie zgody na zmniejszenie wymiaru zajęć z religii do jednej godziny lekcyjnej w tygodniu oraz połączenia zajęć z religii w oddziałach, gdzie liczba uczniów jest mniejsza niż 13 osób w roku szkolnym 2020/21, 2021/22 oraz 2022/2023 – wyjaśnia Bartosz Romowicz. Prośba nie dotyczy roczników, w których uczniowie przygotowują się do sakramentu przyjęcia pierwszej komunii świętej (klasy III) oraz bierzmowania (klasy VIII).

„Zmniejszenie ilości godzin pozwoli na ograniczenie tych wydatków bez drastycznego zmniejszania ilości godzin przeznaczonych na inne zajęcia rozwijające zainteresowania, które przygotowują naszych uczniów i wychowanków do podejmowania życiowych wyborów oraz przewidzianych prawem egzaminów na kolejnych etapach kształcenia. Wzrost nakładów na oświatę i ograniczone możliwości budżetu gminy zmuszają do szukania oszczędności poprzez likwidację wszelkich godzin dodatkowych ponad podstawę programową” – argumentuje w liście skierowanym do metropolity przemyskiego.

W klasach, w których nie wszyscy uczniowie uczęszczają na religię, część zmuszona jest do biernego oczekiwania na kolejne zajęcia obowiązkowe. Gmina jako organ prowadzący ma obowiązek zapewnić im opiekę, a to także powoduje powstawanie dodatkowych kosztów spowodowanych koniecznością zatrudnienia nauczyciela, który się nimi zajmie.

– Pismo w poniedziałek wpłynęło do Przemyśla. Ksiądz arcybiskup je otrzymał i w tej chwili jest czas na zaznajomienie się oraz przygotowanie odpowiedzi – oświadcza ks. Bartosz Rajnowski, rzecznik prasowy kurii w Przemyślu.

Wioletta Kruk

Subscribe
Powiadom o
guest
37 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edward
Edward
2 lat temu

Dwie godziny tak przed komunią i bierzmowaniem. A potem 1 godzina – wystarczy. Nie ma co robić religioznastwa.

hijena
hijena
2 lat temu

Panie Burmistrzu nie przejmować się jazgotem dewotek z miejscowego Kółka Różńcowego i robić swoje

Lucjusz
Lucjusz
2 lat temu

Trzeba przyznać, że młody burmistrz obnażył system o którym kompletnie nie wiedzieliśmy. Na różnych portalach, w komentarzach padają słowa zdziwienia. Ludzi pytają – jak to? Jak to biskup decyduje o edukacji, przecież Polska jest krajem świckim. Inni zaś powołują się na Konstytucję. A tu taka niespodzianka. Politycy też żenią różne głupoty a on w sposób sprytny, jasny i czytelny pokazał wszystkim jak jest. To konkordat zapewnił Kościołowi nadzór na edukacją w Polsce. Teraz wszyscy widzą jak są robieni w balona tym rozdziałem Państwa od Kościoła.

hijena
hijena
2 lat temu
Reply to  Lucjusz

Polska powinna jednostronnie zerwać haniebny Konkordat z państwem watykańskim

mieszkanka
mieszkanka
2 lat temu

To nie jest jakiś sędziwy człowiek siwizną który z racji wieku może się wypowiadać w tak ważnych sprawach jak lekcje religii. Burmistrz to młody lewacki szpik niepodtarty z pod nosa. nie zdziwiłabym się gdyby po pracy chodził w biustonoszu ze szmateksu tak po europejsku.

maniek
maniek
2 lat temu
Reply to  mieszkanka

Skończył KUL, mieszkanko czas na wizytę u psychiatry?

iza
iza
2 lat temu
Reply to  maniek

KUL – to uczelnia lewacka tak samo jak inne, a katolickości tam nie ma żadnej.

1 min truth
1 min truth
2 lat temu
Reply to  iza

Towarzysz Oleksy jako 4-latek służył w Nowym Sączu do mszy jako ministrant, później uczęszczał do Niższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i miał zostać księdzem a kim zosta? Filarem lewicy który popierała aborcję na życzenie! Jak ktoś posmakuje władzy zmieni kilka razy front byle dalej rządzić ludźmi.

Dojdzie islam do władzy to zostanie 1 imamem w Ustrzykach który będzie siłą obrzezywał wyborców i opozycję :)

Lucjusz
Lucjusz
2 lat temu
Reply to  1 min truth

Islam jest mocny słabością chrześcijaństwa! Tyle w temacie.

anty-religijny-dewiant
anty-religijny-dewiant
2 lat temu
Reply to  Lucjusz

Wybór między dżumą a cholerą.
„Wart Pac pałaca, a pałac Paca.”
Całe to towarzystwo religijnych dewiantów należałoby załadować na rakietę kosmiczną i nadać jej trzecią prędkość kosmiczną (42,1 km/s), aby ta religijna zaraza opuściła pole grawitacyjne Słońca i mogła głosić te swoje bzdury we Wszechświecie.

maniek
maniek
2 lat temu
Reply to  iza

Przecież pan L. tam studiował czy wykładał, tam nawet schody są święte po których stąpał.

radek
radek
2 lat temu
Reply to  mieszkanka

Możesz mieć rację z tym biustonoszem.On zapewne w nim chodzi ale nie ubiera majtek jak to u lewaków w modzie.

hohoł
hohoł
2 lat temu
Reply to  radek

A wiecie jak w biustonoszu ciepło. Sam do odśnieżania zakładam dwa.

hijena
hijena
2 lat temu
Reply to  radek

w którym miejscu się śmiać?

radek
radek
2 lat temu

Dziwne w treści są niektóre wpisy będące zaprzeczeniem postawy większości mieszkańców Podkarpacia. Lekcje religii w szkole zapobiegają nagannym zachowaniom młodzieży i kształtują oczekiwane nawyki. Tam,gdzie ogranicza się lekcje związane z wierzeniami przodków,dochodzi do różnych wypaczeń i odstępstw od wiary ojców. Niedawno w pewnej miejscowości, 13-latek wypluł opłatek komunijny zamiast go spożyć z należną czcią.Dobrze się stało,że czujni wierni go dogonili /bo uciekał/ i wezwali patrol policji, który nakłonił grzesznego młodzieńca do spożycia świętego krążka. Inny przypadek,to wołanie kolejnego młodzieńca,pozbawionego lekcji religii,który na widok monstrancji orzekł,iż Pan Bóg znajduje się w niebie a nie w puszce. Pan burmistrz swoimi działaniami może… Czytaj więcej »

Ks.Pedofil
Ks.Pedofil
2 lat temu
Reply to  radek

Musisz w swoim ciasnym umyśle wyimaginować sobie, że są tacy którzy uważają, że to w co ty wierzysz to są bajki z „mchu i paproci”, a na dodatek są tacy którzy dzięki temu prowadzą pasożytniczy tryb życia i nie przepracowali uczciwie ani 1 godziny, żeby zarobić na swoje utrzymanie. Wiara to sprawa prywatna, a nie państwowa. POLSKA A.D. 2019 to IRAN EUROPY ! To co napisałeś to dla mnie stek bzdur i kłamstw. Imaginuj sobie, że w Czechach tzw. „Biblię” sprzedaje się w dziale science fiction (razem z Gwiezdnymi Wojnami) ! Ludzie tam żyją i nic się takiego tam nie… Czytaj więcej »

radek
radek
2 lat temu
Reply to  Ks.Pedofil

Nie wykluczam,że ciasnota umysłowa nie pozwala mi ogarniać problemów tak pieczołowicie,jak to przedstawiasz w swoim,niewątpliwie pouczającym wywodzie. Niemniej,mimo tak uczonego w treści napomnienia,pozostaję przy swojej ocenie mieszkańców Podkarpacia. Co do treści Biblii się nie wypowiadam,może kiedyś będzie inna okazja. Większość mieszkańców mojej małej Ojczyzny to ludzie wierzący,którzy chętnie słuchają zaleceń swoich pasterzy co pokazali w ostatnich wyborach. I to jest fakt,którego nie widzisz ,mimo iż podobno oczy masz zdrowe i sięgasz wzrokiem za horyzont.

maniek
maniek
2 lat temu
Reply to  radek

Dobrze, że wyczułem drwinę.

radek
radek
2 lat temu
Reply to  maniek

Ojcowską troskę o los dzieci wykazuje abp Józef Górzyński metropolita warmiński. W odczytywanym dzisiaj jego liście we wszystkich kościołach diecezji,arcypasterz przypomina,że rezygnacja z posyłania dzieci na religię to poważny grzech. W świetle tej ojcowskiej troski należy widzieć postępowanie burmistrza Ustrzyk.Skoro rodzic zabraniający dziecku kontaktu z katechezą popełnia poważny grzech,to burmistrz ograniczający godziny religii popełnia grzech ciężki,uniemożliwiający zbawienie w przyszłości.

hijena
hijena
2 lat temu
Reply to  radek

czy ty słyszysz swoje brednie?Media wielokrotnie donosiły ,ze lekcje religii prowadzone szczegolnie na plebaniach to miejsce zwyrodnialych ekscesów seksualnych z klechami w roli głownej

radek
radek
2 lat temu
Reply to  hijena

Media nie uczestniczyły nigdy w indywidualnym nauczaniu podstaw wiary na plebaniach.Dlatego posługują się w przekazach podejrzeniami i zmyślonymi faktami. Osoby zapraszane do siedzib księży czują się zaszczycone i wyróżnione, ich wdzięczność jest ogromna a wiara umocniona.

hijena
hijena
2 lat temu

Panie Burmistrzu życzę wytrwałości w walce z ciemnogrodem i gusłami

Olek
Olek
2 lat temu

Jestem za.

maniek
maniek
2 lat temu

Biskup decyduje ile godzin religii? Niech zdecyduje nawet 10 na tydzień tylko jakim prawem w szkole. Co teraz jest w tych wszystkich salakach katechetycznych przy kościołach, hotele, że trzeba w szkole uczyć religii i jeszcze za to płacić?

KATABAS
KATABAS
2 lat temu

Dwóch polskich wieśniaków Kremówka-Lolek (opowiadający pierdoły saskie gawiedzi podczas gdy księża pedofile rżnęli dzieci aż „furczało”) i Ampułka-Stasiek (M. M. DEGOLLADO 3 mln USD ? + „handełe”) skompromitowało na świecie tzw. KRK do szczętu ! POLAK potrafi ! Po J.P. nr 2 pozostała tylko kupa śmiechu, absmak i szkaradne pomniki szpecące krajobraz. Gonić pasożytów i ich przydupasów gdzie się da i skąd się da ! „Cieszy mię ten rym: „Polak mądr po szkodzie”; Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.” PIEŚNI – Księgi wtóre – PIEŚŃ… Czytaj więcej »

hijena
hijena
2 lat temu
Reply to  KATABAS

Miło poczytac mądre slowa

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

a NA POPA WYSTARCZY

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

a NA POPA WYSTARCZY?

katolik z Fary
katolik z Fary
2 lat temu

Jaka znowu prosba ? Burmistrz ma prawo do zatrudniania pracownikow w gminie.
Moze wypowiedziec umowe o „dzielo” i zanaczyc za ile godzin tygodniowo bedzie sie tylko placilo.
Jak Kurii nie pasuje to ma zawsze prawo do tego zeby zrezygnowac z wykonywanej pracy !
O co chodzi ?

Ks.Pedofil
Ks.Pedofil
2 lat temu

GEN. TADEUSZ KOŚCIUSZKO MEMORIAŁ 1815r. „Kościół powinien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród powinien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez Naród ! Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań.” GEN. TADEUSZ KOŚCIUSZKO W LIŚCIE DO KSIĘCIA ADAMA CZARTORYSKIEGO 1816r. ,,Widzieliśmy rządy despotyczne, które posługiwały się zasłoną religii w przekonaniu, że to będzie… Czytaj więcej »

mieszkaniec Ustrzyk
mieszkaniec Ustrzyk
2 lat temu

Dla takiego słabego burmistrza mieszkańcy powinni przygotować taczki.

Niech burmistrz może zajmie się zbieraniem węgierskich znaczków a nie zarządzaniem gminą?

radek
radek
2 lat temu

Popełnił błąd pan burmistrz. Mógł ograniczyć inne lekcje, szczególnie te, do których prowadzenia brakuje przygotowanych merytorycznie nauczycieli. Sprowadzi w ten sposób na urząd,którym kieruje wiele kontroli i cofania dotacji. Ryzykant. Rozmodlony lud boży nie stanie w jego obronie,chociaż fo sobie wybrał.

hijena
hijena
2 lat temu
Reply to  radek

na sobie masz przyklad ograniczania godzin lekcyjnych

hijena
hijena
2 lat temu

z jakim polskim prawem?Polska jest krajem laickim ,tak zapewnia Konstytucja. Dlaczego więc jakiś zapyziały klecha ma decydować o ilości godzin lekcyjnych z religii,za ktore trzeba placic z pieniedzy społeczeństwai skromnego budżetu gminnego.Panu Burmistrzowi należy pogratulować odwagi w walce z zacofaniem i ciemnogrodem.

hohoł
hohoł
2 lat temu
Reply to  hijena

Wszyscy tak mówią a potem ubierają choinki, robią wigilię i śpiewają kolędy.

Pewnie hieno święty Mikołaj przyniesie pod choine drewniaki i hebel?

olo
olo
2 lat temu
Reply to  hohoł

To co sobie robisz w domu nikogo nie obchodzi, możesz starą batogiem napier.alać i udawać, że idziecie na strych ją ukrzyżować – zakładając, że się jej to podoba :) Sprawy na linii urząd-kościół to zupełnie inna sprawa. Jak zrozumiesz różnice to wróć :)

hijena
hijena
2 lat temu
Reply to  hohoł

Kazdy sadzi wedlug siebie,rozczaruje cię,w tym roku 24grudnia spędzam na Maderze i nie w glowie mi będą jakies przesądy i prymitywne gusła