
TARNOBRZEG. Na granicy nadleśnictwa Nowa Dęba i Mielec, środkiem lasu płynie wyjątkowo piękna rzeka.
Trwają starania, aby unikatowy obszar „Doliny Rzeki Smarkatej” został objęty rezerwatem. Projekt zakłada ochronę 7-kilometrowego odcinka, którym płynie ostatnia dzika rzeka w regionie oraz obszar jej dopływów. Łącznie powierzchnia rezerwatu miałaby wynieść blisko 200 ha.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu można było dowiedzieć się o projekcie, który ma ochronić ostatnią dziką rzekę na północy Podkarpacia i zachwycić się pięknymi fotografiami Smarkatej. Takich miejsc w naszym województwie nie ma zbyt wiele i na pewno warto je objąć szczególną opieką.
Bajkowy krajobraz Smarkatej zachwyca każdego kto dotrze na granicę nadleśnictwa Nowa Dęba i nadleśnictwa Mielec. Pełna zakrętów rzeczka niezależnie od pory roku wygląda bardzo urokliwie, niczym magnes przyciąga miłośników przyrody i fotografów.
Jej koryto wraz z otoczeniem jest bardzo bogate przyrodniczo. Dotychczas stwierdzono występowanie na tym terenie około 120 gatunków roślin, zwierząt i grzybów, w tym także gatunków chronionych jak: wydra, bóbr, modliszka, żaba trawna, czy rak szlachetny – gatunek wskaźnikowy czystości wód. W samej rzece Smarkatej żyje: śliz, natomiast strome, piaszczyste brzegi i torfowe zagłębienia porastają mchy torfowce i ściśle chronione widłaki. Wyraźne są także ślady bytowania łosia.
Obszar, którego ozdobą jest rzeka Smarkata jest już objęty Obszarem Natura 2000 – Puszcza Sandomierska. Nadanie mu statutu rezerwatu spowodowałoby jednak jeszcze większą ochronę przed ingerencją człowieka. Mówił o tym Janusz Wepsięć z Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.
Obecnie członkowie grupy Wolne Rzeki rozmawiają z władzami nadleśnictw Nowa Dęba i Mielec nie tylko o projektowanym rezerwacie ale również utworzeniu sąsiadującej z nim strefy buforowej, wolnej od gospodarki leśnej. Przeprowadzają również inwentaryzacje, której celem jest udokumentowanie bioróżnorodności tego obszaru. Gdyby udało się objąć ten teren rezerwatem, byłby to pierwszy taki rejon w obszarze Nadleśnictwa Nowa Dęba.
mrok