Chcą zniszczyć ideę budżetu obywatelskiego

Nieoficjalnie mówi się, że za powtórzonymi wnioskami na inwestycję kosztującą ponad 5 mln 500 tys. zł stoi prezydent miasta. Fot. Wit Hadło
Nieoficjalnie mówi się, że za powtórzonymi wnioskami na inwestycję kosztującą ponad 5 mln 500 tys. zł stoi prezydent miasta. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. 31 zadań na 96 wniosków to rozbudowa Parku Papieskiego.

– Dla mnie jest to próba ukatrupienia idei budżetu obywatelskiego – mówi jeden z pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa, komentując pojawienie się 31 na 96 wniosków do RBO, dotyczących rozbudowy Parku Papieskiego. Nie chodzi o cel zadania, ale o to, że wśród ogłoszeniodawców są osoby związane z prezydentem Rzeszowa. Wnioski są niemalże identyczne i wszystkie opiewają na kwotę ponad 5,5 mln zł. Cały budżet wynosi o milion więcej.

Pojawiły się spekulacje, że prezydent nakazał zgłoszenie takich zadań, bowiem miał chcieć w ten sposób próbować zniszczyć sens budżetu obywatelskiego. Gdyby tak samo zostały zmobilizowane osoby do głosowania, mogłoby się okazać, że praktycznie tylko jedno zadanie będzie mogło zostać zrealizowane z pieniędzy RBO. Na zadania inwestycyjne przeznaczone jest 6 mln zł, na nieinwestycyjne – 500 tys. zł Cała idea pobudzenia społeczeństwa ległaby wówczas w gruzach.

Inicjatorzy nic nie zrozumieli
Budowa fontanny, strumienia i sceny wraz z infrastrukturą w Parku Papieskim – tak brzmi dokładnie 31 zadań zgłoszonych do RBO. Również na taką samą kwotę, bo 5 mln 530 tys. zł, każde z nich zostało wycenione. Wśród wnioskodawców są rady osiedli: Zalesie, Nowe Miasto, Wilkowyja, 1000-lecia, Paderwskiego, Grota-Roweckiego, Drabinianka, biskupi, nauczyciele oraz Juliusz Sieczkowski (prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej). Swój wniosek złożyło także dwóch radnych PiS, Marek Strączek i Waldemar Szumny. W przypadku ostatniego wniosek został „skrócony” i dotyczy budowy samej fontanny wraz ze strumieniem (koszt 1 mln 800 zł), co miało dać szanse innym wnioskom na realizację, a nie zgarnięcie niemalże całej puli. Z takiej opcji nie skorzystali pozostali wnioskodawcy.

– Zgłoszenia tylu takich samych wniosków z praktycznego punktu widzenia jest bez sensu, ponieważ inicjatorzy nie zrozumieli zasad budżetu obywatelskiego. Teoretycznie powinniśmy zaprosić na rozmowy wszystkich zgłoszeniodawców i zaproponować połączenie wszystkich wniosków w jeden – mówi Andrzej Dec, członek komisji ds. RBO.

Rekreacja i zabawa
Wśród pozostałych propozycji znalazły się m.in.: dalsza rozbudowa terenów rekreacyjnych na os. Krakowska-Południe (1 mln 200 tys. zł), zagospodarowanie parku Sybiraków poprzez budowę fontanny typu „Dry place” (600 tys. zł), street workoutu (40 tys. zł) oraz organizację koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha” (90 tys. zł), przyśpieszenie rewitalizacji Parku Miejskiego przy ul. Rycerskiej (2 mln 800 tys. zł) czy powołanie trenerów osiedlowych, których zadaniem będzie organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży (165 tys. zł).

W tym tygodniu komisja ds. RBO ma rozpocząć obrady i wskazać te zadania, które mogą zostać zrealizowane. Ostateczna lista ma być gotowa do 23 czerwca i od tego momentu do 14 lipca będzie trwało głosowanie.

PEŁNA LISTA PROPOZYCJI DO RBO

***
Prezydent Tadeusz Ferenc od początku uważał, że budżet obywatelski nie jest potrzebny, twierdząc, że na spotkaniach z mieszkańcami słucha ich potrzeb. Innego zdania byli sami zainteresowani. Czuli się ignorowani na spotkaniach, a jakiekolwiek obietnice prezydenta w dużej mierze okazywały się czczymi. Budżet obywatelski nie był jego pomysłem. Jeśli prawdą okażą się spekulacje, jakoby za wszystkimi złożonymi wnioskami dotyczącymi rozbudowy Parku Papieskiego stał nasz prezydent, potwierdzi się to, co w mieście mówi się od lat: prezydent nie lubi nie swoich pomysłów. Gdyby to on był inicjatorem, pula budżetu osiągnęłaby za pewne nawet zdecydowanie wyższą kwotę, a wybrane zadania byłyby realizowane z zawrotną prędkością. Jeśli w tej edycji RBO wygra wspomniane przez 31-krotność zadanie, to cała idea budżetu legnie w gruzach. Bo chodzi właśnie o to, żeby dać mieszkańcom szansę na wskazanie drobnych inwestycji, których im w mieście brakuje, a nie forsowanie kosztownych projektów.

Ewelina Nawrot

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
qwerty
qwerty
7 lat temu

Budowa zadaszenia pneumatycznego na boisku treningowym przy stadionie miejskim przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie. zgłaszjący Grzegorz Gradkowski, kwota 1 500 000 Panie Grzegorzu, rozumiem, że jako wniosek obywatelski, owe zadaszenie będzie służyło mieszkańcom Rzeszowa :-) , rozbawił mnie Pan do łez. Mnie ten cały budżet irytuje. Jest on sterowany, kontrolowany przez Tadeusza F. wygląda jak za socjalizmu, władza zgłasza, naród wybiera. Przykładem jest Park Papieski, przerost formy nad treścią … ku chwale towarzyszowi pierwszemu sekretarzowi … wróć ! prezydentowi F. Wikipedia … Tadeusz Ferenc „Od 1964 do rozwiązania należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1990 wstąpił do SdRP, a… Czytaj więcej »

gość
gość
7 lat temu

W parku wysypią piasek a resztę kasy zgarnie dziadek Ferenc i wybuduje „okulary” bo ma ochotę na okrągłą kładkę przy ZUS-ie

TOMASZ
TOMASZ
7 lat temu

97 wniosek NAJLEPSZY!!!!

boisko i silownia pod dachem
boisko i silownia pod dachem
7 lat temu
gregor
gregor
7 lat temu

Rzeszów to nie folwark 1 osoby (wiadomo o kogo chodzi)

gregor
gregor
7 lat temu

Tak na to wygląda. 31 wniosków dot. Parku Papieskiego? Przekręt i tyle.
GŁOSUJCIE PRZECIWKO TEMU ZADANIU (31 PROJEKTOM) W BUDŻECIE OBYWATELSKIM!!!!

Kazimierczak oszustka
Kazimierczak oszustka
7 lat temu

W 1 Budżecie tez był wał bo radna Kazimierczak z PO ,która tez jest w radzie osiedla Kotuli i zarazem w komisji RBO:)połowę budżetu zagarnęła dla swojego osiedla ,a odradzała innym by składali na mniejsze sumy:)wzięła ponad 2 miliony tylko w tedy jej ksiadz po kolędzie pomagał w zbieraniu głosów.

POL
POL
7 lat temu

kiedy ludzie w końcu zrozumieją że Ferenc nie słucha ludzi…robi tylko to co uważa za służne i to co mu swita podpowiada…byłem nie raz na spotkaniu i zawsze wychodziłem zbulwersowany….traktuje ludzi jak szamtki, poniża i obraża….czas na zmiany….kiedy w końcu to się zmieni mam nadzieję że przy najbliższych wyborach….

Historyk
Historyk
7 lat temu
Reply to  POL

Tyle ze to piesi kilka razy skladali skargi w ratuszu na rowerzystow. Moze faktycznie pochopnie te zakazy. Powinno sie wydzielic pas dla rowerow. Ale znowu deptak jak sama nazwa wskazuje do dreptania. Cokolwiek by nie zrobil to i tak ktos powie ze zle zrobil. A skargi do ratusza same sie nie napisaly

ja
ja
7 lat temu

Po co ta ściema dajcie im na tą cudowną szkoda ludzi czasu i dupy zawracania ,jedynie zadania kulturalne rozdzielcie.Za rok pewnie wymyślą jakiś remont kościoła, albo większego Jezusa niż w Świebodzinie.A tak z ciekawości to pytam się skąd klechy miały działkę na Krakowskiej pł..ktora sprzedali pod hotel.Czyżby nie dostali jej od miasta pod kościół ?Kościół nie został postawiony wiec powinni odda miastu a nie sprzedawać.No ale jednak tak jest w tym mieście gdzie kościoły dostają prawie za darmo działki nawet w centrum miasta ,robią jakieś ogrody za pieniądze z uni i jeszcze trzepią kasę za to, a nasz biskup bierze… Czytaj więcej »

gregor
gregor
7 lat temu

jak zobaczyłem wnioskowane zadania BO to odrazu wiedziałem, że to musi być jakiś przekręt.
31 wniosków na 1 projekt???????????

borsuk śmiał się całą noc
borsuk śmiał się całą noc
7 lat temu

Miliard 630 milionów dostaje co roku Kościół katolicki z budżetu państwa na nauczanie religii w szkołach, katolickie uczelnie, licea, gimnazja, szkoły i przedszkola. Ale to nie wszystko. Kościół dostaje też 94 miliony złotych na Fundusz Kościelny i 21 milionów na pensje dla kapelanów. Do tego dochodzi ponad miliard 200 milionów złotych z tacy. (dane statystyczne usrednione w roznych latach)
Sponsorowac tak bogatym ludziom cokolwiek to skandal. Zamiast budowac na krzyzowkach przejazdy dla rowerzystow kasa pojdzie na trutni bo kilku politykow potrzebuje wsparcia ksiezy z oltarza? Gdzie w tym wszystkim demokracja?

marika
marika
7 lat temu

To przecież wiadomo po co budżet został zwiększony do 6mil(musiała się zmieścić inwestycja fontanny ,która by przekraczała 5) ,po to by Ferenc przypodobał się moherom i księżą.Wiadomo ,ze wybory się zbliżają ,a z jakiego okręgu Ferenc startuje to wiadomo.Szkoda ,ze zgłasza się inwestycje ,które są już zapisane w budżecie miasta na następne lata.Chodź może nasz prezydent zamierza porobić ciecia bo długi miasto już ma spore.Dziwne ,ze jeden park da się zrobić w rok a na innego nie ,tak usłyszeli mieszkańcy Krakowskiej .Jest jeszcze kwestia komu ma złożyć ten park i ta scena ,która pewnie będzie raz w roku użytkowana.wiadomo ,że… Czytaj więcej »

mamnick
mamnick
7 lat temu

Idą wybory więc FERENC NA EMERYTURĘ!KONIEC:
MOST ZAMKOWY-Za Szlachty wybudowany(skończony za TADKA).
Inwestycje (UNIA DAŁA KASĘ)….Trafił w ten okres Tadziu.

ALE ZA TO:BUS PASY NA SIKORSKIEGO.
Deska klozetowa w środku miasta(oszczane i olane windy na dzień 6.06. 2014 NIE DZIAŁA JEDNA WINDA!
FONTANNA MULTIMEDIALNA…..
KOSZE NA ŚMIECI ZA (kwota ogromna) za oklejenie koszy(ZROBIĘ TO TANIEJ).
SCENA NA RYNKU (niszczeje-zima,lato bez osłony)

WIĘC CZAS NA KOGOŚ MŁODEGO POJMUJĄCEGO CZYNNIKI GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ….KONIEC UKŁADÓW-RATUSZ POD*SKI!

bilik
bilik
7 lat temu
Reply to  mamnick

zgadza się, przyszedł czas na kogoś młodszego…..i koniec układów w ratuszu i świty jego też.on nie słucha ludzi…….i jego świta też……za kilka lat kładka czyli aureola Ferenvca bedzie straszycw centrum miasta bo nikt o nia nie będzie dbać…..inwestycja do tej pory obiecywana AQUPARK wciubić w środku miasta….pytam się:GDZIE TAM SIĘ ZMIEŚCI PARKING I TO DUUUUUŻŻŻYYYY….. ach szkoda dalej pisać….czas na zmiany w ratuszu…..

mamut
mamut
7 lat temu
Reply to  bilik

Gdzie się zmieści? Według prezydenta Ferenca i jego świty – w przewidzianym do likwidacji Parku Sybiraków, obok kortów tenisowych. Na środku aquapark, a dookoła jeden wielki betonowy parking (i efekt uboczny – definitywne zakorkowanie całej tej części miasta).

genek
genek
7 lat temu
Reply to  mamut

obok kortów tenisowych to się zmieści parking na 20 samochodów……ludzie pomyślcie z ratusza….nie sztuka wybudować Aqupark, sztuka tak to zrobić żeby wszyscy byli zadowoleni i MY mieszkańcy i MY korzystający z Aquparku……przychodzi weekend i studenci WSIZU nie mają gdzie parkować a co dopiero przyjeżdzający do takiego Aquparku…..AQUPARK W PARKU SYBIRKÓW TO POMYSŁ FERENCA NIE DO PRZYJĘCIA….MAMY TYLE TERENÓW PRZYŁĄCZONYCH DO RZESZOWA TAM TRZEBA ROZPOZYNAĆ TAKIE DUŻE INWESTYCJE…..

mamut
mamut
7 lat temu
Reply to  mamnick

Ferenc jest starym komuchem, działał w PZPR i SLD. Nic dziwnego że teraz liże tyłki klerowi. Próbuje omamić starszych wyborców, silnie katolicką część społeczeństwa (przypominam że na Podkarpaciu mamy chyba najbardziej konserwatywnych wyborców w całym kraju). Nie zmienia to jednak jego PZPRowskich nawyków, nocne usuwanie znaków pozwalających na wjazd rowerzystom na 3 maja i grunwaldzką, ustawianie wniosków do budżetu obywatelskiego, układy z właścicielami centrów handlowych (na Boga, nie nazywajmy tego galeriami, bo galeria to obiekt służący zupełnie innym celom!). To że zwąchał się z Podkulskim (nie bójmy się mówić po nazwiskach), to nic dziwnego. Takie mamy niestety czasy, że tego… Czytaj więcej »

GRW'76
GRW'76
7 lat temu

Nieduży artykuł ale prawdziwy. Na osiedlu 1000lecia pracownicy administracji na polecenie kierownika Pana Saka ”w godzinach pracy” nagabywali mieszkańców żeby ci się podpisywali bo oni będą z tego rozliczani. Ten przydupas Ferenca nie zastanowił się w ogóle na h…j mieszkańcom 1000lecia rozbudowa parku papieskiego!!!! jakby na osiedlu nie było innych ważniejszych spraw do załatwienie. Kolejny wniosek też dotyczył parku, tylko że przy Rycerskiej, gdzie stare kmioty na zmiane z osiedlowymi hamami ipijakami będą oblegać ławeczki,a reszta będzie go obsrywać wraz ze swoimi kundlami…i tak to się skończy, z resztą taką sytuację już mamy w tym pseudo parku…