Cicho sza, cicho sza, woda zdrożała

PRZEMYŚL. – Woda „poszła” w górę bez konsultacji z radą – oburzają się radni opozycyjni. – To skandal!

O tym, że prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu, Mirosław Nodżak będzie chciał zwiększenia taryf za wodę i ścieki wiadomo było już od zeszłego roku. W październiku Nodżak przedstawił swoją propozycję podwyżki, ale nie znalazła ona wówczas aprobaty władz miasta. Na listopadowej sesji podjęto uchwałę o tym, że ceny wody i ścieków pozostaną niezmienne przez cały obecny rok. – To był zwyczajny chwyt przedwyborczy prezydenta – uważają opozycyjni radni Dlaczego? Bo teraz taryfy poszły w górę „po cichu”.

– Co takiego się stało od listopada, że wówczas nie było nawet mowy o zaakceptowaniu podwyżki wody i ścieków, a teraz okazuje się, że już od 18 marca przemyślanie zapłacą za wodę więcej? – dopytywał na czwartkowej (24 lutego) sesji Rady Miejskiej radny SLD, Janusz Zapotocki. – Dlaczego rada o tym nic nie wie? Jak można było taką decyzję podjąć bez bodaj konsultacji z nami? – pytali inni. – Podam kwoty netto, żeby nikt nie miał wątpliwości, że wprowadzone podwyżki nie mają nic wspólnego z podwyżką VAT-u – zastrzegł Zapotocki. – Dotychczas za wodę płaciliśmy 3,60 złotego, od 18 marca zapłacimy 3,74 złotego, za ścieki już nie 4,05 złotego, a o 17 groszy więcej, zaś cena abonamentu wzrasta o 51 groszy – wyliczył radny SLD.

Rozporządzenie schowane „do szuflady”?

Oburzenie radnych opozycyjnych wzbudził fakt, że ich zdaniem, prezydent Robert Choma rozporządzenie o podwyżkach cen wody i ścieków, „schował do szuflady”, by nabrało mocy prawnej bez opinii rady. – Wniosek prezesa Nodżaka wpłynął na początku roku – powiedział radny Władysław Bukowski (PiS). – Rada miała 45 dni na zaopiniowanie go. Teoretycznie, bo wcale o nim nie wiedziała – dodał. – Zarządzenie jednak, mimo braku opinii rady jest ważne – podkreślił. – Propozycję nowych taryf opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków prezes PWiK -u przedstawił mi 5 stycznia. Zgodnie z procedurą poddałem tę propozycję analizie, informując o złożeniu wniosku przewodniczącego Rady Miejskiej. Po dwukrotnych zmianach, będących wynikiem negocjacji, a także dyskusji w klubach koalicyjnych radnych, ostateczna propozycja przedstawiona w dniu 14 lutego zawiera wzrost stawek o 3, 97 proc. za zaopatrzenie w wodę i 4, 13 proc. za odprowadzanie ścieków – odpowiada prezydent Choma.

Przy obecnym układzie koalicyjnym (PO-Regia Civitas) podwyżka cen wody i tak zyskałaby aprobatę większości rady, ale radni opozycyjni uważają to, że nie było konsultacji na ten temat z wszystkimi klubami, za delikatnie mówiąc, przekroczenie granic dobrego smaku. – Układ jest taki, że mogą teraz przegłosować nawet dostęp Przemyśla do morza – stwierdził jeden z nich. – Ale czy w porządku jest „zamrażanie” rozporządzenia, aby uniknąć dyskusji, niech odpowiedzą sobie sami przemyślanie – dodał.

Monika Kamińska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments