Co dalej z krośnieńskim PKS-em?

Została powołana Komisja ds. Kontroli i Analizy Rozkładu Jazdy, która wytypuje kursy nierentowne. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Sytuacja w firmie wciąż jest trudna.

Został ogłoszony przetarg, który wyłonił firmę z Wrocławia – to ona będzie doradzać Staroście Krośnieńskiemu w procesie zbycia akcji krośnieńskiego PKS-u. Do obowiązków tejże firmy należy m.in.: oszacowanie wartości spółki, sporządzenie memorandum zawierającego dane o sytuacji prawnej i ekonomiczno-finansowej spółki, przygotowanie i obsługa procesu zbywania akcji przedsiębiorstwa. – Sytuacja przedsiębiorstwa jest bardzo napięta. Coraz więcej kierowców rezygnuje z pracy, inni pracownicy uciekają na zwolnienia chorobowe, ponad 30 autobusów stoi w zajezdni każdego dnia – usłyszeliśmy od jednego z członków załogi.

Przypomnijmy, że Zarząd Powiatu, będący właścicielem PKS-u, szuka chętnych na kupno akcji przedsiębiorstwa. Zakład pilnie potrzebuje pieniędzy na spłatę długów oraz na wymianę zużytego taboru na nowy. Zarząd zaproponował zbycie akcji w trybie negocjacji publicznych.

Trwa wycena przedsiębiorstwa
– Szukamy podmiotu zewnętrznego. Są dwa warianty; pierwszy to wariant optymistyczny – zbycie akcji. Nie wiem czy będzie to podmiot zewnętrzny spoza branży, czy też z branży. Może to być spółka pracownicza; próby jej utworzenia były podejmowane, jednak do dziś nie ma dokumentu potwierdzającego fiasko spółki pracowniczej. Drugi wariant to brak chętnych ze względu na zaległe zobowiązania. Nie ma środków bieżących w takiej wysokości, które pozwoliłyby na spłacenie tych zobowiązań – mówił całkiem niedawno Jan Juszczak, starosta krośnieński, reprezentujący właściciela PKS Krosno.

– Aktualnie trwa wycena przedsiębiorstwa, którą prowadzi firma wyłoniona w drodze przetargu – informuje Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie.

Kierowcy rezygnują z pracy
– Najbardziej uciążliwe są zobowiązania z poprzednich okresów – mówi Piotr Masłowski, pełniący obowiązki prezesa PKS-u, członek Rady Nadzorczej.

Jak aktualnie wygląda sytuacja w firmie? – Aktualnie na bieżąco są realizowane płatności wobec dostawców paliwa, przy czym wynagrodzenia dla pracowników nadal są wypłacane z poślizgiem – informuje.

Zbliżają się wakacje. Czy została opracowania strategia na ten okres najtrudniejszy dla firm transportowych? – Chcemy się dobrze przygotować na ten trudny czas wakacyjny, kiedy to zmniejsza się ilość pasażerów (uczniowie i studenci) i spadają przychody z przewozów. Została powołana Komisja ds. Kontroli i Analizy Rozkładu Jazdy, która wytypuje kursy nierentowne w tym okresie – odpowiada Piotr Masłowski. – Pod uwagę bierzemy uruchomienie dodatkowych kursów, tzw. wakacyjnych oraz zwiększenie przychodów na Stacji Kontroli Pojazdów i Stacji Paliw – wyjaśnia.

Piotr Masłowski potwierdza, że na początku maja br. kilu kierowców złożyło wypowiedzenia. – Natomiast jeśli chodzi o zwolnienia chorobowe, to nie obserwuje się tendencji wzrostowej – informuje. – Odnośnie do liczby autobusów stojących w Stacji Obsługi chcę podkreślić, że kilka dni temu skumulowały się przeglądy i nie wszystkie autobusy przeszły wymagane badania techniczne – wyjaśnia. – Aktualnie sytuacja ulega poprawie i z dnia na dzień coraz więcej autobusów opuszcza warsztat – dodaje.

Wioletta Zuzak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments