Co piątego maturzystę czeka poprawka

Co prawda matura to bilet do dalszego etapu edukacji, ale niezdany egzamin to jeszcze nie koniec świata - poprawka już w sierpniu. Fot. Wit Hadło
Co prawda matura to bilet do dalszego etapu edukacji, ale niezdany egzamin to jeszcze nie koniec świata – poprawka już w sierpniu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Jak poradzili sobie uczniowie z egzaminem dojrzałości?

80 proc. tegorocznych maturzystów z Podkarpacia może pochwalić się pozytywnym wynikiem na świadectwie maturalnym. Niestety, co piątego abiturienta czeka poprawka egzaminu. Przeanalizowaliśmy wyniki poszczególnych rzeszowskich szkół średnich i okazało się, że tylko w czterech z nich wszyscy uczniowie zdali maturę, jednak wciąż licea wyprzedzają technika.

Mowa o Technikum Nr 12 (ZSKU), Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st., Akademickim Liceum Ogólnokształcącym przy WSIiZ oraz Liceum Sióstr Prezentek. W pierwszych trzech placówkach do egzaminu przystąpiło jednak stosunkowo niewiele osób – analogicznie: 26, 15 i 58, dlatego na szczególne podkreślenie zasługuje katolicka szkoła, w której do matury podeszło 139 uczniów.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników naszych absolwentów, tym bardziej że tegoroczne egzaminy były dość trudne. Szczególnie cieszy nas dystans między średnią krajową a średnią naszych uczniów. Chociażby średnia z matur z biologii jest aż 23 proc. wyższa u nas, z WOS-u o ponad 30 proc., a z geografii o ok. 30 proc. Wśród naszych wychowanków są też osoby, które zdobyły maksymalną liczbę punktów z rozszerzonej matury z matematyki, fizyki czy języka polskiego – mówi s. Anna Telus, dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek.

Patrząc na wyniki pozostałych szkół średnich w Rzeszowie, najlepiej prezentują się licea, a szczególnie IV LO, gdzie maturę zdało 99,45 proc. absolwentów, II LO (99,13 proc.) i VI LO (98,18 proc.). Tuż za nimi znalazło się III LO (97,51 proc.) oraz I LO (96,17 proc.). Biorąc pod uwagę wyniki absolwentów techników, najlepiej wypada Technikum Nr 7 (95,7 proc.) i Technikum Nr 6 (90,59 proc.).

Gdzie poszło najgorzej?
Z kolei pod względem największej liczby osób, które oblały egzamin dojrzałości, niechlubną palmę pierwszeństwa dzierży Zespół Szkół Gastronomicznych. Na 224 zdających pozytywne wyniki odebrała we wtorek mniejsza część uczniów (109), a poprawka nie ominie aż 115 absolwentów tej szkoły.

Prawie 17 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło w maju do matury. 20 proc. z nich nie powiodło się na egzaminie dojrzałości. 15 proc. z tej grupy może pisać poprawkę jeszcze w sierpniu (dotyczy to tych, który nie zaliczyli tylko jednego przedmiotu), a pozostali muszą czekać do maja 2017 r.

Magdalena Pachorek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments