Co szósty pacjent po zawale serca umiera po roku

Wygląda na to, że z własnej winy marnujemy efekty, jakie lekarze uzyskują dzięki ratowaniu chorych w ostrym zawale serca przy użyciu zabiegów udrażniania tętnic. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Dzięki dużej liczbie pracowni kardiologii inwazyjnej większość chorych w ostrym zawale jest ratowana, ale przez własne zaniedbania wkrótce umiera.

Pod względem liczby zabiegów angioplastyki (inwazyjne udrożnienie tętnic wieńcowych) jesteśmy na trzecim miejscu w Europie. Dzięki temu w ostatnich 20 latach śmiertelność pozawałowa obniżyła się w z 30 proc. do zaledwie 3-3,5 procent. Niestety, mamy jedną z większych śmiertelności w okresie kilku lat po zawale. Dlaczego?

Podczas debaty „Szanse pacjentów po zawale” uznano, że mamy wystarczającą liczbę pracowni hemodynamicznych. W marcu 2013 r. było ich w sumie 149, na Podkarpaciu 7. Niedostateczna natomiast jest opieka kardiologiczna nad chorymi po zakończeniu leczenia interwencyjnego.

– Nauka życia po zawale serca jest integralną składową i celem rehabilitacji kardiologicznej. Powinna być rozpoczęta jeszcze na sali intensywnego nadzoru i prowadzona właściwie całe życie – mówi dr Tadeusz Bednarczyk, ordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej w Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym dla Dzieci i Młodzieży przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Do zmiany przede wszystkim styl życia
Znajomość czynników, które doprowadziły do zawału nakazuje podjęcie trudu ich eliminacji. Trzeba zerwać z nałogiem palenia tytoniu, zmienić nawyki żywieniowe, zwiększyć aktywność fizyczną oraz stosować konieczne leczenie farmakologiczne. Niezwykle ważne jest wsparcie psychologiczne. Lęk, nierzadko zaburzenia depresyjne, znacznie utrudniają choremu funkcjonowanie po zawale. Skuteczna pomoc wymaga skoordynowanego wysiłku całego personelu medycznego oraz osób najbliższych. Program rehabilitacji kardiologicznej realizowany jest przez wielospecjalistyczny zespół, w skład którego powinni wchodzić lekarze kardiolodzy, specjaliści rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuci, pielęgniarki, psycholodzy, dietetycy, itp.

Anna Moraniec

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments