Co z referendum w Krasnem?

- Podejrzewam, że nawet gdyby doszło do zorganizowania referendum, zdanie mieszkańców na ten temat się nie zmieni i nie będą chcieli stać się częścią Rzeszowa - komentuje Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne. Fot. Wit Hadło
– Podejrzewam, że nawet gdyby doszło do zorganizowania referendum, zdanie mieszkańców na ten temat się nie zmieni i nie będą chcieli stać się częścią Rzeszowa – komentuje Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne. Fot. Wit Hadło

KRASNE. RZESZÓW. Inicjatorzy referendum lokalnego walczą o większy Rzeszów.

Włodarze z gminy Krasne otrzymali uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Referendum zostanie przeprowadzone pod warunkiem, że Wojewoda Podkarpacki wyda pozytywną analizę co do skutków podziału lub ustalenia nowych granic gmin. O jej sporządzenie wystąpi komisarz wyborczy.

Czerwcowa rozprawa sądowa była efektem skargi gminy na wydany w kwietniu wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Uchylił on uchwałę Rady Gminy Krasne, która nie wyraziła zgody na przeprowadzenie referendum w sprawie przyłączenia Krasnego do Rzeszowa.

Wyrok pierwszej instancji
Grupa inicjatywna nie dała za wygraną i zaskarżyła uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, a ten ją unieważnił. – WSA uchylił uchwałę tylko dlatego, że nie zasięgnięto opinii wojewody co do skutków, które ewentualnie mogłyby wystąpić po przyłączeniu gminy do Rzeszowa, dlatego też odwołaliśmy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten podtrzymał decyzję WSA – tak w czerwcu mówił zapytany o sprawę Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne.

Potrzebna jest analiza wojewody
Początkiem sierpnia, do gminy wpłynął wyrok NSA wraz z uzasadnieniem. Sąd uznał, że wyrok pierwszej instancji w Rzeszowie zastępuje uchwałę Rady Gminy Krasne i może stanowić podstawę przeprowadzenia referendum w sprawach „dobrowolnego połączenia Gminy Krasne z Miastem Rzeszów” oraz „przyłączenia sołectwa Malawa z Gminy Krasne do Gminy Miasto Rzeszów”.

Jest jednak jeden warunek: komisarz wyborczy musi wystąpić do wojewody o dokonanie analizy określonych przez ustawę skutków tego referendum. Jeżeli analiza będzie pozytywna, umożliwi wydanie przez komisarza wyborczego postanowienia o przeprowadzeniu referendum.

Poprzednia analiza Wojewody Podkarpackiego wydana na wniosek Gminy Miasta Rzeszów była negatywna. – Nie sądzę, aby coś istotnego wydarzyło się od tamtego czasu – komentuje wójt gminy. – Podejrzewam, że nawet gdyby doszło do zorganizowania referendum, jego wynik nie będzie się różnił od tego z konsultacji. Od 10 lat mieszkańcy Krasnego wyrażają negatywną opinię w sprawie przyłączenia gminy do Rzeszowa – dodaje.

W konsultacjach wzięło udział 3328 osób uprawnionych do głosowania, z czego przeciwnych przyłączeniu gminy Krasne do Rzeszowa było 2852 osób, co stanowi ponad 85 proc. mieszkańców.

W przypadku zorganizowania głosowania z budżetu gminy trzeba będzie wyłożyć około 30 tys. zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JANEK
JANEK
5 lat temu

Niech mi ktoś odpowie co może sadzić o Wójcie bo co by nie powiedział za wszystko odpowiada. Rada gminy to jest wielka kompromitacja podległa Wójtowi , przecież nie kto inny jak słożby prawne powinny analizować wadliwe uchwały a tu klapa , bo ani Wójt ani rada produkują buble prawne —- przykładem jest przegrany wyrok w WSA – Rzeszów ale najgorsze jest to że na życzenie Wójta przegrany jest wyrok w NSA – Warszawa przecież to jest całkowita klapam że ta władza nie ma mandatu do dalszego żądzenia niestety taka jest prawday . P YTANIE CZY MAJA CHOĆ TROCHĘ PRZYZWOITOŚCI I… Czytaj więcej »

JANEK
JANEK
5 lat temu

Pytam czy te debile z gminy nie patrzą na sondaże w Super Nowości przecież 5528 osób jest za przyłączeniem 1495 jest przeciwko czyli poplecznicy Wójta czy wy tego nie widzicie że jesteście w skrajnej mniejszości . skoro jest się ograniczony umysłowo i pełniąc tak jakby nie po wiedząc poważną funkcję należy to jak najszybciej przerwać, żeby ta tak najbardziej nieuleczalna choroba się nie rozlewała na wszystkich. ja rozumiem że Wójt uległ tej chorobie bo zawsze był nastawiony na jak największy zysk dla siebie . W kampanii wyborczej nie kto inny jak on zaatakował Maternie że zarabia więcej niż Wojewoda ale… Czytaj więcej »

Janek
Janek
5 lat temu

Musze stanowczo Wójtowi powiedzieć bo na pewno to wszystko czyta , bo skoro umieszcza wszystkie swoje marne zabawki i pierdoły gdzie się bawił na swojej stronie . Wróćmy do sprawy na każdym kroku oszukuje nie wiem czy mu to weszło już w krew , ale niech nie myśli że ma tumanów przed sobą — raczej radził bym mu żeby sam przyglądną się swojej osobie bo z tym bardzo marnie. Podaje że referendum będzie kosztowało 30 tys. zł co jest wielkim kłamstwem , zaraz mu obliczymy jaka jest prawda w gminie mamy 6 obwodowych komisji załóżmy że składają się z 7… Czytaj więcej »

bartek
bartek
5 lat temu

Proszę Państwa wyrok i całe uzasadnienie wyroku z NSA znajduje się na stronie :
referendumkrasne.pl

kuzniar alfreda
kuzniar alfreda
5 lat temu

Wólka nasal nie ma wiaty przystankowej!!!!!!8miesiac mija I Nic w tym temacie!!!!!Wojcie wstydz sie pan.zaluje ze na pans glosowalam.zmarbowalam tylko glos.Pani Radnej Klus tez to nie obchodzi.Moze byscie sie ruszyli w teren Panstwo do tych co oddali na Was glos.Z ulotkami przedwyborczymi to wiedzieliscie gdzie pojsc I prosic o glowy.Wstyd I hanba!!!!

111111
111111
5 lat temu

wieś granicząca z miastem wojewódzkim a o 6, czy 6:30 rano w zimie ciemnica, latarnie wygaszone. strach isc na przystanek, strach puszczac dzieci z domu! Na nic nie ma kasy. Porobili teraz pare dróg zeby pokazac ze cos sie dzieje.

many
many
5 lat temu

Im szybciej będziemy w Rzeszowie tym lepiej dla Nas wszystkich……ratuje nas tylko pozytywne referendum, to jedyna okazcja żeby wyrwać się z tego dziadostwa …….

Karl Krematorzysta
Karl Krematorzysta
5 lat temu

Nagle chcą do miasta.Ale czy miasto chce Krasne?!I do czego Nam potrzebna ta wioska?

Moher
Moher
5 lat temu

Słusznie, np. taki Przemyśl warto by było przyłączyć. Piękne z miasto z wieloma zabytkami miasto i ponad 1000-letnią tradycją. Tego własnie Rzeszowowi brakuje.

joko
joko
5 lat temu

Szanowny Panie Wojcie Wozniak my ludzie juz panu dziekujemy.miej pan honor I odejdz pan wreszcie.pozytku z pans Tu nie ma nie bylo I nie bedzie.glupkow robisz ludzi.nachapales sie wystarczajaco.radni tacy sami jak I ty.mamy dosc tego pierdol…nia ze na nic nigdy nie ma kasy.pieniadze Sa rozwalane na biegomanie disco polo I taabliczki na kamieniach a ludzie nie mama swiatla chodnika czy dojazdu.puknij sie chlopie w ten glupi leb!!!

joko
joko
5 lat temu

Wypier…dolic tego wojta darmozjada.12000 tysoecy bierze/mc jeszcze mu 1200dali radni podwyzki.lampy o 22 swieci.ciemno jak w dupie u murzyna.ludzu ma gdzies.z tym referendum zrobil przekret I na co Tu czekac.w krasnem nie ma gospodarza tylko lulus cudus bez klasy honoru I charyzmy.chce sie jak najwiecej nachapac poki ma stolek.ludziom leje sie na glowy ciemno jak w dupie u murzyna a on konkyrsy na nazwe Jamie I oglasza I disco polo za kase ludzi rozwala zaniast chodnik czy przystanek zrobic.wywalic go z hukiem!!!Benedykt czajkowski czy Jan Fus na wojta Krasnego!!!To Sa chlopy z prawdziwego zdarzenia.A nie takie cosik!!;

ghfgjk
ghfgjk
5 lat temu

a myslisz ze gmina nie ma długów????

JANEK
JANEK
5 lat temu

Buta Wójta już nikogo nie dziwi , bo i szkoda pisać że to jest Wójt — raczej zapłakany smarkacz bojący się utraty stołka . Nigdy do tej pory nie było mu lepiej nic nie robić a brać jeszcze kasę większą od Wojewody . Panie Wójcie ja rozumiem że jest Pan zwykłe „0′ ale tego nie musisz Pan pokazywać nam bo my o tym wiemy. Co by nie powiedzieć to przegrał Pan w WSA – Rzeszów a na Pana życzenie jeszcze w NSA – Warszawa – powinien Pan za to wszystko zapłacić z własnej kieszeni a nie podatników . Powiem Panu… Czytaj więcej »

wójt gminy
wójt gminy
5 lat temu

A jo od koryta odgonić sie nie dom !

ROMAN
ROMAN
5 lat temu

No dziwne : ktoś będzie analizował tkzw. Skutki przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa ; A co tu analizować : Mały ( gmina Krasne ) przyłącza się do dużego ( Rzeszów ) – chyba mały zyska jak by tego nie rozdrabniać na czynniki pierwsze – fakt też i straci kto ? – no cały Urząd z wójtem na czele i tu jest pies pogrzebany a zamieszanie jakie zrobili w głowach mieszkańców Krasnego – no widać/ słychać – bo mózgi im propagandą zatruli i teraz są na nie . Ale czas jest nieubłagany czy to komuś się podoba czy nie wcześniej /… Czytaj więcej »

Moher
Moher
5 lat temu
Reply to  ROMAN

Małe jest piękne a „duży” ma duże długi, niech sam spłaca.