Cyniczna gra Kaczyńskiego

Cyniczna gra polexitem i emocjami wokół konfliktu z UE jest dla Nowogrodzkiej dobra tylko do czasu. Kaczyński musi pamiętać, że Polacy to wciąż jedno
z najbardziej prounijnych społeczeństw w Europie, z poparciem dla członkostwa w UE na poziomie aż 88 proc. (CBOS, grudzień 2020). Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Zjednoczona Prawica i podporządkowany jej Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej robią wszystko, żeby nasza pozycja w UE była coraz słabsza, a Polska kojarzyła się z outsiderem Europy. Jednocześnie ekipa rządząca, wymachując w stronę Brukseli szabelką, ochoczo wyciąga rękę po unijne pieniądze, bez których nie ma najmniejszych szans realizować założeń Polskiego Ładu. Nie grozi nam zatem polexit, a z UE też nikt nas nie wyrzuci w ramach kary za poczynania naszego rządu. Jednak obecna władza sprawia, że trudno nam będzie odbudować naszą pozycję we Wspólnocie, gdy już skończą się rządy Zjednoczonej Prawicy.

Unia Europejska to jeden z ulubionych tematów zastępczych obecnej władzy. Temat to jednak taki, którym trzeba umieć umiejętnie manipulować, by jednocześnie zadowolić eurosceptyków i nie stracić poparcia tych, którzy na tym, że jesteśmy członkiem UE zyskali najwięcej. A najwięcej zyskali mieszkańcy wsi i małych miast. Do tego wszystkiego Polacy, wbrew temu, co co jakiś czas usiłują nam wmówić rządowe i prorządowe media, są bardzo prounijni. W sondażu CBOS-u przeprowadzonym w grudniu zeszłego roku aż 88 proc. respondentów zadeklarowało poparcie dla polskiego członkostwa w UE, a zaledwie 6 proc. ankietowanych było mu przeciwnymi. Jednocześnie w samej Zjednoczonej Prawicy zdania na temat UE są podzielone. O ile bowiem Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry to zdecydowanie eurosceptyczne ugrupowanie, o tyle o Porozumieniu Jarosława Gowina rzec można coś zupełnie przeciwnego! Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, niechętnie dzieli się nawet ułamkiem władzy, ale musi się liczyć z koalicjantami, bo bez ich głosów w Sejmie nie będzie w stanie utrzymać się przy władzy.

„Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek” Co więc robi Kaczyński?

Ano w zależności od odbiorcy mówi to, co ten chciałby usłyszeć z jego ust. I tak na przykład do elektoratu, który naprawdę jest przekonany, że UE zagraża polskiej suwerenności i racji stanu, Kaczyński się „uśmiecha”, odpowiednio patetycznie głosząc, że będzie bronić rzekomo zagrożonych przez UE „polskich wartości” – czymkolwiek by one miały być z całym zaangażowaniem. Zatem w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” udzielonym w końcówce 2020 roku Kaczyński mówił, że „nie ma takich pieniędzy, za które można by się pozbyć suwerenności” i przekonywał o swej waleczności i skuteczności w „walce” z Brukselą. – Chcę powiedzieć jeszcze jedno: póki my rządzimy, pozycja naszego państwa zawsze będzie tak twardo broniona, ale broniona racjonalnie, z głową i, jak widać, niezwykle skutecznie. Nie mamy kompleksów, nie jesteśmy jakąś gorszą częścią UE. Nie. Jesteśmy pełnoprawnym, dużym, silnym państwem członkowskim i nikt nas nie będzie sprowadzał do parteru – stwierdził prezes PiS. W podobnym tonie wypowiadają się podporządkowani Kaczyńskiemu politycy, „trafiając” w eurosceptyczny elektorat, jak choćby w zeszłorocznej kampanii prezydenckiej czynił to Andrzej Duda: – Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy – mówił na wiecu wyborczym w Zwoleniu na Mazowszu. Jednak gdy potrzeba, Kaczyński przekonuje inną część Polaków, że jest bardzo proeuropejski, wraz z całym PiS-em.- Wielu mieszkańców wielkich miast zostało okłamanych, zostało zmanipulowanych i w centrum tej manipulacji jest jedno twierdzenie. To mianowicie, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje polexit. Otóż jest to, jeszcze raz powtarzam, bo już kilka razy to mówiłem, i oczywiście mówił też o tym pan premier, kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo – podkreślał prezes PiS-u na spotkaniu partyjnym w Radomiu, niejako usprawiedliwiając niekoniecznie rewelacyjny wynik swej partii w wyborach samorządowych.

Jedna ręka z szabelką, druga wyciągnięta po kasę

Jak więc widać, Jarosław Kaczyński „gra” tematem naszych relacji z UE różnie, w zależności kogo ma przekonać do swej partii. Planowany, rzekomo przez PiS, polexit to z kolei sztandarowy straszak opozycji dla Polaków. Jest to jednak naprawdę coś rodzaju stracha na wróble właśnie, bo Kaczyński wcale nie ma zamiaru wyprowadzać Polski z Unii. Mówiąc kolokwialnie, aż taki głupi nie jest. Bez unijnych pieniędzy Zjednoczona Prawica nie ma najmniejszych szans zrealizować nawet części tzw. Polskiego Ładu. Krajowy Program Odbudowy, czyli rzec można kosztorys tego planu będącego oczkiem w głowie Kaczyńskiego, leży właśnie w Brukseli i czeka na akceptację UE. A mowa o, bagatela, ponad 58 mld euro w bezzwrotnych transferach i wieloletnich pożyczkach. Kaczyński wymachuje szabelką w kierunku Brukseli, jednocześnie wyciągając wolną rękę po unijne pieniądze, bo to część jego „strategii” w relacjach z UE. – Wbrew temu, co mówią jego najzacieklejsi krytycy, Kaczyński wcale nie zakłada polexitu. On zdaje sobie sprawę z korzyści, które Polska uzyskała, również za rządów PiS-u, dzięki swojej obecności w UE. Ale cofnie się dopiero, gdy ten unijny miecz Damoklesa będzie lecieć na jego głowę. Nie wcześniej – zauważył niezwykle trafnie w niedawnym wywiadzie dla Gazeta.pl prof. Antoni Dudek, politolog i historyk. Doprawdy trudno się z nim nie zgodzić, patrząc na działania J. Kaczyńskiego.

Wstyd na całą Europę

Nie musimy się zatem obawiać polexitu, a i z UE nikt Polski w ramach kary za poczynania Kaczyńskiego i jego świty nie wyrzuci. Ale niestety, kwestionując tzw. mechanizm warunkowości wiążący transfery unijnych pieniędzy z przestrzeganiem praworządności rządzący narażają nas na to, że wspomnianych unijnych pieniędzy nie dostaniemy. Do tego wszystkiego możemy też nie zobaczyć kasy na Krajowy Plan Odbudowy, lekceważąc wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i ogłaszając absurdalne wyroki Trybunału Konstytucyjnego J. Przyłębskiej o rzekomej niezgodności wyroków TSUE z naszą Konstytucją i rzekomej wyższości prawa polskiego nad unijnym. Nie chodzi jednak tylko o pieniądze. Choć oczywiście UE jest świadoma, że Polska to nie tylko Kaczyński i „spółka”, to jednak działania Kaczyńskiego i podległych mu polityków drastycznie wręcz osłabiają naszą pozycję we Wspólnocie i fatalnie wpływają na wizerunek Polski w niej. Kojarzymy się z zaściankiem, co widać choćby po reakcji UE na polskie „strefy wolne od LGBT” , władzą autorytarną i brakiem praworządności. Przykre to tym bardziej, że to od Polski wszak rozpoczęło się obalanie hegemonii ZSRR w środkowo -wschodniej Europie.

Unijny „krajobraz” po PiS-ie

Zjednoczona Prawica jest podzielona, a poparcie dla niej w społeczeństwie systematycznie, pomimo ordynarnej propagandy w mediach rządowych i prorządowych, spada. Do tego dochodzą kolejne afery związane z tą władzą, klapa Narodowego Programu Szczepień i szalejąca inflacja. Nietrudno przewidzieć, jak się to skończy, tym bardziej że PiS już nie ma pieniędzy na przekupywanie swego żelaznego elektoratu kolejnym programami „rozdawnictwo plus”. Nowa władza będzie mieć naprawdę spory problem z odbudowaniem naszej pozycji w UE i relacji z nią. Oby się tylko udało…

Monika Kamińska

4.9 104 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lasowiok
Lasowiok
10 dni temu

POLSCE żaden polexit nie grozi tylko wypierdol na zbity pysk z Uni !

robol z fabryki
robol z fabryki
10 dni temu
Reply to  Lasowiok

No to sie skoncza doplaty do hektarow jakie placi Unia.

maniek
maniek
5 dni temu
Reply to  Lasowiok

Jaki wyp*i, mleczną krowę wypier*ą, kogo będą doić, zastanów się, Polska to miliardowy biznes dla bogatych krajów UE, tyle wiesz ile poczytasz w wyborczej i zobaczysz na pasku TVN.

Galicjok
Galicjok
5 dni temu
Reply to  maniek

Glupcze Polska wplaca do Uni SIEDEM razy mniej jak Unia daje dla Polski. Tyle potrafil wynegocjowac Tusk w Lizbonie, choc go potem oskarzal Kaczynski z mownicy sejmowej ze sa to wyzebrane pieniadze bo gdyby to on pojechal do Lizbony to by przywiozl SIEDEMDZIESIAT SIEDEM razy tyle. Ciekawe ze jeszcze nie pojechal po te pieniadze jakimi sie odgrazal w Sejmie. Sra ze strachu w pory ? Jak Polska zostanie wyrzucona z Uni to kasa sie utnie przy samym pysku. A te miliony polakow ktorzy pracuja w krajach Uni to malo daja jeszcze kasy ktora przywoza z Uni dla Polski ? To… Czytaj więcej »

Asa
Asa
10 dni temu

Precz z Kaczyńskim niech żyje ubecja.

Spłuczka
Spłuczka
10 dni temu

Redaktorko lokalnego szmatławca. Trochę szacunku do starszych ludzi proszę. Świat nie kończy się na skompromitowanym KODzie. A Jarosławowi Kaczyńskiemu do pięt nie dorastasz.

Mieszkanka
Mieszkanka
10 dni temu
Reply to  Spłuczka

Pani Redaktor
Jak zawsze w punkt!
Podkarpacie to jednak stan umysłu, gdzie towarzysz prokurator stanu wojennego wyznacza kierunki myślenia.
Ci, którzy zginęli w Kopalni Wujek i wielu , wielu innych „przewraca się w grobach”.

wyborca
wyborca
10 dni temu
Reply to  Spłuczka

Kto to jest Jarosław Kaczyński ano ten który dla swoich urojonych pomysłów gnoi cały naród z nielicznymi jego poplecznikami. Na pewno nie zgodzimy się na to prawo co nam cały czas przygotowują. Sady coraz gorsze a wyroki zapadają i wydłużyły się dwukrotnie, prokuratura podporządkowana ZIOBRZE jak nigdy a rozkazy przychodzą mailem, pytanie gdzie my jesteśmy. Wyroki TSUE olewają a przecież tam zasiadają najlepsi sędziowie z UNII EUROPEJSKIEJ, to wreszcie kto jest głupi polska władza czy te 27 krajów które są w UNII ?. Z tego co wiem to Pan Ćwiąkalski mówił że Ziobro to był na roku najgorszym studentem, jak… Czytaj więcej »

Gość
Gość
10 dni temu

Pani Moniko chciałbym przypomnieć Pani , że Polska płaci składki członkowskie do Uni więc Unia nie robi nam żadnej łaski.

pik
pik
10 dni temu
Reply to  Gość

Tym bardziej żadnej łaski nie robi nam rząd „dając” np. 500+:)

nierób
nierób
10 dni temu
Reply to  pik

Najpierw musza Ci zabrać żeby drugiemu dać, rząd niema swoich pieniędzy czy Ty tego nie rozumiesz.

taka jest prawda.
taka jest prawda.
10 dni temu
Reply to  Gość

A ja chciałem Pani przypomnieć że my płacimy grosze a jak na razie dostajemy najwięcej z wszystkich krajów a oni się na to składają ale pewno ten kurek zakręcą bo Kaczyński ma ambicje i tych pieniędzy nie chce bo jemu są nie potrzebne zresztą na co kot nie potrzebuje a on niema konta ani portfela.
Polacy się obudzą jak poczują biedę i brak pieniędzy w portfelach. Gdyby nie wejście do UNII to dzisiaj nasze miejsce było by może nawet dalej za Białorusiom.

Galicjok
Galicjok
10 dni temu

Czy ktoś na siłę zmuszał Polskę do wstąpienia do UNI EUROPEJSKIEJ ? Jak się podjęło decyzję aby być członkiem UNI to dobrze wiedzieliśmy że MUSIMY przestrzegać PRAWA Unijnego a nie Prawa PiS-u, Rosji, Madagaskaru lub San Eskobaru. Teraz gdy się wzięło kupe pieniędzy z Uni nagle zaczyna się Unia nie podobać ? Gdy premier Tusk powrócił z Lizbony po negocjacjach przywożąc DOTACJI Unijnych SIEDEM RAZY tyle ile Polska wpłaca do budżetu Uni to co powiedział PREZES PiS ? Wielce OBRAŻONY ogłosił z mównicy w Sejmie że są to wyżebrane pieniądze bo gdyby to ON pojechał na negocjacje to by przywiózł z Lizbony nie SIEDEM ale SIEDEMDZIESIĄT… Czytaj więcej »

Galicjok
Galicjok
9 dni temu
Reply to  Gość

Glupcze Polska wplaca do Uni SIEDEM razy mniej jak Unia daje dla Polski. Tyle potrafil wynegocjowac Tusk w Lizbonie, choc go potem oskarzal Kaczynski z mownicy sejmowej ze sa to wyzebrane pieniadze bo gdyby to on pojechal do Lizbony to by przywiozl SIEDEMDZIESIAT SIEDEM razy tyle. Ciekawe ze jeszcze nie pojechal po te pieniadze jakimi sie odgrazal w Sejmie. Sra ze strachu w pory ?
Jak Polska zostanie wyrzucona z Uni to kasa sie utnie przy samym pysku.

LBO TEAM
LBO TEAM
11 dni temu

Rasizm, homofobia i podszywanie się pod innych?
„Pompo je idiota”! UMYSŁOWA MIERNOTA!!!
Ale Ci ten Makumba doj.bał! Szkoda tylko, że to nie ja!
Tylko widły w ręce nieuku i wyrzucać gnój z chlewu!!! Ty jesteś prostak, cham bez honoru i zero absolutne (0K=-273,15°C) jakich tu wielu na tym forum!
https://supernowosci24.pl/przemysl-mogl-stracic-10-mln-euro/#comment-169011

https://supernowosci24.pl/film-o-prezesie-pis-nie-powstanie-bo-ten-naprawde-sie-zbuntowal/#comment-169620
Ale cię je..e jak pies sukę pod płotem późną zimą, a wczesną wiosną!

Last edited 11 dni temu by LBO TEAM
Gość
Gość
11 dni temu
Reply to  LBO TEAM

Sam sobie daje plusy DEBIL

LBO TEAM
LBO TEAM
11 dni temu

Zbieramy datki na głodnych murzynów w Afryce,jak się murzyn się naje to idzie robić następnych głodnych murzynów.Nr konta na stronie murzynypedaliuchy.eu.LBO TEAM kocha czarne pały.