Czasem trzeba usunąć zdrowy ząb

Tematem dzisiejszego spotkania są ósemki, zwane zębami mądrości – trzonowce wyrzynające się najczęściej pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. – Bywa, że proces wyrzynania nie przebiega właściwie, ząb wyrzyna się częściowo w niekorzystnym położeniu lub pozostaje niewyrżnięty (w położeniu prawidłowym lub nie). Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w łuku zębowym brakuje przestrzeni. Ósemki pokryte są wówczas dziąsłem, kością, innym zębem lub wszystkimi trzema warstwami. Są wtedy przyczyną tworzenia się torbieli i zmuszają do usunięcia zęba – mówi dr Paweł Strzępek.

Specjaliści zalecają usuwanie ósemek zaraz po uch wyrżnięciu, nawet jeśli nie powodują problemów. Dlaczego? – Zabieg chirurgiczny jest wtedy technicznie łatwiejszy, a młodsi pacjenci szybciej zdrowieją – mówi nasz ekspert.

Ważna diagnoza

Jedynym sposobem, by sprawdzić ułożenie ósemek, jest wykonanie pantomogramu – zdjęcia rentgenowskiego całej szczęki. Daje ono informacje o wzroście i rozwoju tych zębów oraz wiedzę o ich położeniu i ilości miejsca na ich ewentualny rozwój. Wtedy jest czas na podjęcie decyzji o ewentualnym usunięciu zębów mądrości. Najlepiej zrobić to wspólnie ze stomatologiem.

Zęby mądrości – same kłopoty

Jeśli ósemka wyrosła w pełni, ale jest bardzo zniszczona przez próchnicę i w grę wchodzi leczenie kanałowe, warto pomyśleć o ekstrakcji. Z racji anatomii zębów mądrości, jak również utrudnionego dostępu do nich, odbudowa zęba nie jest łatwa i leczenie może być nieskuteczne. Usunięcie ósemek zalecane jest także, gdy stłaczają one inne zęby (problem ortodontyczny), przyczyniając się do wad zgryzu, a nawet uszkodzenia korzeni sąsiednich zębów. Ponadto mogą prowadzić do tego, że przygryzamy policzki od wewnątrz podczas mówienia czy jedzenia. Kolejnym wskazaniem do usunięcia ósemek są częste stany zapalne dziąsła, któremu może towarzyszyć: nieświeży oddech, ból, obrzęk, szczękościsk (niemożność pełnego rozwarcia szczęk). Infekcja może rozprzestrzeniać się i obejmować policzek oraz szyję.

Zatrzymane częściowo…

U wielu osób ósemki wyrastają tylko częściowo. Zwykle wtedy ząb jest widoczny jedynie w części, a nad nim znajduje się fragment dziąsła, tzw. kaptur dziąsłowy. W tym miejscu łatwo gromadzą się resztki pożywienia i bakterie, dlatego często występuje tam stan zapalny. Jeśli akurat jesteśmy w gorszej formie, może się on rozszerzyć i sprowokować różne dolegliwości: ostre bóle dziąsła, opuchliznę, bóle gardła, gorączkę, szczękościsk. W tym przypadku, o ile ząb jest dobrze ułożony w łuku, stomatolog może przeprowadzić gingiwektomię, czyli zabieg polegający na wycięciu dziąsła znajdującego się nad ósemką – to umożliwi lepsze czyszczenie zęba, a lekarzowi ułatwi jego kontrolę. Jednak nie zawsze jest to skuteczne, bo dziąsło może zacząć ponownie narastać. Niekiedy ulgę przynosi stosowanie antyseptycznych płynów do płukania czy smarowanie chorego miejsca odkażającymi preparatami żelowymi.

Warto wiedzieć, że ząb częściowo zatrzymany może być źródłem poważnych problemów, bo obecne pod dziąsłem bakterie powodują nie tylko brzydki zapach z ust, bóle czy obrzęk dziąsła, ale mogą przedostać się do krwiobiegu, przyczyniając się np. do rozwoju miażdżycy (uszkadzają śródbłonek naczyń tętniczych, co sprawia, że płytka cholesterolowa łatwiej przyczepia się do ścian naczyń) czy zapalenia wsierdzia.

Zatrzymane całkowicie

W przypadku zębów całkowicie zatrzymanych wykonuje się czasem germektomię (usunięcie zawiązków zęba). Może to zapobiec wyrastaniu torbieli (cysty) rozwijającej się z tkanek miękkich otaczających nie wyrżniętą ósemkę, co powoduje destrukcję struktury kości, przemieszczanie lub uszkodzenie sąsiednich zębów. Wtedy usunięcie ósemek i torbieli jest konieczne, by zatrzymać dalszą utratę kości. Czasem w torbieli powstaje guz, z powodu którego może również dojść do patologicznego złamania żuchwy. Zatrzymane zęby mądrości mogą dawać niespecyficzne objawy w postaci migrenowych bólów głowy czy problemów ze stawami (odczuwane jako “przeskakiwanie” w stawie).

am

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments