Czego nie należy robić po kolizji

Kiedy zdarzy nam się kolizja zachowajmy zimną krew. Jeśli pozwolimy emocjom wziąć górę możemy sami wpędzić się w kłopoty z prawem i uzyskaniem odszkodowania. Fot. Archiwum

W przypadku uczestnictwa w niegroźnym wypadku nigdy nie uciekajmy z miejsca zdarzenia, zawsze starajmy się wezwać policję i nie rozpoczynajmy remontu pojazdu przed kontaktem z ubezpieczycielem.

Każdemu kierowcy, nawet temu z milionem mil na karku może przytrafić się kolizja. Jeśli już spotka nas tak nieprzyjemna sytuacja, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam uniknąć dodatkowych kłopotów o kosztów. Dziś radzimy czego nie wolno nam robić po kolizji.

1. Ucieczka – wielu kierowców, którym zdarzy się uszkodzić obce auto ulega pokusie ucieczki z miejsca zdarzenia, jeśli właściciela zniszczonego pojazdu nie ma w okolicy. Chcemy w ten sposób ocalić zniżki OC oraz uniknąć ewentualnego mandatu. Nie jest to najlepszy pomysł. Może się bowiem okazać, że zostaniemy zidentyfikowani na podstawie nagrania z kamery monitoringu lub zeznań postronnego świadka. Czekają nas wtedy niemałe wydatki. Ubezpieczyciel, który wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu ma prawo zażądać zwrotu pieniędzy od uciekiniera.

2. Blokowanie drogi – po kolizji sprawdźmy czy nikt nie został ranny. W przypadku, gdy szkoda dotyczy jedynie pojazdów, jak najszybciej usuńmy je z drogi. Za utrudnianie przejazdu grozi 150 złotych mandatu. Kierowcy często liczą, że policji będzie łatwiej ustalić winnego i stoją na środku drogi z lekko zarysowanym lakierem utrudniając tym samym ruch innym użytkownikom nawierzchni. W przypadku, gdy nie uda się zjechać samochodami na pobocze z powodów technicznych – zabezpieczmy miejsce kolizji włączając światła awaryjne. Znajdując się poza obszarem zabudowanym ustawmy też trójkąt ostrzegawczy.

3. Niewzywanie policji – do zdarzeń drogowych, których uczestnicy są trzeźwi i nie ma zabitych czy rannych, nie jesteśmy zobowiązani wzywać policji. Pamiętajmy jednak, że przyjazd funkcjonariuszy drogówki jest niezbędny, jeśli chcemy skutecznie walczyć o odszkodowanie. Mundurowi sporządzą notatkę, która będzie mocnym dowodem w dochodzeniu roszczeń ubezpieczeniowych. Jeśli spiszemy tylko oświadczenie, sprawca zawsze może zmienić zdanie co do swojej winy i przebiegu kolizji. To utrudni zdobycie pieniędzy na naprawę naszego samochodu.

4. Nie spisanie oświadczenia – często przy małych stłuczkach kierowcy dochodzą do wniosku, że szkoda im czasu na spisywanie oświadczeń. Wymieniają się tylko numerami telefonów i adresami, i umawiają na późniejsze załatwienie sprawy. To bardzo poważny błąd. Przy braku dokumentu świadczącego o zdarzeniu kontakt ze sprawcą często się urywa. Nie rzadko też sprawca, który niczego nie poświadczył uznaje, że jednak nie przyczynił się do stłuczki i pozostaje bezkarny.

5. Korzystanie z drogiego holownika – z ubezpieczenia OC, jakie posiada sprawca kolizji poszkodowanemu przysługuje m.in. zwrot kosztów holowania. Zanim jednak auto zostanie wzięte na lawetę, ustalmy koszty tej czynności. Wystrzegajmy się korzystania z ofert przypadkowych firm. “Holownicy” często zawyżają stawki, natomiast firma ubezpieczeniowa ma prawo zwrócić jedynie część pieniędzy, wzorując się średnią ceną tego typu usług. Pamiętajmy, że każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie. Zawsze uwzględniajmy lokalne ceny, możliwość negocjacji oraz sytuację i stan poszkodowanego.

6. Naprawa auta przed kontaktem z ubezpieczycielemwstrzymajmy się od wszelkich prac naprawczych, jeśli zależy nam na uzyskaniu zwrotu kosztów. Najpierw poinformujmy ubezpieczyciela. Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe proszą o wstrzymanie się z naprawą do czasu wizyty likwidatora.

Nasz ekspert
Paweł Międlar, rzecznik prasowy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego policji

Obowiązki kierującego pojazdem podczas wypadku drogowego określa artykuł 44. Prawa o ruchu drogowym. Wynika z niego, że w chwili uczestnictwa w kolizji drogowej mamy obowiązek przede wszystkim:

– zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego
– przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku
– niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego
– podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Katarzyna Lewandowska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments