Czekali 10 lat na pieniądze

MIELEC. Na przepychance między NFZ a szpitalem najwięcej stracili podatnicy.

To, że Szpital Powiatowy w Mielcu wygrał z Narodowym Funduszem Zdrowia grube miliony, jako rekompensatę realizacji ustawy 203, pisaliśmy już w lipcu ub. r. W ub. wtorek (8 bm.) na konto lecznicy trafiło 14 mln zł, z których kwota zasadnicza to 5,6 mln zł. A więc w całej tej przepychance między instytucjami państwowymi zmarnowano grube miliony, które trafiły na odsetki i koszty procedur prawno-sądowych.

Sejmowa „ustawa 203” w 2001 r. narzuciła szefom zakładów opieki zdrowotnej podwyższenie miesięcznych płac swoich pracowników o 203 zł. Rok później posłowie zdecydowali o kolejnej podwyżce. Tym razem o 110 zł. Problem w tym, że nakazując wzrost wynagrodzeń, zapomniano o pieniądzach na ten cel. Zaraz potem ruszyła lawina pozwów szpitali. Mielecka lecznica nie była wyjątkiem i też rozpoczęła walkę o należne jej pieniądze.

Trochę racji z tym „dzikim krajem”

– Skarżyliśmy parlament, ministra zdrowia, ministra finansów i w końcu NFZ – wylicza Leszek Kołacz, dyrektor Lecznicy – Latem, po 9 latach wygraliśmy. Oprócz 13 mln zł należności wraz z odsetkami, Fundusz musiał nam zapłacić: 20 tys. zł zwrotu zastępstwa radcowskiego, 5 tys. zł za poniesione wydatki, 6 tys. zł za drugą ekspertyzę biegłego i kolejne 100 tys. zł tytułem wpisowego. Na to jest, a na leczenie nie ma, coś nieprawdopodobnego!

Mimo wyroku nakazującego zapłatę NFZ nie kwapił się do tego. – Bez przerwy gra na czas, odwołuje się, apeluje, wyszukuje jakieś argumenty i tak w kółko – irytował się Józef Smaczny, przewodniczący Rady Społecznej przy mieleckim szpitalu. – Minister Mirosław Drzewiecki miał chyba trochę racji z tym dzikim krajem. Bo nie jest tu do końca normalnie.

We wtorek (8 bm.) na konto szpitala w końcu wpłynęło 14 mln zł. To są gigantyczne pieniądze. Zdaje sobie z tego sprawę dyrektor Kołacz, który sporządzi plan ich wydania i złoży w starostwie. Priorytety są trzy: oddłużanie, podwyżki dla personelu i zakup aparatury.

– Jak się dowiedziałem, że te pieniądze są już na koncie to łzy mi popłynęły ze szczęścia. Spać nie mogłem. Pół nocy myślałem co dalej. To chwila na którą warto było czekać.

Komentarz – Leszek Kołacz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Mielcu:

NFZ zapłacił mieleckiemu szpitalowi 14 mln zł za realizację ustawy 203, ale wciąż zalega mu ok. 12 mln zł tytułem leczenia pacjentów ponad limit w latach 2008-10.

Paweł Galek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments