Czy to dziecko pochodziło z Podkarpacia?

Tak mógł wyglądać chłopak, którego czaszkę odnaleziono w kopalni piachu. Są dwie wersje jego wyglądu. Fot. KWP Lublin
Tak mógł wyglądać chłopak, którego czaszkę odnaleziono w kopalni piachu. Są dwie wersje jego wyglądu. Fot. KWP Lublin

ZAMOŚĆ, PODKARPACIE. Naukowcom udało się odtworzyć wygląd chłopca.

To bardzo nietypowa sprawa, bo przypadkowy człowiek znalazł kilkadziesiąt kilometrów od granic Podkarpacia czaszkę i nie wiadomo do dnia dzisiejszego kim był ten człowiek. Policjanci próbowali to ustalić od maja 2012 roku. Teraz jednak wykonano rekonstrukcję wyglądu osoby zmarłej i okazało się, że czaszka należała do dziecka, które zmarło wiele lat temu. Być może chodzi o jakieś zaginione lub porwane dziecko z naszego województwa. Policjanci proszą o pomoc.

Czaszka została odnaleziona w odkrywkowej kopalni piachu w miejscowości Lipsko Polesie. Z przeprowadzonych badań antropologicznych wynika, że jest to czaszka dziecka w wieku około 12 lat (plus-minus 18 miesięcy). Prawdopodobnie był to chłopak mierzący około 155 cm i ważący 41 kg.

– Badania wykazały, że szczątki prawdopodobnie przeleżały w ziemi od 20 do 30 lat – mówi mł. insp. Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Oznacza to, że dziecko zostało zakopane między 1982 a 1992 rokiem.

Pomimo wielu czynności, jakie wykonali policjanci przez blisko 1,5 roku nie odkryto kim jest młody człowiek. Dlatego niedawno jego wygląd odtworzyli specjaliści z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Czy można stwierdzić, że dziecko zostało zamordowane?

– Nie. Znaleziono jedynie czaszkę i nie było na niej żadnych śladów, które mówiłyby o tym, że doszło do zabójstwa. Nie można też stwierdzić, co było przyczyną śmierci – mówi mł. insp. Wójtowicz.

Policjanci zwracają się z apelem do wszystkich osób, które na przedstawionych zdjęciach rozpoznają osobę lub posiadają informacje mogące przyczynić się do ustalenia jej tożsamości. Informacje zgłaszać można do KMP w Zamościu tel. 84 677 -14 -17 lub pod nr 997 i 112.

ga

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments