Czy wiesz, że logistyka to najważniejszy element większości biznesów?

Gdy planujemy oprzeć swój biznes na transporcie czy magazynowaniu to logicznym krokiem jest zadbać o bezbłędnie działającą logistykę firmy, bo przecież tym właśnie będziemy się zajmować. Logistyką, ale czy na pewno tak jest w rzeczywistości?

W tym artykule nie będziemy tłumaczyć czym jest sama logistyka, tego można dowiedzieć się tu. Natomiast przyjrzymy się częstym błędom popełnianym podczas projektowania struktury przedsiębiorstwa. 

Czy na pewno wiemy co robimy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, zazwyczaj nie, a przynajmniej nie w kwestiach logistyki własnej firmy. Nawet jeżeli nasza działalność to świadczenie usług logistycznych jak wymienione już wyżej opartych o transport i magazynowanie, to najczęściej nasza wewnętrzna logistyka jest delikatnie mówiąc zła. Mimo iż wydaje się to paradoksalne, to jest to zjawisko niezwykle częste. Skupiamy się na dostarczaniu dobrych usług na zewnątrz, bagatelizując procedury wewnętrzne. Nie jest to nic dziwnego, po prostu intralogistyka, czyli wewnętrzna logistyka przedsiębiorstwa, jest czy innym niż ta, którą zajmujemy się świadcząc usługi klientom. W takim wypadku, jeżeli nie mamy pewności czy i jaki model logistyczny zastosować w naszej firmie lub chcemy zweryfikować ten, który już posiadamy, to najlepiej oddać się w ręce specjalistów. Są firmy, jak choćby Promag S.A. które oprócz  działalności projektowo-produkcyjnej zajmują się szeroko pojętym doradztwem w kwestii struktury logistycznej przedsiębiorstwa. Czasem wystarczy zwykła konsultacja, a innym razem opłacalne będzie oddanie na zewnątrz całego procesu zaprojektowania i wdrożenia intralogistyki w naszej firmie, ale najważniejsze byśmy uzyskali dodatkową opinię z zewnątrz, od kogoś, kto się na tym zna, czy nasz projekt i kierunek działania idą w dobrą stronę, czy całkowicie nie, a może wystarczą jedynie drobne poprawki. 

Na co stawiać podczas projektowania systemu logistycznego w naszej firmie?

Przede wszystkim na nowoczesność. Mimo iż logistyka to dość stary wynalazek, a jej nienazwane i nieopisane formy towarzyszą nam od zarania ludzkości, to jest to jedna z najbardziej dynamicznych dziedzin nauki, jakie możemy bezpośrednio zaprząc by wspomagała nasz biznes. Tutaj nie ma miejsca na półśrodki i choć można działać doraźnie to jedynym dobrym kierunkiem jest działanie przyszłościowe. W dobie powszechnej informatyzacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji, stawianie na sprawdzone, ale stare, a wręcz przestarzałe technologie jest delikatnie mówiąc nierozsądne. 

Zatem co może się sprawdzić?

Jeżeli zaczynamy dopiero rozwijać własną firmę, która wymaga zaprojektowania odpowiedniej struktury logistycznej, to powinniśmy zacząć od edukacji. Na tej stronie w dziale expert radzi można zapoznać się z obecnymi trendami i nowinkami technologicznymi z tej dziedziny i zastanowić się co by pasowało do naszych potrzeb. Ważnym elementem jest rozpoznanie tych potrzeb, niejednokrotnie można się spotkać z brakiem ich świadomości u młodych przedsiębiorców. Zazwyczaj traktują kwestie logistyczne po macoszemu uważając, że jakoś to będzie, niestety często finalnie okazuje się, że jakoś nie jest, a całość trudno już zmienić, choć gdyby pomyśleć wcześniej to nie byłoby probleu.

 

Zrozumienie to podstawa. 

 

 To wszystko prowadzi nas do wniosku, że uświadomienie sobie, iż logistyka jest kręgosłupem wielu przedsiębiorstw i dobrze zaprojektowana może uratować firmę przed borykaniem się z wewnętrznymi problemami a co za tym idzie ze słabym wzrostem i małą wydajnością. 

 

Wszelkie firmy produkcyjne, handlowe bezpośrednio obracające towarami, magazynowe, e-commerce i wiele innych tak naprawdę głównie zajmuje się procesami logistycznymi. To logistyka jest tymi małymi zazębiającymi się trybikami, które powodują, że całość działa sprawnie i jest przyszłościowa. Nie należy więc zostawiać logistyki samej sobie na zasadzie, że jakoś to będzie, bo przecież każdy wie, jak przenieść towar z regału na regał, czy zrobić prawidłową kompletację do pakowania. Bądźmy profesjonalni we wszystkim, co robimy, bo w dzisiejszym konkurencyjnym świecie to ogromny atut.