Osoby prowadzące działalność gospodarczą i myślące o tym, aby rozliczyć się z fiskusem za rok 2022, muszą pamiętać, że mają na to czas do 2 maja 2023 roku. Jeśli jako formę rozliczenia wybrałeś podatek liniowy, będziesz musiał wypełnić deklarację PIT-36L. Jest to specjalny formularz przygotowany z myślą o płatnikach rozliczających się nie wg skali podatkowej, ale właśnie podatkiem liniowym. Jest on dobrym wyborem dla tych przedsiębiorców, którzy obawiają się, że ich dochód może być wyższy i wejdą w drugi próg podatkowy. Jeśli jest to twój pierwszy rok prowadzenia działalności gospodarczej i po raz pierwszy będziesz rozliczał roczny podatek dochodowy z fiskusem, możesz mieć pewne pytania i wątpliwości o to, jak prawidłowo tego dokonać. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, jak rozliczyć się podatkiem liniowym z fiskusem oraz w jakich terminach możesz otrzymać ewentualny zwrot nadpłaconego podatku.
Dwa sposoby, aby rozliczyć podatek dochodowy PIT-36L
Już od dobrych kilku lat istnieje możliwość, aby rozliczać podatek ze swojej działalności gospodarczej w sposób zdalny, czyli elektronicznie. Jednocześnie w dalszym ciągu istnieje możliwość rozliczenia podatku w sposób tradycyjny, czyli składając wydrukowany i wypełniony formularz PIT-36L w urzędzie skarbowym lub wysyłając pismo pocztą. Która metoda jest lepsza i gwarantuje szybsze uzyskanie nadpłaconego podatku? Z pewnością pod tym względem lepiej jest zdecydować się na złożenie rozliczenia rocznego podatku liniowego przez internet. Daje nam to gwarancję, że nadpłata podatku zostanie przekazana na nasze konto bankowe w ciągu 30 dni od otrzymania przez US deklaracji — pod warunkiem że nie będzie ona zawierała błędów.
Jak rozliczyć podatek liniowy samodzielnie?
Mamy nadzieję, że udało nam się cię przekonać, że warto się rozliczyć samodzielnie z podatku liniowego, wybierając wygodną i szybką drogę elektroniczną. Jak jednak tego dokonać? Możesz oczywiście samodzielnie wypełniać odpowiednie pola formularzy, ale znacznie lepszym i szybszym rozwiązaniem jest program online E-Pity. Pozwala on bez konieczności ręcznego pisania, w całości uzupełnić druk PIT 36l online. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, jest wejście na jeden z powyższych linków i pobranie oprogramowania na swój komputer. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz tego robić, bo np. nie pozwalają na to polityki bezpieczeństwa w twojej firmie lub po prostu nie masz zamiaru instalować żadnego zewnętrznego oprogramowania, możesz uruchomić program online w wersji przeglądarkowej. Nie wymaga ona wtedy od ciebie pobierania na dysk żadnych plików wykonywalnych i ich instalowanie. Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie uzupełniania druku do rozliczenia swojej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie. Pierwsza strona formularza PIT 36L przeznaczona jest na wpisanie wszystkich swoich danych, takich jak numer NIP, miejsce zamieszkania, a także sposób rozliczenia — indywidualnie lub ze współmałżonkiem.
Jak oblicza się należny podatek przy rozliczaniu podatkiem liniowym?
Jeśli chodzi o sposób rozliczania się wg skali podatkowej, pozwala nam wliczać w koszty różnego rodzaju wydatki, takie jak zakup paliwa do samochodu służbowego. Jeśli natomiast rozliczamy się podatkiem liniowym, będziemy płacić jedną płaską stawkę 19 procent. Dotyczy to zarówno przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności gospodarczej, jak i zarobków u obecnego pracodawcy. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wyłącznie składki zdrowotne, do limitu kwoty 8700 złotych. Pozostałe koszty, pojawiające się także w ramach stosunku pracy, nie znajdują zastosowania. Nie można również w tej opcji rozliczenia zastosować kwoty zmniejszającej podatek, czyli kwoty wolnej od podatku. Po uzupełnieniu wszystkich pól formularza, na końcu znajdzie się informacja o podatku dochodowym, który musimy zapłacić. Jeśli chodzi o wszystkie obliczenia, w tym dochodu osiągniętego w 2022 roku, dokonują się one automatycznie i nie musimy ich ręcznie wprowadzać.
Czy warto rozliczać się wg skali podatkowej?
Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, jaką formę opodatkowania najlepiej jest wybrać? Czy wg przychodów ewidencjonowanych, jeśli taka możliwość istnieje, czy na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym? Nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Cenną wskazówką może być analiza dotychczasowych przychodów oraz kosztów ich uzyskania. Jeśli w swojej działalności lub pracy otrzymujemy duże zarobki przy stosunkowo niewielkich kosztach, może się okazać, że najlepszym wyborem formy opodatkowania będzie podatek liniowy. Jeżeli natomiast w swojej działalności masz sporo kosztów, może się okazać, że właściwym rozwiązaniem będzie rozliczanie się wg zasad ogólnych. Pamiętaj jednak o tym, że zmianę sposobu rozliczenia się będziesz mógł zastosować dopiero od kolejnego roku podatkowego. Jeśli rok wcześniej wybrałeś podatek liniowy, to za rok podatkowy 2022 w ten właśnie sposób będziesz musiał rozliczyć swój podatek dochodowy. A w tym wszystkim pomoże ci Twój e-pit.
Artykuł partnera