Domagają się ukarania prezydenta Nadbereżnego

Radni i członkowie Stowarzyszenia „Nasze Miasto” chcą, żeby Lucjusz Nadbereżny (na zdjęciu) poniósł konsekwencje za blokadę informacji publicznej. Fot. Wit Hadło

STALOWA WOLA. Ile kosztowało miasto dofinansowanie koncertów TVP? Włodarz Stalowej Woli nie chce zdradzić.

Nawet radni z klubu prezydenta Stalowej Woli podczas ostatniej sesji Rady Miasta poparli skargi do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego (WSA) na Lucjusza Nadbereżnego (PiS), który blokuje dostęp do informacji publicznej. Z wnioskiem o nałożenie grzywny na włodarza miasta wystąpiło Stowarzyszenie „Nasze Miasto” Stalowa Wola. 

Od grudnia 2019 r. Stowarzyszenie „Nasze Miasto”, które od dwóch lat bez pardonu prześwietla i ocenia działania władz Stalowej Woli, miało utrudniony dostęp do informacji publicznej. Władze miasta nie odpowiadały na wnioski mieszkańców w terminie albo unikały odpowiedzi. Stowarzyszenie złożyło skargi na urząd, ale nie przyniosło to żadnego skutku. Członkowie Stowarzyszenia „Nasze Miasto” zgłosili sprawę do sądu administracyjnego o karę grzywny dla prezydenta Stalowej Woli. Na razie nie wyznaczono terminu rozprawy. Miasto tłumaczy, że opóźnienia w udzielaniu odpowiedzi wynikały nie z celowego działania czy zaniedbania, ale z braków kadrowych, o czym, jak zapewnia prezydent, stowarzyszenie miało być kilka razy informowane.

– Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie zgłosiliśmy 4 skargi na bezczynność prezydenta Stalowej Woli – mówi Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenia „Nasze Miasto” Stalowa Wola. – Lucjusz Nadbereżny nie udostępniał informacji publicznej m.in. w sprawie dofinansowania dwóch koncertów TVP z 2018 i 2019 r. Dotyczy to imprez „Lato, Muzyka, Zabawa”. Prosiliśmy też o ujawnienie listy wynagrodzeń i nagród dla urzędników stalowowolskiego magistratu, ale Lucjusz Nadbereżny podał jedynie ogólną kwotę pensji i nagród bez doprecyzowania, kto ile dostał. Powinien o tym poinformować, bo to jego obowiązek, tak zrobił m.in. prezydent Poznania, który ujawnił takie informacje.

Okazało się, że podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni praktycznie jednogłośnie przyjęli uchwałę popierającą złożenie skargi na prezydenta i wystąpienie do WSA o nałożenie grzywny na Lucjusza Nadbereżnego. „Za” ukaraniem włodarza miasta zagłosowało 17 radnych, a 4 wstrzymało się. Nawet rajcy popierający prezydenta, z jego klubu, są zgodni co do konsekwencji dla Lucjusza Nadbereżnego. 

Prawo do informacji publicznej jest ważnym elementem kontroli społecznej, a jawność to dobro wspólne demokratycznego społeczeństwa. Zgodnie z art. 61 Konstytucji RP: „Obywatel ma prawo do uzyskania informacji o działalności władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne”.

pr

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bloger
bloger
2 lat temu

gdyby miasto sfinansowałoby czerwcową procesje ,albo inną imprezę religijno-patriotyczną,to radni-bezradni też podkapowaliby prezydenta

jas
jas
2 lat temu

Najlepszy Prezydent miast na Podkarpaciu i ktoś takie pierdoły pisze