Dr Bodnar będzie miał wpływ na przebieg badań nad amantadyną

Włodzimierz Bodnar, chcąc umożliwić bezpieczne leczenie amantadyną zanim zakończą się badania kliniczne, rozpoczął szkolenia chętnych lekarzy w tym zakresie. I ma wielu chętnych. Fot. Archiwum prywatne

– To zdecydowanie krok do przodu, bo jestem członkiem tego komitetu naukowego. Zastosowany będzie także postulowany przeze mnie schemat leczenia amantadyną, który od miesięcy stosujemy w naszej przychodni w Przemyślu – mówi Włodzimierz Bodnar, pulmonolog i pediatra z przychodni Optima w Przemyślu.

Jednak, jak mówi lekarz, wyniki badań klinicznych pojawią się dopiero za jakiś czas. A epidemia nie słabnie, wprost przeciwnie, liczba zakażeń zwiększa się radykalnie. – W ostatnich dniach liczba pacjentów chorych na COVID-19 w naszej przychodni jest przytłaczająca. Niezależnie od wyników badań klinicznych, martwi nas skala braku pomocy dla pacjentów. Nadal nie mogą uzyskać porady od lekarzy, sporo przychodni wciąż jest zamkniętych, a leczenie ogranicza się do testu i teleporady, która nic nie wnosi. Sytuacja z perspektywy pacjentów nie zmieniła się od października. Przez to trafiają do nas w dość zaawansowanej chorobie (bo znikąd nie mają pomocy), albo do szpitali w ciężkim stanie, gdzie nie zawsze udaje się ich uratować. Do czasu wyników badań prawdopodobnie nie będzie woli zmiany rekomendacji w stosowaniu amantadyny, mimo że codziennie tyle osób umiera – komentuje pulmonolog.
Chcąc umożliwić bezpieczne leczenie amantadyną większej liczbie pacjentów, przychodnia jako ośrodek diagnostyczno-badawczy podjęła inicjatywę bezpłatnych szkoleń lekarzy, którzy chcieliby odbyć kilkudniowe szkolenie i praktykę z badania i leczenia pacjentów ambulatoryjnych zakażonych SARS-CoV-2. W skład szkolenia wchodzą m.in.: praktyka z osłuchiwania płuc, diagnostyka, stosowanie odpowiedniego schematu leczenia dla pacjentów z COVID-19 oraz z zespołami pocovidowymi m.in. amantadyną oraz lekami objawowymi. – Szerzej moduł szkolenia opisaliśmy na naszej stronie, a na Facebooku spotkała się z ogromnym poparciem: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=173327801266781&id=100740295192199. Bezpłatne szkolenia odbywają się w Przemyślu, ale przychodnia zapewnia również za darmo nocleg i pełne wyżywienie.
Badania kliniczne nad skuteczności amantadyny w leczeniu chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 (badanie TITAN) „w oparciu na wstępnych badaniach przeprowadzonych przez dr. Włodzimierza Bodnara, który dokonał obserwacji skuteczności leczenia amantadyną u pacjentów z COVID-19 w ramach praktyki lekarskiej w leczeniu ambulatoryjnym”, prowadzone będą w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Adama Barczyka.
Drugie badanie kliniczne nad amantadyną prowadzone jest w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Konrada Rejdaka. Ma ustalić, czy „doustne przyjmowanie amantadyny we wczesnej fazie COVID-19 może zapobiegać rozwojowi choroby w kierunku ostrej niewydolności oddechowej i niewydolności wielonarządowej, ograniczając konieczność stosowania tlenoterapii, intubacji i respiratoterapii, a także opóźnionych powikłań neurologicznych”.
Harmonogram obu prac badawczych zakłada uruchomienie badań klinicznych jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku, natomiast przedstawienie wyników końcowych planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku.

Anna Moraniec

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments