Droga ekspresowa S19 połączyła Rzeszów i Lublin

Fot. Archiwum

Od soboty kierowcy południowo-wschodniej części Polski mogą korzystać z nowego 20-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem. Jest to ostatni oddany do użytku fragment szlaku Via Carpatia, między Lublinem a Rzeszowem, dzięki czemu dojazd z jednego do drugiego miasta będzie zajmował teraz około 2 godzin.

Na takie informacje kierowcy w południowo-wschodniej części Polski czekali od lat. 21 maja do użytku oddano
20-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 między Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem. To ostatni fragment ekspresówki pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. Droga jest całkowicie gotowa, a łączny koszt budowy dwunastu odcinków S19 w obu województwach wyniósł około 4,5 mld zł.
– Oddanie do ruchu ostatniego odcinka S19 między Lublinem a Rzeszowem pozwala nam domknąć ekspresowe połączenie między stolicami woj. lubelskiego i podkarpackiego. Kierowcy mają już do dyspozycji ponad 233 km trasy Via Carpatia na terenie Polski. Ponadto obecnie ponad 250 km tego międzynarodowego szlaku jest w realizacji, a to oznacza, że w najbliższych latach kierowcy zyskają kolejne odcinki tej niezwykle ważnej drogi – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Zakończona ostatnia inwestycja, która polegała na budowie 20 km drogi, jest ważna z punktu widzenia mieszkańca Podkarpacia. Teraz podróż samochodem pomiędzy granicami Lublina i Rzeszowa będzie bezpieczniejsza, bardziej komfortowa i skróci się do około 90 minut. Przejazd ma trwać około 2 godzin. Szybciej dojedziemy także do Warszawy (dzięki odcinkowi S17), bo w nieco ponad 3 godziny. Na korzyści mogą liczyć także kierowcy z województwa lubelskiego, którzy szybciej dotrą do autostrady A4, a dalej do Krakowa czy Katowic i Wrocławia.
Jak jeszcze kilka dni temu podawał portal Onet.pl, droga pomiędzy Niedrzwicą Dużą a Kraśnikiem gotowa była już nieco wcześniej, lecz czekano z jej otwarciem na przyjazd ważnych polityków PiS. Wiarygodność tych doniesień trudno ustalić, lecz informacje zirytowały kierowców.
Droga ekspresowa S19 połączy w przyszłości Kuźnicę na przejściu granicznym z Białorusią oraz Barwinek na granicy ze Słowacją. Jej długość wyniesie ok. 577 km, z czego pomiędzy Białymstokiem i Barwinkiem będzie pokrywała się z przebiegiem szlaku Via Carpatia. Obecnie w realizacji, w systemie projektuj i buduj, jest ponad 221 km, a w przetargu ponad 93 km.

Kamil Lech