Druk sublimacyjny — znakowanie poliestru, które zachwyci każdego!

W dzisiejszych czasach rozwój technologii pozwala na łatwą i szybką personalizację wielu przedmiotów codziennego użytku. Dotyczy to również odzieży. Wykorzystywane są do tego różnego rodzaju techniki druku na tkaninach. Jedną z nich jest druk sublimacyjny. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega sublimacja oraz jakie są zalety stosowania tej techniki druku.

Nadruki na tkaninach pozwalają na stworzenie niepowtarzalnej bluzki, ale mogą również służyć do wykonania serii koszulek z logiem danej firmy lub nazwą drużyny sportowej. Metodą druku, na którą warto zwrócić uwagę w tym celu, jest sublimacja.

Na czym polega technika druku sublimacyjnego?

Druk sublimacyjny przebiega z wykorzystaniem specjalnych tuszy sublimacyjnych. Jest to rodzaj barwinków, które wiążą się z włóknami poliestrowymi. Kalka z wybraną ilustracją w formie papieru transferowego, jest dociskana do powierzchni, na której wykonany ma zostać nadruk, za pomocą prasy przemysłowej. Dzięki działaniu wysokiej temperatury włókna poliestrowe się otwierają i przyjmują cząsteczki barwnika. Po zakończeniu tego procesu włókna te zamykają się, trwale zatrzymując w sobie pigmenty.

Czym jest zjawisko sublimacji?

Technologia druku sublimacyjnego opiera się na zjawisku sublimacji. Jest to bezpośrednie przejście substancji ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Działanie nacisku prasy oraz wysoka temperatura sprawiają, że cząsteczki barwnika, jakie znajdują się na papierze transferowym, przenikają do wnętrza struktury drukowanego materiału w postaci gazu. Oznacza to, że nadruk znajduje się nie tylko na powierzchni tkaniny, ale także w jej wnętrzu.

Jakie jest wykorzystanie druku sublimacyjnego?

Druk sublimacyjny stosuje się na jasnych materiałach wykonanych z poliestru. Bardzo często wykorzystuje się go do stworzenia koszulek, topów czy bluz sportowych z logiem, czy nazwą reprezentowanej drużyny. Może również służyć do oznakowania odzieży firmowej. Jego zastosowanie jest jednak o wiele szersze. Sublimacja pozwala na przeniesienie dowolnej grafiki na poduszkę, podkładkę pod myszkę komputerową, a także specjalny kubek z powłoką poliestrową. Umieszczenie zdjęcia na przedmiocie codziennego użytku to doskonały pomysł na oryginalny prezent.

Jakie są zalety druku opartego na sublimacji?

Druk sublimacyjny ma wiele zalet. Jedną z nich jest wysoka jakość odwzorowania nadrukowanej ilustracji, dzięki bardzo wysokiej rozdzielczości. Może on zawierać dużą ilość drobnych elementów, w nieskończonej ilości kolorów. Dodatkowo jest niewyczuwalny w dotyku oraz wyjątkowo trwały. Zastosowanie procesu sublimacji wpływa na długą żywotność grafiki — nawet do 10 000 prań. Kolejnym atutem tej techniki druku na tkaninach jest szybkość wykonania oraz stosunkowo niska cena.

Metoda znakowania poliestrowych tkanin, jaką jest technika druku sublimacyjnego, to doskonały sposób na personalizację odzieży. Przy wyborze drukarni warto zwrócić uwagę na kompleksowość świadczonych usług, a także wieloletnie doświadczenie.