Dwie wieże w sercu Rzeszowa – Olszynki Park

Już za rok stolica Podkarpacia będzie mogła pochwalić się jednym z najwyższych budynków w Polsce. Powstający właśnie, imponujący, 162-metrowy apartamentowiec jest częścią Olszynki Park – inwestycji, która stanie się wizytówką Rzeszowa.

Olszynki Park to kompleks budynków, który powstaje u zbiegu al. Kopisto i ul. Szopena, czyli w samym sercu stolicy Podkarpacia. Powstają tutaj dwa nowoczesne obiekty – w sumie ponad 300 mieszkań o różnych powierzchniach, dostosowywanych do indywidualnych potrzeb klientów: od 28,5 mkw. do ok. 200 mkw.

Znajdzie się tu także przestrzeń usługowo-handlowa. Dzięki niej lokatorzy będą mogli zrobić zakupy, wyjść do banku, przychodni, restauracji, kina, spa, a nawet skorzystać z basenu – wszystko bez opuszczania kompleksu. Segment pod apartamentami osiągnie wysokość 30 metrów (5 kondygnacji), a jego powierzchnia zajmie ok. 10 tys. metrów kwadratowych, co uczyni go obiektem porównywalnym do największych rzeszowskich centrów handlowych.

– Dużym atutem będzie zamknięcie części mieszkaniowej dla osób z zewnątrz – wyjaśnia Dariusz Rodzoń, kierownik budowy. – Wejście do apartamentów będzie możliwe tylko dzięki karcie lub aplikacji na smartfonie. Zastosowane zostaną wysokiej klasy, szybkie windy osobowe firmy KONE, których w Rzeszowie jeszcze nie było – trzy – w budynku niższym i cztery w wyższym. W części handlowo-usługowej jeździć będą specjalne windy towarowe. W planach jest także winda widokowa.

Dodatkową zaletą inwestycji jest jej malownicze położenie nad rzeką, perfekcyjnie wkomponowane w panoramę stolicy Podkarpacia. Szczęśliwcy, którzy tu zamieszkają, będą mieć powody do dumy, ponieważ wyższy z wieżowców ma mierzyć aż 162 metry (36 pięter), co jest imponującą wysokością nie tylko w skali województwa, ale i Polski. Niższa z wież będzie mieć 78 metrów wysokości (18 pięter). Budowle wyróżniają się w krajobrazie Rzeszowa, a swoim unikatowym kształtem mają nawiązywać do żagli.

 

Pod okiem naukowców

Projekt inwestycji powstał w 2010 r. Spektakularną budowę poprzedziły lata przygotowań i specjalistycznych badań. Nie obeszło się bez szkoleń w Warszawie, gdzie ekipa podglądała jak, powstają najwyższe budynki.

Jednym z problemów, z którymi musiał zmierzyć się inwestor, było zapewnienie ochrony inwestycji przed ewentualnym zalaniem, w czym pomogły symulacje wykonane przez krakowską firmę Arcadis. – Część usługowa i garażowa wykonana została w technologii okalającego ze wszystkich stron betonu wodoszczelnego. To swoista ściana oporowa – tłumaczy ekspert. – Dzięki niej w razie powodzi woda ominie budynki. Parkingi, chociaż wydawać by się mogło, że podziemne, umieszczone są na poziomie gruntu. Nie ma więc możliwości, żeby woda zalała tu cokolwiek.

Również czynniki wietrzne, pomimo dużej wysokości, nie stanowią tutaj zagrożenia – zadbali o to specjaliści z Politechniki Krakowskiej.

– Naukowcy stworzyli modele budynków, następnie zbadali ich zależności w tunelu aerodynamicznym, przeprowadzając odpowiednie symulacje. Od wyników tych analiz zależał dobór materiałów inwestycyjnych – wspomina kierownik. – Nasza budowa jest pierwszą w regionie, na której zastosowano osłony wiatrowe. Podnoszą się one wraz z kondygnacją, zabezpieczając prace oraz pracowników. Ich użycie było konieczne ze względu na wysokość i kształt budynków.

Jak zaznacza specjalista, sił natury nie można bagatelizować. – Tutaj na poziomie ulicy wydaje nam się, że pogoda jest bezwietrzna, ale tam – powyżej setnego metra – podmuchy wiatru są już naprawdę spore – podkreśla.

 

Każde piętro jest inne

Ani pogoda, ani sytuacja na świecie nie spowolniła prac. Inwestor zadbał bowiem o zakup materiałów budowlanych jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Dzięki temu uniknął przestojów.

– Największym „przekleństwem” na budowie jest zawsze logistyka i dąży się do tego, aby tak wszystko ułożyć, żeby materiały przychodziły etapami wraz z postępem prac. Czyli przykładowo, kończymy piąte piętro i już jedzie do nas transport z materiałami na szóste – wyjaśnia kierownik budowy Olszynki Park. – Jednak ze względu na sytuację na rynku materiałów budowlanych, inflację, wahania cen, spekulacje czy wojnę nie było możliwości, żeby oczekiwać na materiały. A to ze względu na brak zapewnień dostawców, co do terminów i dostępności. Dlatego obecnie jesteśmy zasypani materiałem. Całe parkingi wewnętrzne są zapełnione konstrukcją aluminiową i szkłem, materiałami konstrukcyjnymi, wełną, pustakami itp. Wystarczy tego praktycznie na całą budowę.

Kompleksu Olszynki Park nie można porównać do budowy tradycyjnych bloków mieszkalnych. – To wyjątkowa inwestycja pod względem technicznym. Przez to też czasochłonna. Wymaga od nas szczególnych umiejętności i precyzji – zdradza Dariusz Rodzoń. – Mamy mnóstwo wychylających się do środka i na zewnątrz ścian budynków, a każde piętro jest inne pod względem kształtu oraz konstrukcji. Nie ma też takich samych mieszkań. Bardzo trudno jest więc wprowadzić tzw. zmechanizowanie postępów prac.

Inwestor sięga po innowacyjne rozwiązania. To na tej budowie wykorzystywany jest prawdopodobnie najwyższy żuraw wieżowy w Polsce! Jego położenie w środku budynku, podobnie jak i pozostałych, niższych, było wcześniej zaprojektowane, tak aby podmuchy wiatru nie stwarzały zagrożenia.

Zastosowano tu także nowatorskie rusztowania w postaci wędrującego w górę pierścienia. Takie szalunki wiszące znacznie upraszczają i przyspieszają prace.

Te nieszablonowe rozwiązania uzupełnia rzadko spotykana w budownictwie winda zewnętrzna o zwiększonej prędkości. – To konieczne usprawnienie. Winda towarowo-osobowa może przewozić do 15 osób – precyzuje kierownik.

W elewacji zastosowano systemy aluminiowo-szklane – przebadane pod każdym względem, by zachować najwyższe zasady bezpieczeństwa. – Z takim systemem łatwo i przyjemnie pracuje się przy budynkach o prostej konstrukcji, czyli nie tutaj – zaznacza ekspert. – Choćby okna, montowane pod kątem 45 stopni, żeby mogły być zainstalowane w naszym budynku, musiały przejść szereg specjalistycznych badań i prób obciążeniowych.

Ja opowiada specjalista, projekt powstawał na podstawie ciągłych badań i planów, następnie kierowano je do realizacji i wtedy zamawiano materiał. – To wszystko mogło stwarzać wrażenie, że prace na budowie idą stosunkowo wolno, szczególnie w porównaniu do budynków o prostej konstrukcji i standardowej elewacji – mówi. – Były też chwilowe przestoje, gdy musieliśmy wziąć pod uwagę 6 czy 7 pięter w górę – np. ze względu na wiatr.

Przy budowie ogromnego kompleksu w centrum Rzeszowa pracuje obecnie ok. 130 osób. – Ta liczba ciągle rośnie, bowiem dochodzą kolejne grupy branżowe do wykonywania swojej pracy. Ale tego z ulicy nie widać – żartuje Dariusz Rodzoń.

A na jakim obecnie etapie znajduje się inwestycja? Zdecydowana większość budynku jest już oszklona, powstaje elewacja. – Niższy budynek pod względem konstrukcyjnym jest już ukończony. Na zewnątrz trwają ostatnie prace, a jednocześnie wykańczane są mieszkania. Jeśli chodzi o wyższy obiekt, to do końca stycznia 2023 r. powstanie 30 pięter wieży – zapowiada specjalista. – Te unikatowe budynki powstają w takim tempie, jak zwykłe biurowce takiej wysokości. Uważam więc, że nieźle sobie radzimy. Inwestycja ma się zakończyć pod koniec 2023 r.

Olszynki Park to miejsce doskonałe do zamieszkania w świetnie skomunikowanej okolicy w sercu Rzeszowa. To także idealna lokalizacja na gustowne biuro oraz na inwestycję środków pod kątem zwrotu z najmu długo- lub krótkoterminowego.

Sprzedaż apartamentów mieszkaniowych trwa od października 2020 r.
Ceny rozpoczynają się już od 8500 zł za m2.
Oferta sprzedażowa lokali usługowych o powierzchniach od 20 m2 do 960 m2 ruszyła w styczniu.

Kontakt z biurem sprzedaży:
Deweloper Apklan,
ul. Kreczmera 4, 35-065 Rzeszów
tel. 17 85 33 070
https://olszynkipark.pl/