Działają wszystkie MOP-y na S19 między Lublinem a Rzeszowem

Każde MOP-y posiadają m.in. toalety i prysznice. GDDKiA Rzeszów

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do użytku kierowcom dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych na drodze ekspresowej S19 w kierunku Lublina.

Wraz z budową ok. 130 km trasy ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Rzeszowem powstało dziesięć par MOP-ów. Wszystkie wyposażone są w stanowiska postojowe dla pojazdów osobowych oraz ciężarowych, jezdnie manewrowe, toalety z prysznicami, pomieszczenie dla rodzica z dzieckiem, oświetlenie, wiaty piknikowe oraz plac zabaw. Ostatnio oddane zostały do użytku MOP-y Zemborzyce i Radawiec. Wiosną będą jeszcze prowadzone przez wykonawców prace zaległe, jednak MOP-y będą funkcjonować bez przerwy.

Powstaną stacje paliw

Trzy pary MOP-ów będą rozbudowane o funkcje komercyjne: stacje paliw i obiekty gastronomiczne. Zrealizują je podmioty zewnętrze, które wygrają ogłaszane przez GDDKiA przetargi na dzierżawę. – Wyłoniliśmy już dzierżawców dwóch MOP-ów, Obroki Wschód i Zachód, podpisując w ubiegłym roku umowę. Dzierżawca prowadzi już prace projektowe niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę obiektów. Stacje paliw powinny zostać udostępnione do sierpnia 2024 r. – informuje Joanna Rarus, rzecznik GDDKiA w Rzeszowie. – W przypadku MOP-ów Janów Lubelski Wschód i Zachód (woj. lubelskie) oraz Jeżowe i Podgórze (woj. podkarpackie), które udostępniliśmy podróżnym w funkcji podstawowej wraz z oddaniem trasy głównej do użytku, będziemy powtarzać przetargi na dzierżawę. Dla MOP-ów na wysokości Janowa Lubelskiego takie przetargi ogłosiliśmy już trzykrotnie nie otrzymując ofert. W przypadku MOP-ów Jeżowe i Podgórze dwukrotnie nie wpłynęły oferty. Wkrótce ogłoszone zostaną kolejne postępowania – informuje rzecznik GDDKiA.

Dominik Bąk