„Dziewczyny na politechniki”

Dziewczyny coraz częściej wybierają studia na politechnice głównie ze względu na zapotrzebowanie rynku pracy. Fot. Marian Misiakiewicz
Dziewczyny coraz częściej wybierają studia na politechnice głównie ze względu na zapotrzebowanie rynku pracy. Fot. Marian Misiakiewicz

RZESZÓW. Coraz więcej kobiet studiuje kierunki ścisłe i techniczne.

Maria Skłodowska-Curie jest czołową przedstawicielką płci pięknej, która udowodniła, że nauki ścisłe nie są wyłącznie męskim terytorium. W czwartek, 7 kwietnia, Politechnika Rzeszowska (PRz) przekonywała uczennice szkół średnich, że warto studiować kierunki ścisłe i techniczne.

Dla przybyłych na dzień otwarty dziewczyn politechnika przygotowała liczne atrakcje. Wśród nich była gra miejska „PRzeprawa po indeks”, która stanowiła ciekawą formą zwiedzania terenów uczelni. Uczennice spotkały się także ze studentkami oraz absolwentkami PRz, które opowiadały o studiach, ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach.

– Bardzo fajna inicjatywa, dzięki której mogłam zobaczyć, jak wygląda budynek uczelni i poznać historie kobiet, które tutaj studiują lub pracują. Pozwoliło mi to rozwiać część moich wątpliwości co do wyboru studiów, gdyż za miesiąc zdaję maturę i rozważam pójście właśnie na PRz – mówi Ania, która zastanawia się nad studiowaniem budownictwa.

Na sześciu wydziałach PRz studiuje 16 tys. 543 studentów, z czego tylko niewiele ponad 6 tys. to kobiety. 173 osoby kontynuują edukację na studiach doktoranckich, a wśród nich jest jedynie 50 kobiet. Największym zainteresowaniem dziewczyn cieszy się Wydział Zarządzania (2 tys. 372), a najmniejszym Wydział Elektrotechniki i Informatyki (175).

„Dziewczyny na politechniki” to ogólnopolskie przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, w które już po raz kolejny włączyła się PRz. Celem tej akcji jest przełamywanie stereotypów, że kierunki ścisłe i techniczne są nudne, trudne i zarezerwowane tylko dla mężczyzn. A przecież, jak podkreślają inicjatorzy kampanii, nauka i technologia potrzebują kobiet. Od początku akcji (2007 r.) liczba dziewczyn studiujących na politechnikach wzrosła o ponad 14 tys.

Magdalena Pachorek

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wPiSdu
wPiSdu
6 lat temu

Już są różne pipy w mundurowych służbach, bo teraz taka dziwna moda i mamy teraz takie kwiatki jak ta dziś w Białymstoku. Policjantka nie wytrzymała stresu i….. wiemy wszyscy jaki był efekt.

jan
jan
6 lat temu

Dziewczyny na Politechniki na Wydziały Marketingu !
Chętne do studiowania na pewno znajdą pracę. Przyjmujemy tylko ładne i głupie…

ha ha ha
ha ha ha
6 lat temu

Po prostu jest niż demograficzny i politechnika próbuje się ratować zachęcając kobiety. Można do tego „dorobić” nawet Skłodowską-Curie. Coraz mniej ludzi chce studiować mając po studiach pracę na kasie w hipermarkecie a jego kierownikiem będzie ten który na te ich studia nie poszedł, zaczął pracę po szkole, nauczył się pracować i za ten czas awansował.

olek
olek
6 lat temu

DZIEWCZYNY NA TRAKTORY I DO OBORY SIĘ NADAJĄ

tadzik
tadzik
6 lat temu

Kobiety na traktory , do kopalń do hut to już było i nigdy się to nie sprawdzi .