Dziś uroczysty start Rajdu Rzeszowskiego

Kolejny raz start Rajdu Rzeszowskiego zaplanowano na skwerze Millenium Hall. Fot. Wit Hadło

89 załóg wystartuje w MARMA 31. Rajdzie Rzeszowskim, którego ceremonię startu zaplanowano dziś o godz. 19 na skwerze Millenium Hall. W gronie zawodników, którzy ruszą do rywalizacji na wymagających asfaltowych oesach Podkarpacia, są m.in. poprzedni triumfatorzy: Grzegorz Grzyb i Czech Erik Cais, a także lider punktacji mistrzostw Polski, Szwed Tom Kristensso.

Także i w tym roku Rajd Rzeszowski to zawody o międzynarodowej randze. Wezmą w nich udział uczestnicy aż pięciu rajdowych cykli. MARMA 31. Rajd Rzeszowski jest zaliczany do kalendarzy FIA Central Rally Trophy (FIA ERT), FIA CEZ Rally Championship (mistrzostwa strefy Europy Centralnej), a także mistrzostw Polski i słowackiego czempionatu. Oprócz tego, na odcinkach specjalnych kibice zobaczą również rajdówki sprzed lat, którymi ścigają się uczestnicy Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
33 z 89 zgłoszonych załóg pojedzie samochodami z napędem na cztery koła. W tym gronie jest 12 duetów dysponujących najszybszymi i najbardziej zaawansowanymi konstrukcjami klasy Rally2 i R5. W ramach piątej rundy RSMP powalczy 50 załóg, z czego 37 może zdobywać punkty do klasyfikacji krajowego czempionatu. 19 duetów to zawodnicy zgłoszeni do mistrzostw Słowacji, a w FIA ERT i FIA CEZ organizatorzy otrzymali odpowiednio 11 i 20 zgłoszeń. Z kolei start w trzeciej rundzie Motul HRSMP zaanonsowały 22 załogi.

„1” dla Caisa

Po raz trzeci w Rajdzie Rzeszowskim wystartuje Erik Cais (Ford Fiesta Rally2). W ubiegłym roku 22-latek wraz z Jindriską Zakovą wygrał MARMA 30. Rajd Rzeszowski, tocząc zacięty pojedynek z Miko Marczykiem i Szymonem Gospodarczykiem. Tym razem w Rzeszowie kierowca ze Zlina pojedzie z pierwszym numerem startowym, a na prawym fotelu towarzyszyć mu będzie Petr Tesinsky. Dwójkę otrzymali Szwedzi – Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5). Dla liderów punktacji RSMP będzie to debiut na odcinkach rzeszowskiego. Reprezentanci ORLEN Team – Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo) to trzecia załoga na liście zgłoszeń. Skody Fabia Rally2 evo z numerami 4 i 5 należą odpowiednio do załóg Sylwester Płachytka/Jacek Nowaczewski oraz Grzegorz Grzyb/ Adam Binięda. Pochodzący z Rzeszowa Grzyb stanie przed szansą podniesienia liczby swoich triumfów w domowej imprezie do czterech. Pozycji liderów w klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) bronić będą Adam Sroka i Patryk Kielar (Peugeot 208 Rally4), którzy w poprzedniej edycji rajdu byli najszybszą załogą ośki.
Sprawdzony format
MARMA 31. Rajd Rzeszowski odbędzie się w sprawdzonej formule. Na dziś zaplanowano odcinek testowy w miejscowości Niechobrz, a także ceremonię startu w galerii Millenium Hall w Rzeszowie. Piątek (5 sierpnia), to trzy odcinki specjalne. Dwukrotnie zawodnicy będą się ścigać na próbach Pstrągowa (14,17 km) oraz Lubenia (20,66 km), a na wieczór zaplanowano rywalizację na ulicach Rzeszowa – start al. Cieplińskiego, meta ul. Lisa-Kuli (2,3 km). Harmonogram finałowego etapu zawodów (sobota, 6 sierpnia) tworzą trzy oesy, każdy pokonywany dwukrotnie: Wysoka (14,68 km), Frysztak (14,4 km) oraz Różanka (10,9 km). Park serwisowy będzie gościł na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej. Zakończenie rajdu w sobotnie popołudnie na rzeszowskim Rynku.
Opr.

mj