Ekonomiczna jazda zapewnia pełny bak i gruby portfel

Dziennikarka Odeta Moro-Figurska twierdzi, że dziś warto zwracać uwagę na to jak jeździć, by było taniej. Fot. MWMedia

Obecne ceny paliw, szybkie samochody z mocnymi silnikami, korki na ulicach miast i ciągły pośpiech sprawiają, że często zapominamy jak zaoszczędzić paliwo podczas jazdy.

Płynna jazda, wyłączona klimatyzacja, zadbany silnik – to kilka z zasad ekonomicznej jazdy, które pomogą nam zaoszczędzić pieniądze i paliwo. Odkąd jego cena przekroczyła próg 5 złotych, nawet gwiazdy show-biznesu stawiają na oszczędne prowadzenie samochodów.

Płynna jazda, zwracanie uwagi na ciśnienie w oponach, unikanie oporu powietrza jeżdżąc z zamkniętymi oknami i ściągniętym bagażnikiem dachowym – to jedne z zasad, których stosowanie obniża zużycie paliwa. Dodatkowo stosowanie tempomatu, utrzymywanie właściwej prędkości, planowanie trasy oraz wyłączona klimatyzacja wraz z dobrą techniką prowadzenia pojazdy pomogą nam zaoszczędzić. Warto też podkreślić, że im wolniej, tym taniej.

– Zasady ekonomicznej jazdy wydają się być dosyć proste. Po pierwsze, jazda na wysokich obrotach jest czymś zupełnie zakazanym. Po drugie, jak najmniejsze obciążenie tzn. żadnego zbędnego bagażu i nie powinno się wozić bagażnika na dachu samochodu. Po trzecie, klimatyzacja nie powinna być uruchomiona w trakcie jazdy, a jeśli jesteśmy do tego zmuszeni, najlepiej, żeby chodziła na samym początku – wylicza Conrado Moreno, Hiszpan znany z programu “Kocham Cię Polsko” i “Tańca z gwiazdami”.Obecne ceny paliw, szybkie samochody z mocnymi silnikami, korki na ulicach miast i ciągły pośpiech nie oszczędzają portfeli kierowców. Warto zatem przetestować porady fachowców, by jazda samochodem nie stała się luksusem dostępnym dla nielicznych. – Patrząc na ekonomię i na to, co się dzieje w tej chwili, jak wyglądają ceny paliw i jak wyglądają portfele w dobie kryzysu rzeczywiście warto zacząć myśleć nie tylko o tym, żeby było ładnie i fajnie, ale żeby było też ekonomicznie – dodała dziennikarka, Odeta Moro-Figurska.

PAP Life

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
turysta
turysta
8 lat temu

Moje autko (focus 1,6 benzyna) pali srednio 8l/100 km a z klima nawet 9,5 litra. Jednak przy długiej trasie i równej jeździe ok. 100 km/h spalanie spadło do 5,5 l bez klimy i ok. 6,8 z klimą. Różnica znaczna tym bardziej że przejechałem ok. 2000 km. Polecam spokojną jazdę :)