Elewacja domu – jak ciekawie ją zaaranżować?

Elewacja domu – jak ciekawie ją zaaranżować?

Elewacja domu to jego wizytówka. To, jak dom wygląda z zewnątrz, nadaje mu charakteru – czy to nowoczesnego, czy tradycyjnego. Kolory elewacji powinny nie tylko podobać się mieszkańcom domu, ale także pasować do otoczenia oraz spełniać wymogi lokalnych przepisów prawa. Odpowiednio dobrane barwy podkreślą mocne strony projektu, będą ponadczasowe oraz wtopią budynek w otoczenie. Jak zaaranżować elewację domu i na co zwracać uwagę podczas tego przedsięwzięcia?

Elewacja domu i wskazówki dotyczące jej projektowania

Funkcją elewacji domu jest nie tylko atrakcyjny wygląd, ale też ochrona ścian budynku. Jej wykończenie powinno harmonizować z otoczeniem i pasować do charakteru bryły domu, a także jego wnętrza. Tak uzyskana kompozycja korzystanie wpłynie na odbiór całej inwestycji. Wybór i zestawienia kolorów muszą być zgodne z przepisami lokalnego prawa, czyli z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub z decyzją o Warunkach Zabudowy. Dokumenty te mogą zawierać wymóg zastosowania konkretnych kolorów, w tym też koloru dachu i ogólnej stylistyki elewacji. Inwestor jest zobligowany do spełnienia tych wytycznych.

Na projekt elewacji składa się jej kolor podstawowy, kolory elementów dodatkowych, jak kamień, beton czy drewno, kolor dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Zdarza się także, że ważnym dla osiągnięcia zamierzonego efektu stylistycznego projektu elewacji jest kolor opasek okiennych, schodów zewnętrznych, tarasu czy rodzaj balustrad. Zastosowane materiały wykończeniowe oraz ich kolorystyka powinny być spójne ze stylem budynku. Wszystkie powyższe elementy razem muszą ze sobą współgrać, aby efekt był estetyczny i przyjemny dla oka.

Ciekawie zaaranżowana elewacja – jakie materiały wybrać?

Inwestorzy mają duże możliwości w zakresie wyboru materiałów na elewację domu, zarówno jeśli chodzi o ich kolor, strukturę i zakres cenowy. Ważne, żeby wybrany materiał był przystosowany do tego rodzaju prac – był odporny na uszkodzenia oraz na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. A zatem jaki materiał wybrać na elewację domu?

– Tynk to popularny i stosunkowo niedrogi materiał, którego zaletą jest duża paleta barw. Wyróżnia się tynki mineralne, które po nałożeniu należy zabezpieczyć farbą elewacyjną, tynki akrylowe, silikonowe oraz samoczyszczące. Tynki w odcieniach bieli i stonowanych, delikatnych szarości podkreślą charakter elewacji, cieszących się popularnością, domów nowoczesnych. Bardzo dobrze korespondują ze stolarką zarówno w kolorze drewna, jak i grafiku oraz antracytowym kolorem pokrycia dachowego.

– Płytki elewacyjne dostępne są w różnych kolorach i wykonane z różnych materiałów: z kamienia, z betonu, żywicy czy silikatów. Nie wymagają częstej konserwacji i pielęgnacji, co jest ich dużą zaletą. Zastosowane w połączeniu z tynkiem mogą stanowić ciekawy akcent na elewacji.

– Cegła klinkierowa sprawdzi się w wykończeniach elewacji domów tradycyjnych i nowoczesnych. Duża paleta kolorów sprawia, że projekty domów mogą dzięki niej zyskać indywidualny charakter.

– Drewno to w dzisiejszych czasach bardzo popularny materiał na elewację, najczęściej wykorzystywany w projektach domów nowoczesnych, na przykład jako połączenie jasnego tynku z ciemnym kolorem okładziny drewnianej. Naturalny akcent w postaci drewnianej okładziny sprawi, że dom zyska efektowny design oraz będzie harmonijnie wtapiał się w otoczenie.

Beton architektoniczny użyty na elewacji wprowadza minimalistyczny, surowy i nowoczesny styl budynku. Na rynku istnieją różne opcje kolorystyczne betonu, który jest zróżnicowany także pod względem faktur, które mogą imitować inne materiały wykończeniowe, np. łupek.

– Kamień jest ponadczasowym materiałem. Nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Ten rodzaj materiału doskonale wpisze się w projekty domów rustykalnych.– Blacha jest atrakcyjnym cenowo, trwałym, odpornym na warunki atmosferyczne i stosunkowo łatwym w montażu materiałem elewacyjnym. Tworzy ciekawy efekt wizualny, który można podkreślić odpowiednim doborem koloru blachy. Blachę można ułożyć pionowo lub poziomo, łącząc ją na tak zwany rąbek.

Wybierając projekt domu i zastanawiając się nad finalnym wyglądem elewacji budynku, warto poznać różne możliwości, obejrzeć różnorodne kompozycje i zainspirować się nimi do stworzenia własnej, wymarzonej koncepcji, pamiętając, że dom i jego wygląd zewnętrzny powinny spełniać zapisy lokalnego prawa. Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji projektów domów ARCHON+, które dzięki swojej różnorodności w doborze i połączeniu kolorów, mnogości zastosowanych materiałów oraz zaproponowanych rozwiązań stanowią doskonałą bazę pomysłów i inspirację do stworzenia własnej elewacji wymarzonego domu. Zapraszamy na www.archon.pl

Artykuł partnera