Emerytury i przywileje górnicze kosztem całego społeczeństwa!

Praca górnika, choć ciężka, jest godziwie wynagradzana i bezpieczniejsza od wielu innych zawodów. A jednak górnicy uważają, że należą im się specjalne przywileje emerytalne finansowane z kieszeni wszystkich Polaków. Wystarczy, że zastrajkują, a rząd czym prędzej spełnia ich żądania. Tylko dlaczego naszym kosztem? Fot. Archiwum

KRAJ. Rząd górnikom nie zabierze przywilejów. Czy boi się kilofów?

Projekt reformy emerytur górniczych miał być gotowy do końca ubiegłego roku. Nadal nie został opracowany. Ustawa emerytalna uchwalona przez Sejm w ubiegłym roku dotyczy wszystkich oprócz górników. Obecnie są oni najbardziej uprzywilejowaną grupą zawodową w Polsce. Do górniczych emerytur rząd dopłaca co roku około 7 mld zł.

– Nie ma publicznych pieniędzy – mówiła Margaret Thatcher, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979 – 1990. – Jeżeli rząd obiecuje, że komuś coś da, to znaczy, że tobie zabierze.

Nie przypadkiem cytujemy Żelazną Damę. Przydomek ten zyskała ona właśnie stanowczością wobec strajkujących górników. Stanowczość obecnego polskiego premiera zupełnie nie przypomina żelaza. Kojarzy się raczej z woskiem podgrzewanym przez górników.

Tracą wszyscy
Dla ratowania systemu emerytalnego wszystkim zabrano część składek z OFE i te pieniądze skierowano do ZUS-u. Przywileje emerytalne stracili policjanci i strażacy. Wszystkim też podniesiono wiek emerytalny. Wszystkim oprócz górników.

Górnik może przejść na emeryturę w wieku 50 lat. Wystarczy, że przepracuje 25 lat, w tym 15 pod ziemią. Jeżeli pod ziemią przepracuje tylko 10 lat, a 15 lat przy innych pracach, to emeryturę dostanie w wieku 55 lat.

Przechodząc na emeryturę górnik nie musi rozwiązywać umowy o pracę. Może być nadal zatrudniony, pobierać pensję i emeryturę. Górnicy otrzymują w emerytalnych wypłatach znacznie więcej, niż wpłacą składek w okresie pracy. Tę właśnie różnicę dopłacają wszyscy podatnicy. Kwota jest ogromna – rocznie około 7 miliardów złotych!

Skąd rząd bierze te pieniądze?
Wśród wszystkich polskich emerytów górnicy stanowią 4 procent. Na ich emerytury wypłacane jest 8 procent pieniędzy przeznaczanych na emerytury. Część środków na górnicze emerytury pochodzi więc ze składek ludzi pracujących we wszystkich innych zawodach. Reszta dopłacana jest z budżetu państwa i jest to jedna z powodów dziury budżetowej.

Zrozumiała staje się więc paniczna wręcz pogoń ministerstwa finansów w wydzieraniu podatków. Sieć fotoradarów, próba opodatkowania pączków zjadanych w tłusty czwartek, chęć ograbiania rodzin wielodzietnych podatkiem od zniżkowych kart rodzinnych, to wszystko szukanie pieniędzy na między innymi górnicze emerytury.

Ile zarabia górnik?
Emerytury górnicze są wysokie, bo górnicy zarabiają dużo. Według raportu portalu Money.pl średnia pensja górnika wynosi 5,8 tys. brutto – więcej niż zarabia się średnio nawet w branży informatycznej. Młody górnik w kopalni węgla kamiennego zarabia 2,5 do 3 tys. zł brutto. Najwięcej zarabiają górnicy wydobywający miedź – średnio 6,9 tys. zł brutto.  Pensja to jednak nie wszystko.

Górnicy otrzymują trzy dodatkowe wypłaty – trzynastkę, barbórkowe i czternastkę z zysku kopalni w danym roku. Do tego dochodzą dodatki: za pracę w soboty i niedziele, za nadgodziny, za pracę w nocy, nagrody jubileuszowe, premie akordowe, premię dniówkowe, premie zadaniowe, dopłaty do wakacyjnych biletów kolejowych i deputat węglowy (6 – 8 ton węgla rocznie lub jego równowartość).

Praca ciężka i niebezpieczna?
Nikt nie ma wątpliwości, że praca w wąskich korytarzach kilkaset metrów pod ziemią w temperaturach przekraczających 30 st. C, nie należy do łatwych i przyjemnych. Utarło się, że górnicy pracują najciężej, a ich praca jest bardzo niebezpieczna. Górnicy starannie podtrzymują tę legendę, choć czasem się zdradzają.
Do rodziny w Markowej koło Łańcuta przyjechał na letni urlop górnik ze śląskiej kopalni. Trafił na żniwa. Po pierwszym dniu pracy w polu od rana do wieczora położył się umęczony i wyznał: – Wy macie dopiero ciężką robotę! Ja wprawdzie w kopalni słońca nie widzę, ale na przodku jestem 4 godziny. Jest gorąco, ale nie tak, jak w polu. Tak umęczony to nigdy nie byłem.

Mitem jest także wysokie ryzyko pracy w kopalni. Obalają go statystyki Państwowej Inspekcji Pracy. Wielokrotnie częściej niż górnicy giną pracownicy na budowach i zawodowi kierowcy. W przemyśle i w rolnictwie dochodzi do wypadków o wiele częściej niż w górnictwie. Z wieloletnich statystyk PIP wynika, że zawód górnika jest bezpieczniejszy niż urzędnika. W kopaniach wydarza się bowiem 3,9 proc wszystkich wypadków, a w administracji publicznej 4,1 proc.
Praca górnika, choć ciężka, jest godziwie wynagradzana i bezpieczniejsza od wielu innych zawodów.

Jakie emerytury?
Czy więc górnikom należą się specjalne przywileje emerytalne finansowane z kieszeni wszystkich Polaków?

Agnieszka Chłoń-Domińczak, ekonomistka z SGH uważa, że górnicy powinni być, tak jak inni pracujący w szczególnych warunkach, objęci systemem emerytur pomostowych. Wtedy mniejsza byłaby liczba osób uprawnionych do wcześniejszego odchodzenia z rynku pracy, objąłby też ich wiek emerytalny. Ponadto na świadczenia składałyby się kopalnie, które korzystają z ich pracy, a nie wyłącznie podatnicy. Ustawa o pomostówkach nakłada bowiem na firmy, które zatrudniają osoby uprawnione do tych świadczeń, obowiązek opłacania za nie składek do ZUS. Na takie rozwiązanie nie godzą się górniczy związkowcy.

Rząd proponuje, by dotychczasowe zasady emerytalne dotyczyły wyłącznie górników pracujących bezpośrednio przy wydobyciu. Związkowcy żądają rozszerzenia grupy uprzywilejowanych i postulują dalsze przywileje.

Krzysztof Propolski

Subscribe
Powiadom o
guest
114 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
2 lat temu

ale stek kłamstw. Ale nawet śmieszne to było, w szczególności tekst że praca urzędnika jest bardziej niebezpieczna niż górnika. Ciekaw jestem jakie IQ mają ci co w to wierzą.

Obywatel
Obywatel
6 lat temu

Trzeba wyjść na ulicę (100.000 ludzi) jak ten motłoch wyjdzie i lać tych pastuchów z powrotem na Śląsk – koniec z okradaniem Polaków

jola
jola
6 lat temu
Reply to  Obywatel

powiem tak – moja kolezanka pracuje w kampanii weglowej w Tychach. W biurze. Na oczy nie widziała kopalni od srodka. Dostaje wszystkie przywileje jak gornik pracujacy na dole. Nie wiedzialam ze pracownicy biurowi tez tak mają. Wyszło to przy okazji jak planowałysmy razem jechac na wczay. Ja narzekałam ze kiepsko u mnie z kasa a ona wtedy powiedziala ze sobie załaci za pieniadze z deputatu. Nie wiem ile kosztuje tona wegla,ale w kazdym badz razie ona deputatem zapłacila za dwutygodniowe wczasy w Turcji.

Piotr
Piotr
6 lat temu
Reply to  Obywatel

Ja to jestem za do wawy mam blisko więc moge im cisnąć a jak się im nie podoba niech zmienią zawód i pracują na kasie w biedronce wtedy zobaczą jak jest dobrze.

Gruby
Gruby
6 lat temu

Pewnie masz rację, bo rząd jest słaby. Powinni zrobić porządek z uprzywilejowanymi grubiarzami, a gdy przyjadą z kilofami do Warszawy, to ich spacyfikować przy pomocy armatek wodnych – zima jest, więc szybko by bandyci wymiękli.

Mikołaj
Mikołaj
6 lat temu

Ja ze swojego doświadczenia wiem tyle że 13tek i 14tek już dawno niema,Barbórka owszem jest deputat też ale okrojony wynagrodzenie miesięczne średnie chyba że pracujesz 28-30 dni w miesiącu to odczujesz.Powiedzcie mi kto z was tak pracuje?U prywaciarza pracuje się tak zarobek minimalny tak jest żeby za dużo do zusu nie oddać a reszta pod stołem,na kopalni takich praktyk nie ma i składki płaci się od prawdziwych zarobków i od wszystkich dodatków także w 25lat uzbiera się tego więcej niż tym od prywaciarza więc skąd ma mieć wyższą emeryturę? Gdyby rząd uchwalił ustawę o jednakowych opłatach od pracownika tj.górnika,piekarz czy… Czytaj więcej »

keks
keks
6 lat temu

Polacy mieli nie pchac łap na Slask..Nie mieliby problemow z górnikami..Kupowali by surowce i prąd z Niemiec i Rosji…Polakom nic sie nie opłaca i nikomu nic nie zyczą…Małpa zepsuła na Slasku zegarek i teraz wyje jak kojot do ksiezyca.

Piotr
Piotr
6 lat temu
Reply to  keks

Jak się górnikom nie podoba to niech zmienią zawód albo wyjadą z kraju lub wezmą kredyt i zmienią pracę :)

Koniec z przywilejami tylko dla określonych grup zawodowych każdy chce godnie żyć więc dlaczego kur** górnicy, lekarze czy rządowa i urzędnicza hołota ma się bawić kosztem ciężko pracujących obywateli?.

marek
marek
6 lat temu

Mam 49 lat przepracowałem na kopalni na kopalni 26 lat ,większość w warsztacie na powierzchni około 10 lat w głównym odwadnianiu .Zawsze w ciepłym prawie be z większego wysiłku ,nigdy sie nie spociłem no chyba jak zaspałem i biegłem na wyjazd .Teraz jestem na emeryturze (4 600 netto)pracuje w urzędzie miasta jako kierowca (2 800 netto) śmieje się z was szczekających na górników,bo nigdy nikomu nie udało się nic zabrać górnikom Pogódźcie się z tym bo tak już zostanie. 100 000 górników to spora siła z którą każdy rząd sie liczy a wy nie zadowoleni co naj wyżej możecie sie… Czytaj więcej »

johnson
johnson
7 lat temu

Jezeli górnicy maja tak dobrze to czemu panowie nie pracujecie na kopalni? Tylko placzecie jak mali chlopch. Łopaty kilofy w rece i zapraszamy na Śląsk pokażcie jakimi jestescie twardzielami

on27
on27
7 lat temu
Reply to  johnson

A załatwisz mi robotę na kopalni buraku jak się w lape nie da albo nie ma wysoko postawionego tatusia to nie ma szans na prace na kopalni.

okradziony
okradziony
6 lat temu
Reply to  johnson

skończyłem szkołę normalnie a nie po 7 klasach podstawówki , umiecie tylko krzyczeć i palić gumy , upominać się o cudze i okradać inne grupy zawodowe ale górnik tego nie zrozumie bo jest po 7 klasach

Pawel
Pawel
6 lat temu
Reply to  johnson

Chętnie bym poszedł do pracy do kopalni na dole. Niestety bez dużej łapówki albo znajomości takiej pracy nie da się dostać.

krzysztof
krzysztof
8 lat temu

Przeczytany artykuł uświadomił mnie ,jaka jest to społeczność na czele z TYM DUDĄ!!!!!!!!! NIE MOGĘ NA NICH PATRZEĆ JAK oni nas wykorzystują nas wszystkich polaków I mają czelność wychodzić na ulicę!!Protestować i krzyczeć jak oni są pokrzywdzeni ,tu naprawdę przydała by się Żelazna dama!!!!!!!!

anddd
anddd
8 lat temu

zabrać górnikom wszystko
pracy nie mają złej tak jak to opisują
a kto ma tyle dodatków i emerytury ,no do czego to jest podobne
Do tego górnik co nie robi pod ziemią jest traktowany jak górnik ,porażka
A palacz przy piecu tyle samo sie narobi

Alina
Alina
8 lat temu

Uważam, że wszystkim powinno się zabrać wszelkiego rodzaju przywileje. Jest to krzywdzące, że jedni mają , a inni nie.Każdy zawód niesie za sobą jakieś ryzyko i uciążliwości.Jestem zdania ,że te dodatkowe wypłaty dla górników powinno się przeznaczyć na szpitale onkologiczne dla dzieci

Piotr
Piotr
8 lat temu

Przez 5 lat pracowałem w kopalni, pod ziemią. Ta praca jest bezpieczniejsza niż praca na powierzchni i głównie wygląda tak: 5 godzin dreptania po chodniku, 3 godziny pracy.
Jestem zdania, że to górnicy zabijają kopalnie, a nie rząd i panstwo.

qpa śmiechu
qpa śmiechu
8 lat temu
Reply to  Piotr

” Do górniczych emerytur rząd dopłaca co roku około 7 mld zł”. Buahaha
150 tysięcy emerytów x 3000 emerytury = 450 milionów!!
Nawet kłamać nie umiecie!!

LOL
LOL
8 lat temu
Reply to  qpa śmiechu

DOPŁACA CO ROKU!!! A Ty wyliczasz ile miesiecznie :) LOL

Mikołaj
Mikołaj
6 lat temu
Reply to  qpa śmiechu

X 12 …

awajz
awajz
7 lat temu
Reply to  Piotr

No tak 5 lat pracowałeś pod ziemią, 5 h dreptałeś po chodniku, a 3 h pracowałeś, śmiem stwierdzić że ty kopalni na oczy nie widziałeś pajacu, bo nawet nie masz pojęcia ile trwa szychta i z tego dobrobytu na kopalni nawiałeś na gorsze warunki, zapewne nawóz ładować do antków.

Krzysiek
Krzysiek
7 lat temu
Reply to  Piotr

Nawet te pięć godzin dreptania jest uciążliwe i dlatego juz im sie robic nie chce jak dojdą na miejsce pracy tylko śniadanko i z powrotem a żeby kopalnia była bardziej rentowna to powinni tych kretów podwozić tak jak na Bogdance to by więcej zrobili zarobili na siebie a nikt by nie musiał juz do nich dopłacać oczywiście połowę leserów zwolnić

Roman
Roman
8 lat temu

W moim życiu musiałem przekwalifikować się dwukrotnie. I robiłem to na własny koszt. Nie zgadzam się aby z moich podatków dopłacać do nierentownych kopalni. Uleganie grupie, która grozi terrorem (blokowanie dróg, torów, itp) jest nieakceptowalne.

angi
angi
8 lat temu
Reply to  Roman

całkowice sie zgadzam. Prowadze działalnosc i nie mam nawet 20dni urlopu nie mowiąc o trzynstach czteranastkach, dotacji na książki dla dzieci, bony żywnosciowe 300zł miesiecznie.Praca jak kazda inna objęta ryzykiem. NIE BEDE PŁACIŁ ZA CZYJEŚ PRZYWILEJE!!!!!!

qpa śmiechu
qpa śmiechu
8 lat temu
Reply to  angi

Prowadzisz biznes a nie potrafisz liczyć? Może mi wylicz w jaki sposób 150 tysięcy górników emerytów może połknąć z budżetu 7 MILIARDÓW ZŁOTYCH ? Dasz radę ?

ktos
ktos
7 lat temu
Reply to  qpa śmiechu

a ty nie za bardzo widze z liczeniem i czytaniem ze zrozumieniem
wg Ciebie górnik dostaje jedną emeryturę rocznie bez żadnych dodatków !!!

ojojoj
ojojoj
2 lat temu
Reply to  qpa śmiechu

7 mld rocznie/150 tys = 3,9 tys miesiecznie

Slaskedi
Slaskedi
5 lat temu
Reply to  angi

.Jebany gorol to zatrudnij pracownika

Les
Les
8 lat temu

Po zamykać kopalnie i będziemy sprowadzać wszystko. …….

żona
żona
8 lat temu

Moim zdaniem wypowiadac na ten temat powinni się ci którzy sami tego doswiadczyli.a ktoś tam wypisuje bo sąsiad tak opowiadał a wujek tak…stuknijcie się w głowę.jak jakieś opowieści mogą się równać z tym co czuje górnik gdy zjeżdża pod ziemię. Uwierzcie że ja i mój mąż inaczej to sobie wyobrazalismy podobnie tak jak wy że tak dobrze mają górnicy.wcale tak nie jest a pieniądze nie wynagradza zdrowia.żeby to jeszcze były pieniądze takie o których mowa w artykule.chcecie zabrać górnikom a komu dacie politykom? A może Polak niech się już nie liczy niech za granicę jeździ na jabłka.a w Polsce niech… Czytaj więcej »

żona
żona
8 lat temu

Mój mąż pracuje w spółce pod ziemią jako robotnik jest po studium górniczym jego pensja to przeciętnie 1800 zł tylko raz wyszło mu 2.200.wcześniej pracował wiele lat w budowlance.następnie na cmentarzu jako monter nagrobków.była to bardzo ciężka praca jednak myślał tak jak wy że będą lepsze pieniądze zrobię szkołę spróbuję się dostać kilka lat składał cv aż w końcu udało się.tak się cieszyliśmy pamiętam planowaliśmy jak nam będzie dobrze.a teraz żałuję że namawialam go do tego.jako monter nagrobków zarabiał więcej pracował 10 godz Ale praca na miejscu.a teraz dzieci ojca widza w niedzielę tylko której pół śpi.nie stać nas żeby… Czytaj więcej »

sffff
sffff
7 lat temu
Reply to  żona

to zarabia mniej niż mój ojciec na emeryturze, przepracował jako elektryk na dole 25lat, nie narobił się za ciężko, jest po zawodówce , teraz pije jak szewc (a może lepiej powiedzieć górnik) a 3100zł i tak nie przechleje!

mmkolo13
mmkolo13
8 lat temu

pracując jako górnik wiesz na co się decydujesz,nikt nie mówi że nie jest to ciężka praca,ale sam się na nią decydujesz z plusami i minusami więc dosyć gadania że ciężko ,gorąco itp.Odnoszę wrażenie że rok u górników trwa 15 miesięcy,cholera odkrycie na miarę Gallileusza.Na tą grupę zawodową pracują inni ,ja się z tym nie zgadzam ,jeżeli stracę pracę to wątpię aby pani premier chciała spotkać się z moją żoną i przekazać pieniądze dla mnie,bo nie mam pracy bo ciężko itp …..,no ale najlepiej rozdaje się to co łatwo przychodzi i co nie jest moje ,oceniam postępowanie pani premier jako wysoce… Czytaj więcej »

leopart
leopart
8 lat temu

Ludzie! Patrze tak na ter wasze komentarze i śmiem stwierdzić, iż Polska to zawistny naród! Skoro jest wam tak źle, tak niedobrze to walczcie o to aby było wam lepiej! z waszych komentarzy mozna wywnioskowac ze jak ja nie mam to innym tez trzeba odebrac. Każdy jest kowalem swojego losu i skoro w gornictwie jest tak pieknie to trzeba bylo zwiazac swoja przyszlosc z gornictwem a nie z pierdzeniem w stołek! Ja pracuje na kopalni juz 6 lat. Wiele juz widzialem i przezyłem. Czasem ze zmeczenia mam problem zeby dojsc na szyb aby wyjechac z dołu. 3/4 przywilejów, o których… Czytaj więcej »

Ana
Ana
8 lat temu
Reply to  leopart

To idź i pracuj w magazynie za te 3000PLN netto, bo widzę, że nie jesteś zadowolony ze swojej pracy.

Joker
Joker
8 lat temu
Reply to  leopart

Bzdury!! I co po tych 6ciu latach pewnie chcialbys juz emeryture? Wyjdzie na ulice…. moze wam jeszcze skrocą A 2000 na rekę na pocztku kariry zawodowej to nie jest zle… za kilka lat bedzie duzo wiecej i godziwa emeryturka. Ja nikomu nie zazdroszcze, jak jest ciezka i niebezpieczna praca to powinna byc godziwie wynagradzana. Ale na normalnych zasadach, to co gornicy dostaja w dodatkach rozbic to na pensje przez 12 miesiecy ale nie dwac barborek 13stek i 14stek…. wtedy nikt nie bedzie mial do gornikow pretensji. Ale z jednym sie zgadzam…. trzeba tez odebrac przywileje mundurowym i innym uprzywilejowanym grupom… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
8 lat temu

witam. moim zdaniem nikt nie powinien odbierać przywilejów górnikom. Wyobraźcie sobie, że kończycie specjalnie szkołę, żeby wykonywać ten zawód. Macie dzieci. Bierzecie kredyt na mieszkanie i kupujecie je specjalnie w pobliżu kopalni, myślicie o tym że was stać na jego spłatę, bo przecież są bony żywnościowe, barbórka, 14. a tu nagle odbierają wam to wszystko. Słyszałam także, złe opinie na temat wczesnych emerytur – czy widzieliście kiedyś górnika, który przepracował 25 lat pod ziemią? Wiele z nich na emeryturze przeżywa tylko kilka lat. Widziałam faceta, który ma taką pylice, że jak wejdzie po schodach, kaszle do końca dnia… poza tym… Czytaj więcej »

Ryszard
Ryszard
8 lat temu
Reply to  Justyna

Justyno ja też wziąłem kredyt na mieszkanie i nikogo to nieinteresuje skąd biore na ratę. A co do długości życia górników to mam przykład mojego teścia ,biedak przepracował na dole 22 lata ,przeszedł na emeryturę w wieku 40 lat a dziś ma 76 lat. Pobiera świadczenie emerytalne już 36lat w kwocie 4200 netto + za węgiel 3t i Ty uważasz że to jest normalne i uczciwe. Ja przepracowałem fizycznie 30 lat w zawodzie po dwóch zawałach serca, jednej operacji nerki, z nadciśnieniem,zwyrodnieniem kręgosłupa, a przedemną jeszcze tylko 19 lat i zasłużona emerytura w kwocie 1100-1300zł za przepracowanie 49 lat. I… Czytaj więcej »

Kamil
Kamil
8 lat temu
Reply to  Ryszard

Górnictwo jest największym płatnikiem podatków w polsce i dopłaty do górnictwa w polsce są tylko i wyłącznie do zamkniętych kopalń (w większości niesłusznie) na Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. A ja jestem za zamknięciem komunistycznej propagandowej TVP która na Multipleksie ma nieograniczoną liczbe kanałów które większość jest mniej niż mierna, która jest opłacana całkowicie przez społeczeństwo, która zaprotestowała na współwinansowanie przez PKN Orlen z Polsatem Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej przez co trzeba było Dopłacić Polsatowi za jej odbiór, która jest najbardziej stronniczą telewizją w Polsce, w której jak jest jakaś afera to zamiatają pod dywan a przez dwa tygodnie opowiadają o… Czytaj więcej »

mała
mała
8 lat temu
Reply to  Ryszard

dokładnie, ja też mam teścia górnika i ma tak samo

Eleonora
Eleonora
6 lat temu
Reply to  Justyna

dawno nie czytałam większych bzdur a mieszkam przy kopalnii i wiem jak jest w realu jeśli chodzi o życie górnika

Eleonora
Eleonora
6 lat temu
Reply to  Justyna

dawno nie czytałam większych bzdur a mieszkam przy kopalnii i wiem jak jest w realu jeśli chodzi o życie górnika…często górnicy już po 40 tce a wiec jeszcze młodzi idą na tzw emeryturę a tak naprawdę biorą niezłą kasę i jeszcze pracują bo im się nudzi i potrafią naprawdę sporo dożyć bo znam wielu takich

niech maja te przywileje
niech maja te przywileje
8 lat temu

jak ktos mowi zeby zabrac te przywileje to niech zabiora tez Lekarza adwokatom sedzia policjantom strazakom i innym wykonujacym ciezka prace fizyczna…ja jestem za tym zeby lekarz nie zarabial 12tys zl na miesiac bo i tak nie chce mu sie leczyc(slyszymy o porodach o nie przyjetych pacjetach)a jak nie pasuje niech jedzie za granice niech rodzine zostawi to zobaczy jak to jest.. sedzia dac po 2500zł bo i tak nie sadza zgodnie z prawem tylko po znajomosciach (łapowki czyt.) policjantom strazakom po 1700 niech zapierdalaja i bez przywilejow adwokatom kasy zalozyc niech sie rozliczaja rozno jak w sklepie…i bedzie wtedy… Czytaj więcej »

banzut
banzut
8 lat temu

Tak,tak,tak panie Krzysztof Propolski

Kamil K
Kamil K
8 lat temu
Reply to  banzut

Jeszcze bardziej spreparowanego artykułu nie widziałem. Skąd te dopłacane 7 mld zł P. Propolski. 7 mld zł to całkowity koszt rocznych emerytur górniczych a nie kwota jaką rząd dopłaca. Proszę o sprawdzanie „faktów” jakimi Pan się posługuje. Ponad to składki oraz podatki bezpośrednie górników to rocznie 3,2mld zł a sama JSW S.A. w 2013 r zapłaciła 1,3mld zł podatków i opłat. Śmiem twierdzić że (ale to tylko przypuszczenia lecz bardziej realne niż Pana wypocinki) górnictwo w polsce i tak przynosi zyski Państwu lecz gdyby odebrać przywileje te zyski były by o niebo lepsze. Tak więc po to te artykuły. I… Czytaj więcej »

nie górnik
nie górnik
8 lat temu
Reply to  Kamil K

Każdy zakład płaci podatki (pewnie znajdą się firmy płacące jeszcze większe podatki) jednak takich bonusów (13tki, 14tki, barbórki, kredkowe, deputaty dla pracujących, nie pracujących, wcześniejsze emerytury, gwarancje zatrudnienia itp, krótszy efektywny czas pracy, bony żywnościowe) raczej się nie znajdzie. Z drugiej strony jakby rząd odebrał to i tak „przeżarłby” wszystko swoją administracją.

Kamil K
Kamil K
8 lat temu
Reply to  nie górnik

Jasne że każdy zakład płaci – dla mnie większym problemem w tym artykule jest to że większość polskich mediów pisze i kształtuje świadomość czytelników posługując się nieprawdziwymi informacjami. Jak za poprzedniego ustroju – media wyśmiewają się z przejęzyczenia Roztowskiego przez 2 tygodnie a o tym że – rząd obniżył emerytury osobom które teraz przechodzą na emeryturę to cisza! – podwyższenie wieku emerytalnego jest zgodne z konstytucją – co to oznacza? Że za kilka lat mogą podwyższyć do wieku 105 lat i również będzie to zgodne z konstytucją! itd itp Jesteśmy okłamywani przez rząd i utrzymywani w niewiedzy przez media –… Czytaj więcej »

flaps
flaps
8 lat temu
Reply to  banzut

Jaja sobie robią z nas. Górnicy w życiu nie odprowadzą tylu składek ile zeżrą potem na emeryturze. A kopalnie będą naprawdę rentowne dopiero po prawdziwej a nie złudnej jak dziś prywatyzacji. Koszty pracy pochłaniają większość zysków, a potem taki ryl jeden z drugim awanturę robi że dywidenda z zysku za mała!! A pogadaj z jednym albo z drugim, to wszystkie rozumy zjadł, a na wszystko ma prostą odpowiedź „bo u nas na kopalni to było tak….”. Pracę mają ciężką, bynajmniej Ci na ścianie ale reszta, szok! A jaką to ma zrywę ten co do windy wpuszcza? Czy np. ten co… Czytaj więcej »

Kamil
Kamil
8 lat temu
Reply to  flaps

Do – nie górnik Po raz kolejny informuje że moim zdaniem nie wszystko w polskim górnictwie jest tak jak należy (np: węgiel dla emerytów, gwarancje zatrudnienia i wiele innych) ale rząd i opinia publiczna próbuje odebrać ludziom to czego sami nie chcą się pozbyć: – D. Tusk podwyższył wiek emerytalny a teraz po kadencji w Euro Parlamencie dostanie nie małą emeryturkę – 173 800 000 zł – tyle zł w 2014 roku urzędnicy ZUS otrzymają trzynastek – Maria Wasiak, która zastąpi na stanowisku szefowej resortu infrastruktury i rozwoju Elżbietę Bieńkowską zgodnie z warunkami kontraktu z PKP – w razie odejścia… Czytaj więcej »

magda
magda
9 lat temu

ci co psioczą na inne grupy zawodowe .to są ludzie nieudacznicy życiowi co w życiu nic nieosiągli .często alkoholicy żyjący na skraju ubóstwa .zamiast samych siebie ,winią cały świat za swój marny i podły los i za to że nie nadają si do niczego.no chyba nadają się tylko do skamlania jak żebrak pot kościołem [IM SIE NIENALERZY TO MI SIE NALERZY I TYLKO MI ] a takiego wała należy się temu co ma dobrą prace .było trzeba było się uczyć na- wojskowego ,policjanta, górnika ,sędzie, agenta ,nauczyciela .strażaka ,straż graniczna ,i inni . a wy skamlecie beczycie jesteście żałośni .

antek
antek
9 lat temu

ja pochodzę ze wsi .przyjechałem na śląsk za chlebem i jestem dumny z tego ze pracuje na kopalni .rodzina i starzy znajomi . wytykają mi ze za dużo zarabiam i to z ich podatków utrzymywani są górnicy . ALE WYGARNOŁEM IM ZE PUŁ RODZINY I PUŁ WSI SĄ ZDROWI A ŻYJOM Z RENT OD DŁUGICH LAT.JAK TAM SIE RODZI DZIECKO TO JUSZ ZAŁATWJAJOM PAPIERY NA RENTE.NO BO ROBOTY NIMA .TAM POWINIEN ZAJRZEC DONALT.I ZROBIC PORZĄDEK Z SYMULANTAMI I ALKOCHOLIKAMI

ryl
ryl
9 lat temu

zazdrościcie nam zawodu ; zawód mężny i męski, nie dla wszystkich cały kraj ma energie dzięki nam i tylko nam .jak tego nie rozumiesz to znaczy ze jesteś głupi . ps pierdol zdrowje pierdol rzycie liczy się wydobycie

podatnik
podatnik
9 lat temu

„górnikom się nie należą -pieniądze, przywileje za taką pracę?” – ależ należą się, tylko nie naszym kosztem. Niech górnik sam na siebie zapracuje. A jeśli mu ciężko i trudno – niech zmieni pracę. Nikt go na kopalnię nie skazał, zaś żerowanie i pasożytowanie na innych ludzich, bo niby górnikowi ciężko, jest łajdactwem. I tyle. Jak górnicy tak tyrają „jak woły” to mi ich żal. Niech odejdą z pracy i zajmą się czymś pożytecznym, czymś co nie wymaga pasożytowania na ciężko i UCZCIWIE pracujących ludziach. Proste.

wiesław
wiesław
9 lat temu
Reply to  podatnik

I pewnie Panie „podatniku” jesteś dumny ze swojej wypowiedzi,-ogarnij się i pomyśl zanim coś napiszesz,wszystkie zawody są potrzebne i nie fanzol głupot że podatnicy płacą na zarobki górnika bo to nie jest prawdą a emerytury są takie jakie sobie wypracują..Trzeba tam być zobaczyć warunki pracy a potem się wypowiadać.Żal du…e ściska jak sie widzi takie wypowiedzi..

Kanoniko
Kanoniko
8 lat temu
Reply to  wiesław

Szkoda tylko, że inni również ciężko fizycznie pracujący ludzie nie mają tylu przywilejów co górnicy… niech zarabiają jak najwięcej ale to nie jest jedyny zawód wysokiego ryzyka. Zmiany w emeryturach powinny dotyczyć wszystkich grup zawodowych, górnicy nie są wyjątkowi. Tak samo ciężka praca jak każda inna, a zgnąć czy stracić zdrowie równie dobrze można idąc do sklepu po chleb.

ryl
ryl
9 lat temu

przywileje były są i jeszcze będą ciężka praca zagrożenia takie jak niema żadna grupa zawodowa. wodne metanowe wybuch pyłu węglowego , tąpania promieniowanie i wiele innych.to w sumie nic to nasza praca no nie ważne, ale ważne jest to ze w Polsce 86 procent energii jest z węgla a z tego 70 procent z polskiego i jeszcze długo będzie .wystarczy żeby kopalnie stanęły na kilka dni i już jest brak energii w kraju. będziesz siedział w domu po ciemku i dupcył swoja staro . i jak widzisz to my som na szczycie łańcucha pokarmowego wieśniaku

Kanoniko
Kanoniko
8 lat temu
Reply to  ryl

Idąc pana torem myślenia- jeśli rolnicy nie będą pracować to będziesz sobie pan jadł „wyngiel”… Niech pan zapozna się z trudnościami w innych miejscach pracy. Nie jesteście wyjątkowi, każdy zawód fizyczny niesie ze sobą ryzyko. Jak widzę jest pan dumny ze swojej pracy i świetnie bo ma pan z czego. Górnictwo nie jest wyjątkowe i dlatego nie górnicy nie powinni mieć emerytur rozliczanych na innych niż wszyscy zasadach.

antyryl
antyryl
9 lat temu

Banda pasożytów żyjących z naszych podatków. Zamknąć polskie kopalnie, zalać wodą i sprowadzać o połowę tańszy węgiel.

krzych
krzych
9 lat temu

Na kopalni pracują same komuchy-kiedyś niby walczyły o wolność tego kraju ale po to żeby innym zarać przywileje a sobie je zostawić. Mieszkam na ślasku i wkoło mam trzy kopalnie i widzę jak oni ‚ ciężko pracują ‚ że po 25 latach idą dalej pracować do spółek pod kopalnią albo na Czechy bo 3500 na rękę nie starcza. Ile tak naprawdę przepracuje górnik z 8 godzin-5,5 do 6 .Po za tym dziś mają maszyny nowoczesne – choć w niektórych sytuacjach maja ciężko i ręcznie wykonują pracę ale to nie powód to płaczu że ciężko im. Chciałbym po 42 latach pracy… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
9 lat temu

Byłem w kopali na Giszowcu na wycieczce i wcale nie jest tak źle :) Nawet wujek, który tam pracuje i dał cynk o możliwości zobaczenia co i jak mi mówił że górnicy specjalnie podtrzymują legendę o trudnych warunkach i niebezpieczeństwie w ich pracy by przekonać społeczeństwo że im się należy większa kasa. Nasza kasa !!

Darek
Darek
9 lat temu
Reply to  Marcin

Na wycieczce fajnie jest niech ci wujek w kopali na Giszowcu załatwi robota to zobaczysz cz górnicy specjalnie podtrzymują legendę o trudnych warunkach i niebezpieczeństwie …

Bogdanbenek
Bogdanbenek
9 lat temu
Reply to  Marcin

Jak ma taka wycieczka iść to jest wiadomo dużo wcześniej i jest akcja sprzątanie , porządki ,itp tak ze przestań głupio mówić jak nie jesteś w temacie .

Arek
Arek
9 lat temu

Ja jestem za zdjęciem przywilejów górniczych. Górnik to głównie robol bez szkoły i ma bezpieczniejszy zawód niż wielu innych wykształconych ludzi, którzy nie mają takich przywilejów. Ja nie chce na nich dopłacać !! Przez nich tracą wszyscy z tym służba zdrowia (później czekam na lekarza specjalistę pół roku) już nie wspominając że ten sposób pozyskiwania energii jest drogi i tylko utrzymywany pod górnictwo.

grego
grego
9 lat temu
Reply to  Arek

Ja ty pajacu mam tytuł mgr inż. i zapieprzam na dole jako pracownik fizyczny, żeby zarobić na rodzinę. ciekaw jestem czy ty skończyłeś chociaż podstawówkę???

Kanoniko
Kanoniko
8 lat temu
Reply to  grego

i pewnie kujesz kilofem albo młotem a węgiel na powierzchnie wynosisz na plecach. Polskie górnictwo jest w europejskiej czołówce jeśli chodzi o park maszynowy i bezpieczeństwo. Ciężko to było w XIX wieku kopać przy lampie naftowej. Górnicze przywileje to relikt poprzedniego systemu i razem z nim powinny odejść.

Staszek
Staszek
8 lat temu
Reply to  grego

Ty glupi magistrze! Spiepszaj dziadu!

okradziony
okradziony
6 lat temu
Reply to  Arek

masz rację ja jestem za tym byś my wszyscy zebrali się i tak jak górnicy poszli z kilofami na rząd i palili opony przed kancelarią premiera aby uzyskać od rządu te same przywileje

oti
oti
9 lat temu

to zapraszam wszystkich nie dorajdow z innych zawodów na kopalnie pod firme,górnicy to jedyny zawód w polsce którym sie cos nalezy bo tak jest i bedzie,a 13,14 i premie nie 2000 brutto tylko 7000netto to mozna dostac w UM i wielu innych urzedach także o czym ta gadka.

Dominika
Dominika
9 lat temu

Jadą do pracy i nie wiedzą czy wrócą, Wydaje się wam, że tak tylko mówią zapraszam w takim razie na kopalnie! Wydaję się wam że to taki łatwy zarobek. Górnicy oprócz tego że ciężko pracują i utrzymują cały kraj, pracuję przede wszystkim w warunkach których przeciętny człowiek nawet sobie nie wyobraża.. Pracują w błocie, pyle, ze szczurami, w strefach zagrożenia metanowego, na wysokościach bez zabezpieczenia, z obciążeniami ok 120 kg muszą chodzić z miejsca na miejsce pojedynczo, oświetla im jedynie lampa, a wiec mają słabą widoczność, na dole nie jest równo jak w muzeum, jest ślisko są wycieki wody do… Czytaj więcej »

strzalowy
strzalowy
9 lat temu

Ty pier***ony idioto chyba nigdy nie byłeś w kopalni !!!
w niektórych przodkach temp dochodzi do 50’C wilgotność ok 80% i przy pełnym zapyleniu ażeby było mało występuje np siarkowodór miejscami potrafi przekroczyć nawet 5 razy dopuszczalne normy /przebywania w specjalnych maskach/…jakby ci było mało całość może jeszcze ci sie zawalić na ciebie i jak zacznie sie walić to nigdzie nie schowasz sie!!!!

Martyna
Martyna
9 lat temu

Co za bzdury… Nie napiszecie, że większość pieniędzy biorą politycy, bo po co? Najlepiej nawymyślać idiotyzmów, że niby praca urzędnika jest cięższa, czy bardziej ryzykowna niż praca górnika. Nikt nie wspomina w mediach o wypadkach, które dzieją się na co dzień – połamane kończyny, głębokie rany od spadającego węgla, urazy od ciągle psujących się maszyn. Czy wypadkiem dla was musi być od razu wybuch metanu, który zabija dwadzieścia osób na raz? Każdy kto pisze takie pierdoły powinien się spalić w piekle… A kto jest ze śląska i jego ojciec, wuj, czy ktokolwiek bliski pracuje pod ziemią lub tam zginął, wie… Czytaj więcej »

okradziony
okradziony
6 lat temu
Reply to  Martyna

górnicy ciągle narzekają , a wypadki w pracy częściej zdarzają się w innych zawodach tylko o nich się nie mówi i tak się nie nagłaśnia

Bogdanka
Bogdanka
9 lat temu

Co za cham z tego Krzysztof Propolski człowieku zjedz na dół nie na wycieczkę a do pracy, idz na przodek w pełne zapylenie 30 stopni ciepła 80% wilgotnosci maska na twarz i targaj obudowe! na drugi dzień byś wszystkich przeprosił za brednie jakie napisaleś !! że w polu maja lżej ? ty pola nie widziałeś a co mówić o kopalni !! ze rolnik ma żniwa kilka dni i tyra to kazdy wie a na kopalni tyrasz non stop !!

Artur
Artur
9 lat temu
Reply to  Bogdanka

A teraz ci tępaku coś powiem. Wychowałem się na gospodarce. Upały 40 stopni i człowiek zapieprzał na polu bo nie było stać na traktor z klimą. Ale nie w tym rzecz. Pochodzę z wioski gdzie około 50% facetów pracowało w kopalni. Wszyscy mają wiek 70-90 lat i nic im nie ma, są zdrowi i żyją pełnią życia. Pozostałe 50% choruje albo już umarło bo pracowali w innej pracy z wiekiem emerytalnym rzędu 65lat. I teraz opowiem Ci o 3 górnikach. O moim wujku, sąsiedzie i jednym młodym górniku. Wujek wychowywał się tak jak ja na gospodarstwie. Do 30 roku życia… Czytaj więcej »

Dominika
Dominika
9 lat temu
Reply to  Artur

Przekoloryzowałeś to strasznie. Az wstyd. Znasz to tylko z opowieści i to jeszcze pamiętasz tak jak chcesz to pamiętać. Po za tym nie sądzę żeby sąsiad spowiadał Ci się ze swojego stanu zdrowia. Auto ma dobre? a skąd wiesz że to nie za 2 tysiące od kogoś przy okazji, że nie sprowadzał z zagranicy itd. Gdyby to była prawda że mają tak różowo twój sąsiad nie pracowałby będąc na emeryturze. Opieprzają się? posiłuj się z jakimś górnikiem każdy połamał by Ci kości bo te ręce są przyzwyczajone do noszenia ringów warzących tak po 120 kg. i innych sprzętów. Zapraszam Cię… Czytaj więcej »

okradziony
okradziony
6 lat temu
Reply to  Dominika

pracowałem z górnikami którzy przychodzili prosto po nocnej zmianie pracowali ze mną po 12 godzin i potem zjadali w domu obiad a następnie maszerowali na kolejną nocną zmianę , więc wytłumacz kiedy spali

carlos
carlos
9 lat temu
Reply to  Artur

jesteś pie***lniety

TOMEK
TOMEK
9 lat temu
Reply to  Artur

PISZESZ ze sasiad na 15 lat pracy przepracowal dwa lata a 13 latwsiedzial na l4. Nasowa mi sie jedno slowo d e b i l. GORNIK KAZDY DZIEN L4 MUSI ODPRACOWAC. Jest w twojej wypowiedzi wiecej takich rzeczy ale nie ma sensu sie wypowiadac, sam napisales te powiastki?

Maro
Maro
9 lat temu
Reply to  Artur

gosciu takie bzdety co piszesz to powinny być karalne

Marek
Marek
9 lat temu
Reply to  Artur

Piękna ludowa opowieść :))))))))
A dawaj mi twoją kasę na moja emeryturę górniczą a wezmę ci wszystko nic nie dostaniesz w przyszłości , boś głupi :))))))

Adriana
Adriana
10 lat temu

Emerytury i przywileje kosztem całego społeczeństwa to ma ale: policja, wojsko, sędziowie, prokuratorzy, posłowie, senatorowie, rząd i reszta nierobów.

marcin
marcin
9 lat temu
Reply to  Adriana

i jeszcze ty kur**ko

rogol
rogol
10 lat temu

Co za glupek porownuje prace gornika i informatyka.Gornik cos produkuje co sie da spieniezyc i z tych pieniedzy powinien byc odprowadzany procent na emerytury gornicze.
Nie tylko na wynagrodzenia prezesow spolek i zarzadu musza isc te pieniadze.

Anty
Anty
9 lat temu
Reply to  rogol

Głupek to ty jesteś ! Programiści tworzą oprogramowanie za pomocą którego możesz się łączyć z internetem i pisać na stronach i formach działających dzięki pracy reszty informatyków takie bzdury jak wypisujesz. Nadal twierdzisz że informatycy nic nie wytwarzają ?

moon
moon
10 lat temu

brawo !!! brawo !!!

lesio
lesio
10 lat temu

gornicy na podkarpaciu potegą są i basta!!! czy zjechal z nami do kopalni psychiatra?

anonim
anonim
10 lat temu
Reply to  lesio

Znam jednego przyjechał ze ślaska jak dostał emeryture ,bo nie chce nawet patrzeć na kopalnie.

jola
jola
10 lat temu

Czemu o dzieciach? Byłam „na miesięcznym zastępstwie” i przykro mi stwierdzić że pilnujecie tej „wysoce szkodliwej” pracy do upadłego – byleby na to miejsce wsadzić córkę, pociota, nie ważne że 30-tu z CV i wyższymi kwalifikacjami czeka… A juści – widziałam jak w wiejskich szkólkach „odwalacie” lekcje. Ajak już dyr. braknie to chulaj dusza! Dzieciom komputery i bajeczki! A kaska leci…

anonim
anonim
10 lat temu
Reply to  jola

pani Jolu z czystej ciekawosci napisz gdzie tak robią bo moich czwórka dzieci chodzi do szkoły na wsi i w ciągu 9 lat nauki razem zgimnazjum w szkole nie obejrzały ani jednej bajki a komputery widzą tylko na informatyce.
dwoje starszych już studiuje i problemow nigdy z nauka nie miały, na korepetycje tak jak w mieście nigdy nie wysyłalam,bo zawsze były ważniejsze wydatki.
NIECH PANI GŁUPOT NIE PISZE ŻE NA WSI NIE UCZĄ.

anonim
anonim
10 lat temu
Reply to  jola

No już po miesiącu się na pani poznali.
Na wsi droga pani też są ludzie i nauczyciele wykształceni
Dwa kierunki to już norma nawet u starszych nauczycieli
Załóż se pani szkołe prywatną jak taka jestes niezadowolona z pracy innych.

anonim
anonim
10 lat temu

NO naprawdę praca w szkole to sielanka.
Nie rozumiem tylko dlaczego znajomi w pracy ,którzy mają 1 lub 2 swoich dzieci ciągle narzekają, że ich te dzieci wykończą nerwowo i psychicznie
SAMI MÓWIĄ ,Że ich te dzieci do grobu wprowadzą, albo inne hasło idzie zwariować.
TO tylko 2 dzieci niech pani jola zastanowi sie czy przy 25 gagatkach traci się zdrowie czy nie.

areq
areq
10 lat temu

ale Ty osioł jesteś. poznaj cene energii odnawialnej. zobacz ile ona kosztuje np w Niemczech ośle @@

leon
leon
10 lat temu

Co mnie obchodzą górnicy, na co nam węgiel? Jestem za energią odnawialną która jest praktycznie za darmo i nie trzeba utrzymywać szlachty górniczej.

strzalowy
strzalowy
9 lat temu
Reply to  leon

górnicy nie tylko węgiel wydobywają.. proponuje sie douczyć co jeszcze jest wydobywane w polskich kopalniach..i jakie sa koszta źródeł odnawialnych i dopiero sie wypowiadać ..

Kanoniko
Kanoniko
8 lat temu
Reply to  strzalowy

Koszta? Każda inwestycja wiąże się z kosztami. Inwestycja w energie odnawialną zwraca się bardzo szybko i nie trzeba się martwić, że wiatr się skończy. A zasoby naturalne niestety nie są wieczne.

jola
jola
10 lat temu

…dopisała bym jednak że górnicy przynajmniej tracą zdrowie w porównaniu do nauczycieli. Ile żyje statystycznie górnik a ile nauczyciel?

anonim
anonim
10 lat temu
Reply to  jola

Nauczyciele droga pani są w pierwszej trójce wsród najkrocej żyjących osób ,wiec nie masz im pani czego zazdroscic ,chyba ze zniszczonego serca i zszarpanych nerwów.
Teraz do tych 67 lat to chyba żaden nie dociągnie.
Pani co tak jedzie po nauczycielach to ma chyba cudowne dzieci i wine za wychowanie chciałaby zwalić na nauczycieli, niech pani zacznie od siebie a potem czepia sie innych i zazdrosci jak to na katolika przystało,no nie.

anonim
anonim
10 lat temu

tak to dziwnie jest ze ostatni modne jest napuszczanie na .innych.
zaczęto od lekarzy potem byli rolnicy ,którym jest tak dobrze ,że nie wiem co im zazdroscic
ostatnio chyba już 2 lata trwa słynna nagonka na nauczycieli, którzy zrujnowali samorządy pensją 2 tys.
teraz znow gornicy.
ciekawe kiedy bedzie otych co naprawde maja płace i przywileje za nierobstwo

anonim
anonim
10 lat temu

W kopalniach tak jak w przewozach narobiono spólek gdzie prezesi zarabiają krocie a ludziom się kit wciska ,że to górnik dużo zarabia.
Kto zazdrosci górnikowi niech popracuje tydzień pod ziemią.

Górnik z Piasta
Górnik z Piasta
9 lat temu
Reply to  anonim

racja! 5,8 k ZŁ brutto to mam na pasku… a netto 3200 ;) i co kurza twarz?? gdzie ta reszta?? Państwo wzięło! Zus, czy podatek, jedna mać… 2 000 PLN co miesiąc znika…, a ten pies pisze, że nie zarobię na 5 lat emerytury?? bo dłużej nie pożyję… zdechnę na pylicę, lub chorobę wibracyjną… lub głuchy wlezę pod tramwaj… po zbóju złote góry ;) Chodźcie wszyscy „na dół” tu jest fajnie… płacą i robić nie trzeba ;)

okradziony
okradziony
6 lat temu

bierzecie złodziejskie emerytury przez trzydzieści lat ,a potem wasze żony przez kolejne lata okradacie innych

anonim
anonim
10 lat temu

Ja bym zaczęła odbierac przywileje najpierw politykom ,którzy tak naprawdę nic nie robią a nie czepiała się cięzko pracujących ludzi.

Tropiciel
Tropiciel
10 lat temu

Nik nkogo nie zmusza żeby jeden czy drugi tam pracował. Jak wybierał ten zawód to wiedział na co się pisze. Chyba wiedziła doskonale że nie będzie pracował w sanatorium.
Żadnych ulg i przywileji dla żadnej grupy zawodowej.

ciężko pracujący
ciężko pracujący
10 lat temu

Ja bym Pana Propolskiego wysłał do kopalni na pare lat I zapytał bym czy uważa że należy mu się kilka złotych więcej emerytury.

wulkanr
wulkanr
10 lat temu

większość zatrudnionych ciężko pracuje-a wypadków w rolnictwie i budownictwie jest dużo więcej niż w górnictwie.
przypadek z żucia: przyjechał górnik pracujący pod ziemią do wsi do rodziny,akurat było dużo pracy na roli-
po przepracowaniu połowy dnia stwierdził że to praca ponad jego siły i nie będzie robił

Markiz de Sade
Markiz de Sade
10 lat temu

Coż za przemiana w artykułach podawanych w Supernowościach!
Brawo, bo do tej pory wieszano psy tylko na nauczycielach.
Bardzo dobry sygnał do akcji przyjrzenia się różnym grupom zatrudnienia i zdecydowania przez społeczeństwo jakie zawody mamy sponsorować w postaci różnego rodzaju przywilejów.
I czy na pewno górników – wszak jest wiele innych zawodów nierzadko cięższych i bardziej niebezpiecznych.

Kaśka
Kaśka
9 lat temu
Reply to  Markiz de Sade

Jakie zawody są cięższe?

wiesław
wiesław
9 lat temu
Reply to  Markiz de Sade

No pięknie widzę zaj….ty artykuł, górnikom się nie należą -pieniądze, przywileje za taką pracę? niewielu wie że zawód „górnik” (jest teraz )kiedyś byli to skazańcy co pracowali na dole. Ludzie przejrzyjcie na oczy wszak nikomu się nie zabrania przyjęcia na kopalnie, niech posmakuje tej lekkiej pracy za te 2,500 zł pochodzi sobie z obudową ważącą koło 100 kg na plecach to się dowie co za miód. A i jeszcze jedno w temacie że górnicy to nieuki czasy się zmieniły (za górnika pracują nawet panowie po studiach)więc nie obrażajcie tych -LUDZI-
bo naprawdę natyrają się jak woły..

Kanoniko
Kanoniko
8 lat temu
Reply to  wiesław

Kiedyś w XIX wieku :) teraz to sami się na to decydujecie więc nie marudźcie, że tak wam strasznie. Przywileje dla wszystkich albo dla nikogo. Hierarchizowanie zawodów fizycznych jest idiotyzmem, każdy z nich jest ciężki i niebezpieczny.

Justyna
Justyna
8 lat temu
Reply to  Kanoniko

witam. moim zdaniem nikt nie powinien odbierać przywilejów górnikom. Wyobraźcie sobie, że kończycie specjalnie szkołę, żeby wykonywać ten zawód. Macie dzieci. Bierzecie kredyt na mieszkanie i kupujecie je specjalnie w pobliżu kopalni, myślicie o tym że was stać na jego spłatę, bo przecież są bony żywnościowe, barbórka, 14. a tu nagle odbierają wam to wszystko. Sam Pan wybrał pracę w której nie ma przywilejów…

angi
angi
8 lat temu
Reply to  Justyna

Całkowicie sie nie zgadzam. Ja rownież mam skonczona szkołe profilowana i nie pracuje w tym zawodzie bo niestety zamknięto ten zakład i nikt sie nami nie przejmował i nie mielsmy takich dodatków. W czasie komuny nie liczyły sie wyniki finansowe wiec dawali gornikom dodatki teraz są czasy gdzie bilans musi być dodatni a od ładnych kilkunastu lat tylko społeczeństwo dopłaca do tego.

anddd
anddd
8 lat temu
Reply to  Justyna

no ty kretynie a inni nie maja dzieci

zabrać górnikom wszystko
pracy nie mają złej tak jak to opisują
a kto ma tyle dodatków i emerytury ,no do czego to jest podobne
Do tego górnik co nie robi pod ziemią jest traktowany jak górnik ,porażka
A palacz przy piecu tyle samo sie narobi

angi
angi
8 lat temu
Reply to  wiesław

Jeżeli ci tak żle to sie zwolni idz do innej pracy a to ze ty masz 2500 na rekę plus dodatki w skali roku to jest około 3300. nikt teraz tyle nie zarabia. W innej pracy bedziesz tyrał za 2000 bez dodatków i to nie 5 godzin tylko 12 na dobe, wiec nie becz jak panienka.

Blu
Blu
6 lat temu
Reply to  wiesław

Bez przesady, na Lubelszczyźnie górnicy zarabiają minimum 3-4 tysięcy na rękę na początku pracy, a dostanie sie do niej graniczy z cudem. Łapówki, lapoweczki, znajomosci…..Nie wszyscy tez pracują na tzw. Przodku, i nikt nie nosi niczego na plecach, przeciez tam są maszyny!!!!!!!!po co te głupia demagogia?!??to nie 19 wiek zeby ludzie w takich warunkach pracowali. Rolnicy maja 10000 razy cięższa prace!!!!